زاکانی: خاتمی و زنگنه حاضر به مناظره‌ نشدند تا بگویم چگونه حق مردم را به یغما برده‌اند

  4030405087 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: یاد ندارم به مردم خیانت کرده باشم اما اگر کسی هم خیانت کرده است یقه او را گرفته‌ام، وقتی روز گذشته در مورد کرسنت صحبت شد من درخواست کردم آقایان خاتمی، زنگنه و روحانی بنده حاضرم با شما مناظره کنم اما کسی حاضر نشد مناظره کند تا بگویم که چگونه حق مردم را به یغما برده‌اند.

زاکانی: خاتمی و زنگنه حاضر به مناظره‌ نشدند تا بگویم چگونه حق مردم را به یغما برده‌اند

به گزارش فارس، علیرضا زاکانی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پنجمین مناظره صداوسیما، ضمن تبریک عید سعید غدیر خم، گفت: مردم عزیز، میثاق من با شما قانون اساسی است، بسته‌های اقتصادی که مطرح کردم همه حق شماست و در قانون اساسی به آن اصرار ورزیده شده اما متأسفانه تا به امروز بر زمین‌مانده است.وی با بیان اینکه دولت خدمت آماده است که خدمات خود را در قالب اجرایی کردن قانون اساسی در ابعاد مختلف ارائه کند، گفت: فرهنگیان، بازنشستگان، کارگران، کارفرمایان، صنعتگران، کشاورزان، دامداران، کارمندان، سربازان، افسران و عزیزان نیروی نظامی و انتظامی، سربازان حفظ امنیت کشور، پزشکان، پرستاران، اساتید، فضلا، دانش‌آموزان، دانشجویان، طلاب، پسران، دختران و همه مردم عزیز ایران در روستاها و شهرها، شما ولی‌نعمت ما هستید، من برای عدالت و توزیع عادلانه امکانات کشور و خلق ثروت همراه با مشارکت مردم در این خلق و دریافت این ثروت به صحنه آمده‌ام.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: معلولان، سالمندان ازکارافتاده و ازیادرفته، من نماینده شما برای اعطای حق طبیعی خودتان به خودتان هستم لذا برنامه‌ای را در ۲ سرفصل آبادانی و پیشرفت و رفع نیاز مردم و مردم‌سالاری دینی ارائه کرده‌ام.زاکانی با اشاره به اینکه اولین گامی را که برخواهم داشت پرداخت یارانه طلایی است، گفت: یارانه انرژی را بین همه مردم ایران تقسیم می‌کنم. بنزین را از ۳ هزار تومان به ۱۵۰۰ تومان کاهش می‌دهم. به هر نفر در سال ۲۰ میلیون تومان یارانه می‌رسد.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: در صورت صرفه‌جویی مردم در بنزین، گاز و برق به اعتبار طلای خود خواهند افزود و به قیمت روز از ما دریافت خواهند کرد. با این کار بساط قاچاق آلودگی‌های زیست‌محیطی جمع می‌شود. ۹۵ درصد مردم در این طرح سود می‌کنند. افرادی هم که بیشتر مصرف می‌کنند باید از بقیه مردم نیازشان را بخرند.

زاکانی با بیان اینکه در دولت خدمت قیمت حامل‌های انرژی به جز بنزین که کاهش می‌یابد، تغییر نخواهد کرد، خاطرنشان کرد: بسته دوم دولت خدمت در حوزه مسکن و اجاره‌داری است. بنده از تجربه شهرداری در این زمینه استفاده خواهم کرد. اگر در بافت فرسوده و محیط‌های ناکارآمد به مردم مشوق داده شود، خودشان به‌سرعت می‌سازند حتی اگر این مشوق جوری داده شود برای اجاره‌داری حرفه‌ای، امکان گسترده‌ای برای اجاره‌داران فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: علاوه‌برآن در کوتاه‌مدت سازمان اجاره‌داری و ایجاد زمینه تأمین مالی برای بخشی از پیش‌پرداخت‌ها و ایجاد زمینه توسعه فعالیت حرفه‌ای در حوزه اجاره‌داری را فراهم می‌کنم. این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، عنوان کرد: در حوزه سلامت نیز هیچ‌کس نباید جز درد و مریضی، درد بی‌پولی بکشد. بسته جامعی را پیشنهاد کرده‌ام که متصدیان و عالمان علم سلامت به‌شدت از آن حمایت می‌کنند، این بسته امکانی را به وجود می‌آورد که برخی مردم از خدمات رایگان سلامت استفاده کنند. وی تصریح: بسته بعدی بنده تأمین امنیت غذایی است، نباید کسی گرسنه سر بر بالین بگذارد. تجربه خوبمان در شهرداری امکان خوبی برایمان فراهم کرد تا بتوانیم برای عموم مردم این کار را انجام دهیم.

زاکانی در ادامه دور اول پاسخ به سؤالات، بیان کرد: من عرض کردم که ما دو قسمت داریم یکی ناظر به پیشرفت آبادانی کشور که در ادامه عرض خواهم کرد و دیگری ناظر به زندگی مردم که در این مورد باید نیاز مردم را مرتفع کنیم و بتوانیم مردم را در حوزه سیاست، اقتصاد، فرهنگ و اجتماعی سالار کنیم.

وی افزود: مردم، این کشور متعلق به شماست و شما سالار و آقای ما هستید، یارانه طلایی را یعنی ۲۰ میلیون در سال را از همان ماه اول اجرایی خواهیم کرد زیرا زیرساخت‌های آن در کشور موجود و قانون آن نیز وجود دارد لذا بدون گران‌کردن و ایجاد زحمت اضافه این بسته را اجرا می‌کنم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: بسته نجات اجاره‌نشینی را در سال اول دولتم ارائه می‌دهم. در حوزه مسکن داشتن، هم موضوع زمین است که مبنای قانونی دارد و هم پتانسیل بافت فرسوده وجود دارد. از این رو مشکل مسکن را با به این دو ویژگی می‌توان حل کرد. این بسته را طی ۵ سال اجرا خواهم کرد.زاکانی با اشاره به اینکه در حوزه معیشت با خرید قرارداد از کشاورز و دامدار ثبات را به این بخش می‌آوریم، گفت: قرارداد و تفاهم‌نامه‌ها امضا شد و کار در آستانه اجراست. با اجرای این بسته شهرداری‌ها می‌توانند کالای مورد نیاز مردم را با افتخار و تکریم درب منزل‌شان تحویل دهند.

وی تصریح کرد: در حوزه کارگران، آنان را شریک در سهام کارخانجات خواهم کرد. ۴۰ هزار کارخانه موجود را هم کوچک‌سازی می‌کنم و هم سهامش را به کارگران همان کارخانجات می‌دهم تا خودشان صاحب کار و شریک در تولیدات آنها باشند.

ین نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: برای بازنشستگان در سال اول منابع لازم را می‌بینیم و همسان‌سازی حقوقشان را انجام می‌دهیم، همچنین دررابطه‌با سربازی هم توان دولت، حقوق مکفی است که پرداخت خواهیم کرد.

زاکانی با بیان اینکه امنیت شغلی و تضمین درآمد مکفی کارگران شرکتی‌ها را هم در دستور کار دارم، گفت: در سال اول دولت خدمت از مدل شهرداری استفاده می‌کنم تا نابسامانی‌ها در این حوزه از بین برود. آن چیزی که از دولت بر می‌آید، حقوق مکفی برای پرستاران است.

وی بیان کرد: ازدواج را تسهیل خواهم کرد و این کار را با توجه به حوزه جهیزیه، وام مسکن و سایر خدمات اجرا می‌کنم. در کنار آن موضوع فرزندآوری و افزایش جمعیت را از طریق اعتبار یارانه طلا بهترین خدمات به خانواده ها می‌دهم.

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: در شهرداری تهران خدمات تفریحی را در زیرساخت شهرزاد گسترش داده‌ایم که قابل تعمیم به کل کشور است.زاکانی گفت: با باشگاه شهروندی می‌توان همه خدمات را با اتکاء به فضای مجازی به همه مردم در اقصی نقاط کشور ارائه داد. این خدمات را می‌توان به جهان‌دیدگان، بازنشستگان، سالخوردگان، معلولان، جوانان، دختران و پسران ارائه داد.

وی با اشاره به اینکه تعلیم و تربیت بیش از ۷۰ درصد در حوزه اقتصاد تاثیرگذار است، عنوان کرد: در این بخش بر آموزش و پرورش، حوزه‌ها، آموزش عالی و خانواده تأکید دارم. با اقتصاد خانواده به شدت خودمان را مواجهه می‌کنیم، بنابراین هر خانواده یک کارخانه و هر روستا یک مجتمع خدمات و خیرات را به نحو احسنت اجرا می‌کنیم.زاکانی تصریح کرد: مردم عزیز، صیانت از آزادی، امنیت و حریم خصوصی و ایجاد زمینه اشتغال را انجام می‌دهم.

زاکانی در پاسخ به مرحله دوم سؤالات بیان کرد: مردم عزیز هر کار خوبی که انجام شود اما در یک ظرف آلوده ریخته شود آن کار آلوده می‌شود.وی با بیان اینکه مواجهه با فساد اقتصادی گام اولی است که بنده بر خواهم داشت، گفت: تجربه بیش از دو دهه در مواجهه با گردن کلفت‌ها و زمین زدن آنها با عنایت امام زمان و با پشتوانه شما مردم تجربه بسیار خوبی است.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: معمولاً مسئولین تعارف می‌کنند، ما اگر اینجا دقتی داریم این دقت بر حقوق شماست لذا فرمان ۸ ماده‌ای مقام معظم رهبری میثاق بنده با شما است.

زاکانی تصریح کرد: ۲۰ سال است که کارت زرد به مفسدان اقتصادی می‌دهم لذا با لطف خداوند و با رأی شما مردم، آن‌ها را از میدان اقتصاد اخراج خواهم کرد. وی افزود: اقتصاد برای شماست نه برای زالو صفتانی که یک‌شبه صاحب هزاران میلیارد تومان می‌شوند. اگر انتخاب شوم این نوکری را برای شما می‌کنم.

زاکانی مطرح کرد: از امنیت، حقوق و آزادی شما صیانت می‌کنم. بنده معروف به دفاع از حقوق مخالفمانم هستم. برخی دوستان می‌توانند به جریان مخالف بنده توجه کنند تا متوجه دستگیریم از آنان شوند. نمی‌خواهم اسم بیاورم. هیچ حرفی در سخنانم نیست که امام عظیم‌الشان قبلا در فرمان هشت ماده‌ای‌شان نگفته باشند، این فرمان هم میثاق من با شما.

وی ادامه داد: بسته اشتغال بسیار مهم است. هر چی می‌گویم قبلا اجرا کرده‌ام. مثلا درباره بسته خودروی برقی، این طور است. تا عید نوروز انقلابی در حوزه حمل و نقل عمومی می‌شود. خودروی برقی باید برای همه باشد که به صلاح و صرفه است. با قدرالسهمی که براساس ماده ۱۲ توسط دولت داده می‌شود قیمت خودروی برقی بسیار ارزان تمام می‌شود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، بیان کرد: در حوزه کشاورزی، صنعت، زیرساخت‌های اساسی کشور و قطار پرسرعت در چین را دنبال کردم. تفاهم‌نامه‌ای در این کشور امضا شد تا واگن‌سازی چین در ایران داخلی‌سازی شود تا به سرعت قطار پرسرعت را جایگزین جاده‌های کشور کنیم و سیستم ریلی کشور را تقویت کنیم تا انقلابی در این حوزه رقم بخورد.

زاکانی با اشاره به اینکه تبادلات اقتصادی به ویژه با همسایگان و بازار بزرگ این کشورها بسیار اهمیت دارد، گفت: ظرفیت معادن کشور بی‌نظیر است اما امروز به دلیل دیوان‌سالاری، ناکارآمدی و فساد اقتصادی توسط عده‌ای به ثمن بخس فروخته می‌شود.

وی افزود: عدم خام‌فروشی با تکیه بر دانش‌بنیان‌ها را از دیگر برنامه های دولت خدمت است، این مسئله نه تحریم‌پذیر است و نه امکان تحریم‌پذیری دارد وقتی به انتهای زنجیره می‌رسد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: آب و تنش آبی کشور، دریامحوری و سواحل مکران نیز جزوی از برنامه‌های است. نخبگان، محور این تحولات است که زیست‌بوم نوآوری و زیست‌بوم اندیشه‌ورزی را توسعه می‌دهیم. زاکانی مطرح کرد: در همین دولت قبل، ۲ وزیر بدون شایستگی هیئت علمی دانشگاه تهران شدند و اسناد آن موجود است. باید زیاده‌خواهی وزرا که در گذشته اتفاق افتاده و ممکن است در آینده تکرار شود را گرفت.

وی ادامه داد: زنان، جوانان و نوجوانان روستایی و شهری اساس حرکت اقتصادی کشورند. قدرت و تولید ثروت را در خانواده‌ها به عنوان یک اصل به رسمیت می‌شناسم و اجرا می‌کنم.

زاکانی در ادامه دور دوم پاسخ به سؤالات، اظهار کرد: بنده اهل شعار نیستم و اهل عمل هستم و گذشته‌ام چه در دفاع مقدس، چه در دوره دانشگاه و کسب تحصیل، چه در حوزه هیئت‌علمی، چه در مجلس و در مبارزه با فساد، نظارت و قانون‌گذاری، چه در مرکز پژوهش‌ها و چه در شهرداری تهران سعی کرده‌ام شعار ندهم و عمل کنم، لذا چیزی که مهم است صداقت داشتن است.

وی با بیان اینکه یاد ندارم دروغ به مردم گفته باشم و اگر کسی هم دروغ گفته است در مقابل آن ایستاده‌ام، گفت: یاد ندارم به مردم خیانت کرده باشم اما اگر کسی هم خیانت کرده است یقه او را گرفته‌ام، وقتی روز گذشته در مورد کرسنت صحبت شد من درخواست کردم آقایان خاتمی، زنگنه و روحانی بنده حاضرم با شما مناظره کنم اما کسی حاضر نشد مناظره کند تا بگویم که چگونه حق مردم را به یغما برده‌اند.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه سلامت، کارآمدی و مردمی بودن کارگزار است، تصریح کرد: هم خودم و هم خانواده‌ام پاسخگوی ۴۵ سال بعد از انقلاب هستیم و به لطف خدا این مرام و روش است در خانواده ما که این مسیر را برویم.زاکانی عنوان کرد: مردم عزیز برخی از شفافیت صحبت می‌کنند اما در مجلس به شفافیت رای نمی‌دهند. خودشان با خدای خودشان می‌دانند اما نگران نباشید شما عزیزید، شما سکاندارید و مشکلات کشور قابل حل است. حرف‌هایی که زدم دو ضربدر دو برابر با چهار است، منابعش را گفتم، حرف بی‌پایه و سستی نیست، کشور را می‌توان به بهترین نحو اداره کرد، خودمان، خودمان را با تعارف، حلقه‌های بسته و فاسد محروم کرده‌ایم.

وی، خاطرنشان کرد: به میدان آمده‌ام تا با کمک شما نگذارم سرمایه‌هایتان بخار شود و عده‌ای به یغما ببرند و کسانی با کارهای غیرکارشناسی حق شما را از بین ببرند. زاکانی اظهار کرد: امکانات فوق‌العاده بالایی به کشور آوردم به نحوی که رئیس کل بانک مرکزی این کار را اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی دانست. در بروکسل حق خودمان را گرفتیم و در کانون اروپا، نایب رییس شهرداران جهان شدم.

وی با بیان اینکه می‌شود مذاکره کرد اما با تدبیر رهبری، قدرت ملت، قابلیت و درک خودباوری، عنوان کرد: برخی با لالایی دشمن به خواب می‌روند و برخی دیگر به دشمن اعتماد می‌کند که خوب نیست و سادگی است. باید به مردم، مکتب و داشته‌ها و اعتقادات‌مان اعتماد کرد و صادقانه رفتار کرد.

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه بروکراسی اداری در کشور آسیب‌زاست، گفت: بنده دولت را چابک می‌کنم و شهرداری‌ها و شوراهای شهر را به عوان قدرت محلی تقویت می‌کنم و مدیریت محلات شهر را به مردم واگذار می‌کنم. زاکانی گفت: افزایش قدرت پول ملی، جلوگیری از نوسان نرخ دلار، توجه به تولید، دقت در انضباط مالی، عمق بخشی به بورس و جلوگیری از گردن‌کشی‌ها در بانک‌ها از جمله برنامه‌های اقتصادی دولت خدمت است.وی خاطرنشان کرد: در حوزه تفاهم، مشکلات ۳۰ ساله شهرداری با دستگاه‌های دولتی را حل کردم.

زاکانی در مرحله جمع‌بندی پایانی گفت: اعتقادات بنده مشخص، کارنامه‌ام معلوم و اطرافیانم آشکار هستند و برنامه‌های خود را نیز بیان کردم.وی افزود: چون فرصت نشد کارنامه‌ام را بیان کنم لذا یک مستند با عنوان «به نفع مردم» است که بارگذاری می‌شود تا مردم ببینند، همچنین مستند دیگر نیز با عنوان «دروغ قطع درخت» است که آن را هم مردم عزیز می‌توانند مشاهده کنند.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: آخرین فرصت بنده نیز فردا ساعت ۱۷ در میدان امام حسین است که حرف‌های مهمی را در آنجا خواهم گفت و نکته بعد در این بخش هم این است که آقای پزشکیان از افراد خاطی و از گردن کلفت‌ها دفاع می‌کند و من این را نمی‌خواستم بگویم.

زاکانی بیان کرد: مردم ایران، ما ۶ نفر که در معرض انتخاب قرار گرفتیم بخشی از عمر و جوانی خود برای دفاع از خاک و ناموس سرزمین گذاشته‌ایم. من تلاش کردم راه را گم نکنم. من امروز آمدم تا اگر قرار است جناحی را نمایندگی کنم آن جناح به معراج رسیدگان است.وی گفت: امام می‌گفت که کسی فکر نکند ما راه سازش با جهانخواران را نمی‌دانیم اما هیهات که خادمان اسلام به مردم خود خیانت کنند، مردم عزیز من در جبهه یادم گرفتم که اهل معامله نباشم و زیر باز زور نروم. من در گردان تخریب یاد گرفتم که برای برداشتن موانع کنار شما حرکت کنم و نمایندگی تفکری را داشته باشم که شهید قاسم اصغری در عملیات عاشورای ۳ بر روی سیم خاردار خوابید تا گروهان از روی این شهید عبور کنند.

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به اینکه چرا برخی اصرار دارند تا از شهدا نگوییم، گفت: یادمان نرفته است قاسم سلیمانی برای شهید پورجعفری نوشته بود که «حسین روزی که ما از شهدا نگوییم آن روز، روز مرگ ما است».

وی تصریح کرد: مردم عزیز، من تازه از جبهه برگشتم تا از غیرت فرمانده خود غلامرضا صالحی بگویم که وقتی عملیات قفل شد خطاب به فرماندهان گفت «اسلحه‌ها را بردارید و ما باید خط را بشکنیم».این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، خاطرنشان کرد: مردم، من مسئله شخصی با کسی ندارم و مسئله اصلی من الگوی حکمرانی در کشور است. اعتقاد دارم خادم جمهور با رئیس جمهور فرق دارد.

زاکانی در پایان گفت: من نگران گم‌شدن مسلک شهدا و ناتوان نشان دادن راه شهیدی بودم که در سال ۱۴۰۰ با افتخار به نفع آن کنار رفتم و امروز دوران سه ساله آن شهید را دوران نکبت می‌نامند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۵۳۱۹۳۰۱۷:۰۰:۰۲ ۱۴۰۳/۴/۵
مفاسد عظیم کرسنت و استات اویل و توتال دستاورد دولت اصلاحات و بیژن زنگنه بود چرا از مناظره و شفاف سازی فرار می کنند ؟!
ناشناس۳۵۳۱۹۷۴۱۷:۵۹:۵۷ ۱۴۰۳/۴/۵
هردو اعلام آمادگی کردند مناظره برگزار کنید
ناشناس۳۵۳۱۹۳۱۱۷:۰۱:۱۲ ۱۴۰۳/۴/۵
ظریف و زنگنه و غیره هیچکدام جرئت مناظره ندارند اینها فقط تریبون یکطرفه را دوست دارند !
ناشناس۳۵۳۱۹۴۳۱۷:۱۲:۴۶ ۱۴۰۳/۴/۵
ولی زنگنه میگه من‌۳ساله حاضرم مناظره کنم طرف مقابل قبول نمیکنه
ناشناس۳۵۳۱۹۸۴۱۸:۱۲:۴۱ ۱۴۰۳/۴/۵
با ظریف در خصوص برجام مذاکره کن
ناشناس۳۵۳۱۹۹۴۱۸:۲۰:۰۰ ۱۴۰۳/۴/۵
جناب زاکانی آقای زنگنه که همان دیشب گفت آماده مذاکره با شما واقای جلیلی است
ناشناس۳۵۳۲۰۰۰۱۸:۲۸:۴۵ ۱۴۰۳/۴/۵
ما که نفهمیدیم زنگنه میگه من الان سه ساله میگم زاکانی و جلیلی بیان مذاکره زاکانی میگه من میگم بیایین مذاکره اونا نمیان
ناشناس۳۵۳۲۰۱۰۱۸:۴۴:۵۳ ۱۴۰۳/۴/۵
عجیبه که زنگنه میگه حاضره بیاد مناظره و ایشون میگه اون حاضر نیست
ناشناس۳۵۳۲۰۳۳۱۹:۱۹:۲۱ ۱۴۰۳/۴/۵
زنگنه شما و جلیلی را به متاظره دعوت کرد.
ناشناس۳۵۳۲۰۳۵۱۹:۲۱:۲۳ ۱۴۰۳/۴/۵
از دولت خاتمی ۳۰ سال میگذرد
ناشناس۳۵۳۲۰۴۷۱۹:۳۰:۴۳ ۱۴۰۳/۴/۵
اتفاقا دیشب ویدیویی از زنگنه منتشر شده که از جلیلی و زاکانی دعوت به مناظره کرده ،.. دعوت به مناظره راقبول کنید
ناشناس۳۵۳۲۱۷۰۲۱:۲۴:۴۹ ۱۴۰۳/۴/۵
زنگنه که صراحتا شما رو به مناظره دعوت کرد و دعوت او را بپذیرید.
ناشناس۳۵۳۲۲۴۷۲۱:۴۹:۴۲ ۱۴۰۳/۴/۵
توتال در فرانسه هم برای پرداخت رشوه به طرف‌های ایرانی محکوم شد گروه اقتصادی الف، ۲ دی ۱۳۹۷، ۱۴......دادگاه روز جمعه ۲۱ دسامبر شرکت بزرگ انرژی فرانسه را به خاطر «پرداخت رشوه به کارمندان خارجی» برای مشارکت در معاملات نفت و گاز با ایران گناه‌کار شناخت. برای دادگاه ثابت شده است که توتال برای دریافت امتیاز همکاری در پروژه پارس جنوبی در خلیج فارس مبلغ ۳۰ میلیون دلار امریکایی (معادل حدود ۲۶ میلیون یورو) رشوه پرداخته است. به نظر دادگاه مبالغ رشوه به دلالان و کارمندان «خارجی» بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ از سوی توتال پرداخت شده است. * آمریکا پیشتر توتال را جریمه کرده بود پیش از این دادگستری ایالات متحده به ظن فساد و ارتشا علیه توتال به تحقیق پرداخته بود و این شرکت نفتی آمادگی خود را برای پرداخت 245 میلیون دلار اعلام کرده بود * آمریکا پیشتر توتال را جریمه کرده بود پیش از این دادگستری ایالات متحده به ظن فساد و ارتشا علیه توتال به تحقیق پرداخته بود و این شرکت نفتی آمادگی خود را برای پرداخت 245 میلیون دلار اعلام کرده بود بیژن زنگنه نیز در 22 تیرماه سال گذشته در مجلس شورای اسلامی نیز این موضوع را مطرح و گفته بود هیچ مستندی دال بر پرداخت رشوه توسط شرکت توتال به برخی افراد در جریان انعقاد قرارداد در فاز 2 و 3 وجود ندارد. زنگنه در این جلسه گفته بود: برخی می‌گویند این شرکت رشوه داده است؛ من می‌گویم سوابق را به قوه قضائیه بدهید تا ممنوع‌المعامله شود؛ من از توتال پرسیده‌ام و آنها می‌گویند «این‌طور نیست و ما هیچ جا محکوم نشده‌ایم و موضوعی که در بورس آمریکا بوده یک کلمه آن مربوط به ایران نیست». شما اگر نظری غیر از این دارید اسنادتان را به من بدهید و اگر نمی‌خواهید اسناد را به من بدهید به قوه قضائیه ارایه کنید. زنگنه در حالی ماجرای رشوه توتال را تکذیب می‌کند که براساس مستندات وزارت دادگستری آمریکا توتال به طرف ایرانی در قرارداد پیشین رشوه داده و محکوم شده و این محکومیت را پذیرفته و جرایم قابل توجهی بابت این محکومیت پرداخته است...
ناشناس۳۵۳۲۲۵۶۲۱:۵۲:۵۸ ۱۴۰۳/۴/۵
خبرگزاری فارس نفت و انرژی ۱۴:۵۷ ۱۳۹۴-۳-۲۴ فارس گزارش می‌دهد بازخوانی یک پرونده نفتی/رشوه ۱۵ میلیون دلاری جونیور در قرارداد استات اویل یکی از موضوعاتی که در جریان دادگاه مهدی هاشمی آقازاده معروف به آن رسیدگی شد پرونده فساد اقتصادی استات اویل است که به بازخوانی این پرونده و نحوه حضور این شرکت نروژی در ایران پرداختیم. بازخوانی یک پرونده نفتی/رشوه ۱۵ میلیون دلاری جونیور در قرارداد استات اویل... به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ... شرکت نفتی استات اویل سومین شرکت بزرگ نفتی اروپا است که در تاریخ 14 ژوئیه سال 1972 به عنوان یک شرکت خصوصی با مسئولیت محدود و با مدیریت دولت نروژ تاسیس شد و هم اکنون به فعالیت پیمانکاری در صنعت نفت و گاز جهان می‌پردازد... این گزارش حاکی است اوایل سال 85 خبری در رسانه های جهان منتشر شد که از پرداخت رشوه 15 میلیون دلاری این شرکت به یکی از مقامات نفتی ایران برای فعالیت در فازهای 6، 7 و 8 پارس جنوبی پرده بر می داشت. براین اساس شرکت استات اویل نروژ از طریق یک موسسه مشاوره نفتی به نام هورتون که مقر آن در لندن قرار دارد، برای دستیابی به قرارداد توسعه فازهای 6،7 و 8 پارس جنوبی در سال های 2002 و 2003 به یکی از مقامات نفتی در ایران رشوه پرداخت کرده است. * ماجرا چه بود؟ براساس این گزارش ریچارد هابرد رئیس مستعفی هیئت مدیره شرکت استات اویل نروژ در نامه ای که مخاطبش اعضای هیئت مدیره است می نویسد می‌خواهم خلاصه ای از حقایق و وقایعی که قبلا به پلیس اقتصادی اعلام کرده ام به اطلاع اعضاء محترم هیئت مدیره برسانم. در این اعتراف نامه که در رسانه های جهان نیز منتشر شد آمده است، یکی از اعضای شرکت استات اویل نروژ در نوامبر 2000 به ایران می رود و با مسئولان شرکت ملی نفت ایران دیدار می کند تا برای همکاری با ایرانی ها 7 پروژه را ارزیابی کنند؛ در این شرایط بود که کم کم باب ارتباط آن آقازاده با نفوذ با استات اویل باز شد. ریچارد هابرد می نویسد، طی سال 2001 در حالی که ارزیابی ها در خصوص 6 یا 7 پروژه پیشنهادی در حال انجام بود، شرکت استات اویل ایران با فردی که از او تحت عنوان جونیور یاد می شد ، تماس برقرار کرد. تا اولین جلسه در دفتر استات اویل برگزار شود. پس از برگزاری این جلسه و جلسات مشابهی که در ایران برگزار شد، متوجه شدیم که این فرد مشاور وزیر نفت ایران و خانواده وی نیز قدرت و نفوذ زیادی در تجارت نفت و گاز دارد. برای سنجش نفوذ وی در جلسات مشترکی که داشتیم، اعلام کردیم تا پاسخ خود را از طریق وزیر نفت ایران ارسال کند که این کار نیز انجام شد و این مساله قدرت مقام ایرانی را نشان داد که راهی برای به دست آوردن فرصت‌های تجاری در ایران بود. این عضو هیئت مدیره شرکت استات اویل در جریان بازجویی و برگزاری دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی می‌گوید: درست یک ماه بعد از این ماجرا پیغامی عجیب از سوی طرف ایرانی به طرف نروژی فرستاده شد. در این پیغام آمده بود، آیا استات اویل در صورت موفقیت در پروژه های نفتی ایران آمادگی کمک به موسسات عام المنفعه و آموزشی را دارد؟ این پیشنهاد برای مسئولان استات اویل عجیب به نظر می رسید، به طوری که کمک به موسسات عام المنفعه از سوی یک شرکت خارجی که در حوزه نفت و گاز فعالیت می کند، می‌توانست چه معنی داشته باشد؟ در این موقع یکی از کارکنان و مسئولان بلند پایه استات اویل که ارتباط نزدیک تری با مقامات ایرانی داشت، به ریچارد هابرد توضیح می‌دهد: یک مفهوم شفاف در ایران وجود دارد که مطابق آن انتظار می رود کمپانی‌های فعال خارجی در ایران کمک هایی اجتماعی ارائه دهند! ریچارد هابرد ادامه می‌دهد، بنابراین باید یک راه حل قابل قبولی برای کمک های عامل المنفعه پیدا می شد و یک تیم حقوقی باید همه موارد را ارزیابی می‌کرد تا برای دوطرف مشکلی پیش نیاید. از این رو رفت و آمدها و مکالمات زیادی بین مقامات ایرانی و نروژی انجام شد که در برخی از موارد نیز وزیر نفت ایران حضور داشت و شاهد مکالمات ما بود. براساس این گزارش پس از برگزاری جلسات متعددی بین دو طرف تصمیم براین شد تا شرکت Horton وارد ماجرا شود، تا مشکل حقوقی برایمان پیش نیاید
ناشناس۳۵۳۲۲۹۳۲۲:۰۸:۵۱ ۱۴۰۳/۴/۵
اتفاقا زنگنه امروز بیانیه داده که همین الان آماده مذاکره است ،بسم ا...
yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. آقایان «روحانی» و «ظریف»، نظری ندارید؟!

 2. نقد، آری؛ تندروی و توهین نه!

 3. دشواری پزشکیان در «راه» کابینه

 4. دولت چهاردهم؛ سوم خاتمی، سوم روحانی یا اول پزشکیان!

 5. جلیلی: دولت سایه را با قوت و جدیت بیشتر دنبال خواهیم کرد

 6. دولت و مردم تا دیر نشده کاری کنند...

 7. مناظر شهری دیدنی کره شمالی

 8. در اداره پست چه خبر است؟!

 9. دقیقا چه زمانی آمریکا خواست با ایران توافق کند؟!

 10. پزشکیان: به همه می گوییم در تشکیل کابینه کمک کنند اما آدمهای خودشان را معرفی می کنند

 11. انتقاد رسانه اصولگرا از اهانت به ظریف در حاشیه نمازجمعه / چرا برخی اعضای شورای شهر منتقد زاکانی شده‌اند؟

 12. سردار رضایی: طرح نور تعطیل بردار نیست

 13. پزشکیان: اگر باهم باشیم، می‌توانیم مشکلات را حل کنیم

 14. پزشکیان حریف سهم خواهی ها می شود؟

 15. مرتضوی: تمام بدهی‌های سازمان تأمین اجتماعی را پرداخت کردیم

 16. واکنش وزیر ارشاد به استخدام برادرزاده اش در وزارت بهداشت

 17. صدور کیفرخواست رائفی‌پور/ واکنش زاکانی به تهدید استعفای برخی از اعضای شورای شهر/ ماجرای حمله تندروها به پویانفر

 18. آشی که نباید خیلی شور شود!

 19. تاکید قالیباف بر بررسی علل مشارکت پایین مردم در انتخابات/ یک پیشنهاد خوب به سعید جلیلی

 20. قالیباف: باید دغدغه‌ ۱۴ میلیون نفری که به پزشکیان رای ندادند لحاظ شود

 21. نمونه ای از یک دیپلماسی موفق اقتصادی

 22. یک سیلی سخت دیگر به صهیونیست ها

 23. واکاوی علت حضور کمرنگ مردم در انتخابات

 24. پاسخ آیت الله مکارم شیرازی به سوالی درباره استفاده از ابزار موسیقی در مجالس اهل‌بیت (ع)

 25. علم‌الهدی: هزار تحریم در مذاکرات برجام بر ایران تحمیل شد/ نان و آب ملت را به سیاست خارجی ربط ندهیم

پربحث‌های هفته

 1. آقایان «روحانی» و «ظریف»، نظری ندارید؟!

 2. نقد، آری؛ تندروی و توهین نه!

 3. دشواری پزشکیان در «راه» کابینه

 4. دولت چهاردهم؛ سوم خاتمی، سوم روحانی یا اول پزشکیان!

 5. جلیلی: دولت سایه را با قوت و جدیت بیشتر دنبال خواهیم کرد

 6. انتقاد رسانه اصولگرا از اهانت به ظریف در حاشیه نمازجمعه / چرا برخی اعضای شورای شهر منتقد زاکانی شده‌اند؟

 7. پزشکیان: اگر باهم باشیم، می‌توانیم مشکلات را حل کنیم

 8. پزشکیان حریف سهم خواهی ها می شود؟

 9. واکنش وزیر ارشاد به استخدام برادرزاده اش در وزارت بهداشت

 10. صدور کیفرخواست رائفی‌پور/ واکنش زاکانی به تهدید استعفای برخی از اعضای شورای شهر/ ماجرای حمله تندروها به پویانفر

 11. آشی که نباید خیلی شور شود!

 12. تاکید قالیباف بر بررسی علل مشارکت پایین مردم در انتخابات/ یک پیشنهاد خوب به سعید جلیلی

 13. واکاوی علت حضور کمرنگ مردم در انتخابات

 14. علم‌الهدی: هزار تحریم در مذاکرات برجام بر ایران تحمیل شد/ نان و آب ملت را به سیاست خارجی ربط ندهیم

 15. سخت است آقای پزشکیان ...

 16. ظریف: قانون اقدام راهبردی در مورد مذاکرات هسته‌ای باید رعایت شود/ آماده گفت‌وگو هستیم

 17. نظرات برگزیده مخاطبان الف: مشارکت کم مردم در انتخابات باید آسیب‌شناسی شود/ پزشکیان در انتخاب اعضای دولت فقط شایسته‌سالاری را ملاک قرار دهد

 18. دو برابر نیاز کشور اینترنت تامین کردیم

 19. ظریف اعضای «شورای راهبری انتخاب اعضا کابینه» را اعلام کرد

 20. پاسخ ظریف به ادعای یک فعال رسانه‌ای پس از سخنانش در تلویزیون

 21. پورمحمدی محتمل‌ترین گزینه برای وزارت کشور دولت پزشکیان

 22. رهبر انقلاب: موفقیت رئیس جمهور و دولت جدید، موفقیت همه ما است

 23. چینش کابینه؛ سهل اما ممتنع !

 24. نظر حدادعادل درباره تعامل اصولگرایان با پزشکیان/ توضیحات قوه قضائیه درباره محکومیت وزیر سابق کشاورزی

 25. امام جمعه تبریز: برخی سیاسیون بزرگ شده در آمریکا مواظب گفتار و رفتار خود باشند!

آخرین عناوین