راه‌هایی برای ایمنی دانش آموزان از حوادث رانندگی

گروه اجتماعی الف،   3970701040

تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از ۳۰ درصد آسیب‌هایی که به کودکان وارد می‌شود در مدرسه و اطراف آن رخ می‌دهد. بی‌احتیاطی، بی‌توجهی به قوانین ترافیکی، نوع پوشش دانش‌آموزان و استفاده نادرست از رنگ‌ها در لباس دانش‌آموزان از جمله مواردی است که می‌تواند رفت و آمد یک دانش‌آموز در خیابان را به مخاطره اندازد.

راه‌هایی برای ایمنی دانش آموزان از حوادث رانندگی

ایران نوشت: همه رانندگان دقت لازم و توجه کافی را نسبت به عابران کوچک ندارند و همین امر باعث می‌شود که اگر احتیاط و اصول آمد و شد را به کودکان‌مان آموزش ندهیم در آینده‌ای نزدیک شاهد رشد آمار تلفات و جراحات دانش‌آموزان در حین رفت و آمد به مدارس خواهیم بود.

آموزش ترافیکی دانش‌آموزان، تنها وظیفه پلیس نیست

سرهنگ داوود قاسمیان، رئیس پلیس ترافیک شهری ناجا درباره بحث ترافیکی در روزهای نخستین سال تحصیلی جدید و تدابیر پلیس برای پیشگیری و کاهش تصادفات دانش‌آموزان می‌گوید: نیروهای پلیس ترافیک از نیمه اول شهریور در دو شیفت صبح و بعدازظهر کارشان را با جدیت آغاز کرده‌اند. حتی تمامی عملیات عمرانی در نزدیکی مدارس تا 15 شهریور ممنوع شد و ممنوعیت‌هایی را هم در تردد کامیون‌ها و وانت بارها در محدوده مدارس ایجاد کرده‌ایم.

وی در ادامه تصریح می‌کند: در راستای پیشگیری از حوادث برای دانش‌آموزان طرح برخورد با موتورسیکلت‌هایی که با حرکات آکروباتیک در جلو و نزدیک مدارس برای دانش‌آموزان ایجاد مزاحمت می‌کنند بشدت اجرا خواهد شد.

سرهنگ قاسمیان در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای هم برای ساماندهی سرویس‌های مدارس که گاهی خطرات جانی برای دانش‌آموزان ایجاد می‌کنند، دارید می‌گوید: سرویس مدارس یکی از مهمترین عواملی است که می‌تواند از یک سو امنیت دانش‌آموزان را تضمین کند و از سوی دیگر می‌تواند جان دانش‌آموزان را به مخاطره بیندازد. امسال هم ما به مدارس تاکید کرده‌ایم که سرویس‌ها باید حتماً معاینه فنی، کپسول آتش نشانی و کمک‌های اولیه داشته باشند و در صورت نقص در هریک از این موارد با آنها برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

رئیس پلیس ترافیک شهری ناجا درباره برنامه‌ای که در بحث آموزش پیشگیری از حوادث دانش‌آموزان تهیه شده خاطرنشان می‌کند: در طول سال ما با همکاری آموزش و پرورش فرهنگ ترافیکی و پیشگیری از حوادث ترافیکی را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهیم و در حال حاضر هم آمار و شواهد نشان می‌دهد که توانسته‌ایم فرهنگ ترافیک شهری به خصوص در بحث دانش‌آموزی را ارتقا دهیم. البته لازم به ذکر است که همه امور نباید از سوی مدارس و پلیس به دانش‌آموزان دیکته شود و اولیای دانش‌آموزان هم سهم زیادی در ارتقای فرهنگ ترافیکی و ارائه آموزش‌های لازم به دانش‌آموزان دارند.

تـاثیر رنگ ها در پوشش دانش آموزان

سعید محمدی طراح همایش «خوب ببینیم، خوب دیده شویم» که به موضوع پیشگیری از حوادث رانندگی بخصوص برای دانش‌آموزان می‌پردازد، در گفت‌و‌گویی در خصوص بحث پیشگیری از حوادث دانش‌آموزی می‌گوید: بحث خوب دیده ‌شدن و دیدن و همین طور مساله استتار و رفع موانع دید در ترافیک، از جمله مباحث بسیار جدی است که در مقابله با آسیب‌ها و حوادث شهروندان و بویژه دانش‌آموزان باید آن را جدی گرفت. ما با این رویکرد به دنبال ایده‌ای بوده‌ایم تا از سوانح و تصادفات رانندگی، پیشگیری کنیم. چراکه بر اساس نظر کارشناسان حوزه پلیس و پزشکی قانونی، روزانه حدود یکصد میلیارد تومان خسارت ناشی از جراحات تصادفات شهروندی، معلولیت و مرگ‌ ومیر به کشورمان تحمیل می‌شود که کودکان دانش‌آموز هم سهم بسزایی از این آمار هولناک دارند.

وی در ادامه تصریح می‌کند: البته ما برای گسترش این طرح بحث آشکارسازی خاص را تبدیل به حفظ حقوق شهروندان در عبور و مرور از جاده‌ها و خیابان‌های کشور کردیم تا بتوانیم در این مسیر مثمرثمرتر عمل کنیم.

محمدی در خصوص بحث رنگ‌ها که می‌تواند تاثیر بسیاری در بروز یا پیشگیری از تصادفات دانش‌آموزان داشته باشد، می‌گوید: والدین دانش‌آموزان باید به این موضوع واقف باشند که استفاده از رنگ‌ها در لباس دانش‌آموزان امر بسیار مهمی است مثلاً استفاده از لباس مشکی هنگام پیاده روی حتی در روز آفتابی در سایه درختان مانع دید رانندگان می‌شود. ضمن اینکه از لباس‌های خاکستری هم نباید استفاده کرد چراکه این رنگ می‌تواند باعث استتار شود و دقیقاً همانند لباس روشن در روزهای برفی مانع دید درست می‌شود.وی همچنین با اشاره به اینکه در آزمون رانندگی دو نکته اساسی وجود دارد یکی بحث دید درست و دوم تشخیص رنگ‌هاست افزود: اگر شخص متقاضی گواهینامه رانندگی در تشخیص رنگ‌ها مشکل داشته باشد به او گواهینامه رانندگی تعلق نمی‌گیرد. این مساله به آن معنی است که راننده باید بتواند همه چیز را ببیند تا مانع بروز حوادث و سوانح رانندگی شود اما از سوی دیگر هم ما باید بدانیم که رنگ روپوش دانش‌آموزان را تیره انتخاب نکنیم تا عابر پیاده در لابه لای شلوغی خیابان استتار نشود.