عبدالباری عطوان مطرح کرد؛ نیات وزیر خارجه ترامپ از سفر به منطقه/ ژنرال روسی حامل پیام «نظامی» به اسد در دمشق بود

گروه جهان الف،   3980101067

هدف وزیر خارجه آمریکا به منطقه، که احتمال می‌رود شامل بغداد و بیروت نیز باشد، دور کردن عراق از ایران و از بین بردن ائتلاف فزاینده میان این دو کشور است؛ تلاشی که به دلیل خارج شدن عراق از ائتلاف آمریکایی، محکوم به شکست است.

نیات وزیر خارجه ترامپ از سفر به منطقه/ ژنرال روسی حامل پیام «نظامی» به اسد در دمشق بود

به گزارش تسنیم، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای «رای‌الیوم» اهداف سفر منطقه‌ای وزیر خارجه آمریکا را انتقال پیامی به همپیمانان عرب آن، عنوان کرده است با این محتوا که «آمریکا در سوریه می‌ماند، منتظر غافلگیری‌ها باشید».

دور کردن سوریه از ایران، خواه به صورت مسالمت‌آمیز از طریق ارائه پیشنهادهای مالی میلیاردی( به سوریه) و خواه با جنگ از طریق بسیج کردن بیش از 60 کشور و مسلح کردن معارضان سوری و گروه‌های اسلامی تندرو، یکی از دلایل بحران سوریه است که هشتمین سال خود را تکمیل کرده و چند روز پیش وارد نهمین سال خود شده است.

حالا ایالات متحده آمریکا می‌خواهد همان سناریو را با شیوه‌های دیگری تکرار کند، یعنی دور کردن عراق از ایران و از بین بردن ائتلاف فزاینده میان این دو کشور. به نظر ما، همین موضوع دلیل واقعی سفر کنونی «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا به منطقه، که تاکنون از کویت و رژیم اشغالگر اسرائیلی بازدید کرده، است و بعید نیست که پمپئو در چارچوب همین سناریو، به بغداد و بیروت نیز سفر کند.

استراتژی آمریکا، که دور کردن سوریه از ایران بوده، شکست سنگینی خورده است به‌رغم این‌که آمریکا بیش از 90 میلیارد دلار متحمل هزینه شده، نفوذ روسیه در سوریه و منطقه افزایش یافته است. از این‌رو، معتقد نیستیم که تلاش‌های آن برای دور کردن عراق از ایران به نتیجه برسد و شاید این امر، به پایان حضور نهایی آمریکا در عراق، انهدام پایگاه‌های نظامی‌اش و خروج بیش از 5500 سرباز آمریکایی- در صورت عدم به گروگان گرفته شدن- منتهی شود.

بیشتر توضیح می‌دهیم و می‌گوییم نشست روسای ستاد ارتش‌های سوریه، عراق و ایران، که 4 روز پیش در دمشق برگزار شد، حقیقتی را مورد تاکید قرار دارد که از خاطر آمریکایی‌هایی، که 7 تریلیون دلار در جریان لشکرکشی‌شان به عراق و اشغال آن هزینه کردند، رفته است و آن، این موضوع است که عراق از محور آمریکایی خارج شده و به محور مقاومت، به زعامت ایران، پیوسته است و برای ورود به نبردی سرنوشت‌ساز جهت پایان دادن به حضور «نیروهای دموکراتیک کُرد سوریه»، که بارزترین همپیمان دولت آمریکا در منطقه شرق فرات و شمالی شرقی سوریه است، آماده می‌شود. همچنان‌که دولت عراق در حال آماده شدن برای بازگشایی مرزهای مشترکش با سوریه، اتحاد مجدد «هلال حاصلخیز» به رهبری محور مقاومت سوریه، عراق و ایران، و نیز تامین خطوط امداد زمینی ایران جهت رسیدن آن به سواحل لبنان در دریای مدیترانه، است.

دولت فعلی آمریکا، به دلیل این شکست‌ها، در وضعیت خشمگینانه‌ای به‌سر می‌برد و به شیوه‌ای هیستریکی چپ و راست حمله می‌کند و ما را یاد ببر زخمی می‌اندازد. دولت آمریکا صفت «اشغالی» را از بلندی‌های جولان، کرانه باختری و نوار غزه حذف کرد، و قرار است که مرحله دوم تحریم‌هایش علیه ایران را در سوم ماه مه آینده با هدف رساندن صادرات نفتی ایرانی به صفر، اجرا کند و همچنین محاصره اقتصادی خفه‌کننده علیه «حزب‌الله» لبنان و جنبش «حماس» در نوار غزه را تشدید کرده و خیز کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس به سمت سوریه و طرح بازگشت این کشور به اتحادیه عرب را متوقف کرده است. دولت آمریکا همچنین عربستان سعودی را تحت فشار قرار داد که از بازگشایی سفارش در دمشق عقب‌نشینی کند و به کویت پیشنهاد بازداشت «مازن ترزی» تاجر سوریِ نزدیک به «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه، را به اتهام پول‌شویی و ارائه کمک‌های مالی به حزب‌الله بازداشت کند، آمریکا به بانک‌های لبنانی نیز دستور بستن تمامی حساب‌های رسمی و غیررسمی حزب‌الله را صادر و طرح‌های دولت لبنان برای تسهیل بازگشت داوطلبانه آوارگان سوری به کشورشان را متوقف کرد.

بعد از قرار دادن نام حزب‌الله لبنان در فهرست تروریسم، در دو بخش سیاسی و نظامی آن، گام بعدی درج الحشد الشعبی( بسیج مردمی) عراق بر همان فهرست، به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان، اعلام بندهای طرح «معامله قرن» است؛ طرحی که به ته‌مانده‌های قضیه فلسطین، یعنی پیوستن شهرک‌ها در کرانه باختری، احداث یک کنیسه یهودیان در صحن مسجدالاقصی و لغو حق بازگشت آوارگان، پایان خواهد داد، که این موضوع، موضوع این روزهاست یعنی بعد از انتخابات پارلمانی اسرائیل در هفتم ماه آوریل آینده، اعلام می‌شود. این طرح مسموم یا «اعلام جنگ» در منطقه است که نتانیاهو( نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی) و دونالد ترامپ خواهان آن هستند.

سفر سرزده «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه به دمشق و دیدارش با بشار اسد در کاخ ریاست‌جمهوری کم اهمیت‌تر از سفر پمپئو به منطقه‌ نیست. این ژنرال روسی به دستور رئیس‌جمهورش (ولادیمیر پوتین) و برای دادن پیام «نظامی» به رئیس‌جمهوری سوریه به دمشق آمد.

اطلاعاتی، که درباره این سفر ناگهانی ژنرال روسی به بیرون درز کرده، کم است. ولی از طریق تامل در زمان انجام این سفر، یعنی دو روز بعد از نشست روسای ستاد ارتش‌های سه کشور در دمشق و نیز از طریق بیانیه‌های رسمی سوریه و روسیه، می‌توان گفت که این سفر بر اوضاع در شرق فرات و شهر ادلب متمرکز بود و این یعنی، باز کردن دو جبهه بسیار نزدیک شده است.

پیامی، که پمپئو به همپیمانانش در خلیج‌فارس و اسرائیل منتقل می‌کند، می‌گوید: همه چیز را متوقف کنید؛ ما در سوریه می‌مانیم منتظر «غافلگیری‌ها» بمانید. موضوع قابل توجه در کنفرانس خبری مشترک پمپئو با همتای کویتی‌اش، متمرکز شدن او بر مواجهه با ایران و تحرکات آن در سوریه، منطقه و جهان، بود. پمپئو همین موضوع را بعد از دیدارش با نتانیاهو نیز مطرح کرد.

متوقف کردن صادرات نفت (ایران)، خواه با ملزم کردن همپیمانان آمریکا به مرحله دوم تحریم‌ها و یا با بمباران نفتکش‌های ایران در خلیج‌فارس و دریای عرب- آن‌گونه که نتانیاهو چند روز پیش تهدید کرد- یعنی اعلام جنگ و گرسنه کردن ایران و همپیمانانش در محور مقاومت و نیز قرار دادن آنها مقابل دو گزینه- مرگ به دلیل گرستگی و یا در میادین جنگ- است.

مطمئن هستیم کسی‌که 8 سال در سوریه و 8 سال دیگر در جنگ عراق و 30 سال تحت محاصره مستمر آمریکا مقاومت کرد و بر اسرائیل در دو جنگ در لبنان پیروز گشت، هرگز گزینه اول، یعنی منتظر ماندن برای مردن به دلیل گرسنگی، را انتخاب نمی‌کند. منتظر ایام می‌مانیم.