• «چرنوبیل»، فاجعه‌بارترین مانور تاریخ

  «چرنوبیل»، فاجعه‌بارترین مانور تاریخ

  گروه جهان الف، 

  ٣٤‌سال پیش در چنین روزی، برابر بیست‌وششم آوریل ١٩٨٦ میلادی، مخزن تحت فشار راکتور شماره ٤ نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل (واقع در خاک اتحاد جماهیر شوروی - اوکراین امروزی) در پی بروز یک نقص فنی منفجر شد که آتش‌سوزی در هسته این راکتور را در پی داشت.

 • شهرک کارکنان نیروگاه چرنوبیل ۳۴ سال بعد از فاجعه اتمی

  شهرک کارکنان نیروگاه چرنوبیل ۳۴ سال بعد از فاجعه اتمی

  گروه ویدئو الف، 

  شهرک پریپیات در اوکراین روز ۴ فوریه امسال باید پنجاهمین سال احداث خود را جشن می‌گرفت. این شهرک پنجاه هزار نفری که در سال ۱۹۷۰ ساخته شد، در سال ۱۹۸۶ و در پی انفجار نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل در دو کیلومتری آن غیرقابل سکونت اعلام شد. این ناحیه متروک که روزگاری محل اسکان کارکنان نیروگاه هسته‌ای به شمار می رفت، اکنون به زیستگاهی برای حیات وحش و به مقصدی برای گردشگران تبدیل شده است.

 • زندگی زنان و مردان منطقه چرنوبیل ۳۳ سال پس از حادثه

  زندگی زنان و مردان منطقه چرنوبیل ۳۳ سال پس از حادثه

  گروه عکس الف، 

  ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ انفجار یکی از راکتورهای نیروگاه اتمی چرنوبیل شوروی باعث پخش مواد رادیواکتیویته در محیط اطراف شد و بزرگ ترین فاجعه هسته‌ای تاریخ را رقم زد. ۳۳ سال پس از وقوع حادثه چرنوبیل هنوز شماری از افراد این منطقه خانه و کاشانه خود را رها نکرده‌اند. حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ نفر از اهالی چرنوبیل با وجود توصیه ها و هشدارهای مقامات حاضر به ترک سرزمین خود نیستند.

 • نیروگاه "چرنوبیل" مکان گردشگری شد

  نیروگاه "چرنوبیل" مکان گردشگری شد

  گروه جهان الف، 

  اتاق کنترل راکتور شماره چهار نیروگاه هسته ای "چرنوبیل" به عنوان یک مکان توریستی فعالیت خود را آغاز کرد.

 • نسخه روسی «چرنوبیل» رونمایی شد

  نسخه روسی «چرنوبیل» رونمایی شد

  گروه فرهنگی الف، 

  تلویزیون روسیه قرار است نسخه‌ای جدید از سریال «چرنوبیل» که ظاهرا تفاوت‌های فراوانی با نسخه آمریکایی آن دارد را به‌زودی به روی آنتن ببرد.