قالیباف در مناظره چهارم چه گفت؟+ فیلم

  4030404136 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: حتما مذاکره می کنیم، همان طور که شهید رئیسی ادامه مذاکرات را دنبال کرد و حتما به توافقی می رسیم که در چارچوب قانون و سیاست های کلان باشد.

قالیباف در مناظره چهارم چه گفت؟+ فیلم

به گزارش ایرنا، محمدباقرقالیباف شامگاه دوشنبه -چهارم تیرماه- در چهارمین مناظره نامزدهای چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با موضوع «سیاسی» گفت: باور شهید سلیمانی باورش این بود که فرصت های  در دل تهدیدات است، تهدیدها هر چه  برزگتر باشد، فرصت ها هم بزرگتر خواهد بود. 

 
  
پرونده‌های باز و نیمه باز بین‌المللی را می‌بندیم
قالیباف گفت: اولویت من در دولت چهاردهم در سیاست خارجی دیپلماسی و سیاست‌های مصوب نظام است، ده‌ها پرونده باز و نیمه باز داریم، اولویت ما به سمت بستن پرونده هاست در این راه مهمترین موضوع اجماع و وحدت در سطح ملی است.

وی تاکید کرد: ما حتما مذاکره می کنیم و حتما به توافق می رسیم البته  توافقی در چارچوب سیاست های ابلاغی در توافقی که منافع اقتصادی داشته باشد گام به گام اقدام در مقابل اقدام پیش خواهد رفت. 

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: سیاست داخلی امتداد سیاست خارجی و بالعکس است؛ در حوزه مذاکره، ما حتما مذاکره می کنیم همان طور که شهید رئییس آن را دنبال کرد و حتما به توافق می رسیم، البته  توافقی که در چارچوب سیاست های کلان است و قانون اقدام راهبردی باشد. 

ستاد پزشکیان کمتر به اجماع و وحدت ملی تاکید دارد
قالیباف با بیان اینکه هر توافقی که در آن انتفاع سیاسی باشد، گام به گام دنبال خواهد شد، تصریح کرد: همچنین در کنار آن در حوزه داخلی خنثی سازی تحریم بر اساس پنج فوریتی که به آن اشاره کرده بودم، دنبال خواهیم کرد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مسعود پزشکیان دیگر نامزد حاضر در این مناظره، اجماع و وحدت را قبول دارند، یادآور شد: اما این روزها می‌بینیم که ستاد و مشاوران او نکاتی را مطرح می‌کنند که کمی احساس نگرانی داریم و در گفته‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و ‌نشست‌های آنها نشان می‌دهد کمتر به اجماع تاکید دارند و این موضوع سبب تنش مردم با مردم یا تنش بین مجموعه دستگاه‌ها با هم دیده شود، ثمره این تنش گم شدن صدای مردم خواهد بود تا صدای مردم شنیده نشود و به مشکلات مردم و کشور توجه نشود.

دغدغه ما حل مشکلات مردم با اولویت اقتصادی است
قالیباف با بیان اینکه مشاور پزشکیان قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم را مانع لغو تحریم می‌داند، گفت: اگر این قانون را مانع می‌داند، چگونه می‌خواهند برای لغو تحریم‌ها اقدام کنند. در حالی که رهبر معظم انقلاب فرمودند این قانون مبنای کار و تعیین تکلیف است و ستاد ایشان این تضاد و دوگانه را چگونه می‌خواهند دنبال کنند و پیش ببرند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: اگر در این زمان چنین بحث‌هایی مطرح شود، قطعا در آینده یک بهانه خواهد شد که بگویند نگذاشتند، ندیدند و حتی در این روزها ستاد ایشان مطرح کردند که نگذاشتن واکسن (کرونا) وارد شود؛ چنین رویه‌ای سبب خسته کردن مردم و عقب‌گرد کشور به دهه نود خواهد شد، عنوان کرد: دهه  ۹۰ دهه تلخی بود و در این حوزه‌ها نیازمند اجماع هستیم و باید در اینجا به همه مردم قول دهیم دغدغه ما حل مشکلات مردم با اولویت اقتصادی است.

 

  
مذاکرات باید حساب شده انجام شود
قالیباف بعد از سخنان پزشکیان گفت: بنده متوجه نشدم که آقای پزشکیان و ستاد ایشان چگونه می‌خواهند بدون قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها برای رفع تحریم‌ها امور لازم را انجام دهند. چرا که قانون اقدام راهبردی را مانع می‌دادند و درباره سیاست‌های کلان به صورت رسمی گفتند که آن قبول ندارند، باید این موضوع را روشن کنند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه مذاکره را قبول دارد و این موضوع را پیگیری می کند، توضیح داد: ماده (۶) قانون اقدام راهبردی این فرصت را به ما می‌دهد که قدم به قدم کار را پیش ببرم و اقدام متقابل انجام دهیم. یعنی پروتکل الحاقی را که با قانون اقدام راهبردی متوقف شد، آن در برابر آزادسازی نفت می‌توانیم دوباره برقرار کنیم.

وی توضیح داد: یک اقدام آنها انجام می‌دهند و یک اقدام ما انجام می‌دهیم. مثلا غنی‌سازی ۶۰ درصد را بر اساس اقدام راهبردی پیش بردیم و اگر آنها بنا دارند برخی موارد از جمله امور بانک مرکزی، بیمه و غیره را آزاد کنند، قطعا ما هم به توافقات قبلی برخواهیم گشت و پایاپای این کار را انجام خواهیم داد.

قالیباف ادامه داد: وقتی ما با دشمنی مواجهه هستیم، وقتی رفتار ترامپ را پیش از این دیدیم، باید حساب شده مذاکرات را انجام دهیم؛ مطمئن هستم در حوزه رفع تحریم این موضوع به صورت جدی دنبال خواهد شد.

۲۴ میلیارد دلار پرونده‌های باز اقتصادی با کشورهای نوظهور داریم
قالیباف با بیان اینکه در حوزه خنثی سازی تحریم فرصت‌هایی بسیار ارزشمندی وجود دارد، تصریح کرد:  ظرفیت شانگاهی، اوراسیا و بریکس از جمله این ظرفیت‌ها است و در همین بریکس ۲۴ میلیارد دلار پرونده باز و متوقف در قراردادهایی که بین کشورهای نوظهور انجام شده  داریم که همه این کشورها هم مخالف آمریکا هستند و می‌توانند با ایران اسلامی کار کنند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: این شرایط نشان می‌دهد در داخل کشور انسجام و وحدت رویه لازم را نداریم و اختلاف بین دستگاه‌ها و حتی اختلاف در داخل یک دستگاه در این حوزه وجود دارد.

قالیباف با اشاره به طرح پنج ماده‌ای خود گفت: در مناظره سیاسی قبل به این موضوع اشاره کردم که دیگر کشورها ایران ما را در حوزه ترانزیت هوایی دور می‌زنند و همه پروازها از سایر کشورها از اطراف ایران انجام می‌شود و ما از یک درآمد بزرگ در این حوزه محروم هستیم که این موضوع در کمتر از یک سال قابل انجام است.

وی با نمایش نقشه‌ای مسیر پروازها هوایی از آسمان اطراف ایران توضیح داد: از جنوب ایران و از هند به سمت اروپا و از مسیرعربستان پروازها انجام می‌شود و سایر مسیرها نیز به همین شکل است که نشان می‌دهد به رغم بزرگترین موقعیت ژئوپلیتیکی که ایران دارد، درآمد اقتصادی ما را از بین بردند.

چابهار پایتخت دوم اقتصادی کشور خواهد شد
قالیباف با ارائه پیشنهاد خود در طرح ۱۴۱۴ اظهار داشت: در این طرح چابهار پایتخت دوم اقتصادی کشور خواهد شد. اما متاسفانه به دلیل سیاست های غلط یا هماهنگی های غلط و عدم توافقات اساسی در اجرای سیاست ها، از این ظرفیت استفاده نشده که نشان دهنده ضعف مدیریت است.

وی با بیان اینکه ۲۵ درصد راه آهن‌های احداثی کشور هیچ منفعت اقتصادی برای کشور ندارد، گفت: حتی به اندازه هزینه خودش هم درآمد ندارد و اگر در حوزه راه آهن را در مسیر سیاست‌هایی که تعریف کردم، انجام داده بودیم، امروز شرایط کشور بهتر بود.

قالیباف اضافه کرد: چندین سال است که صحبت از سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری، ۸۰ میلیون دلاری در چابهار می شود، در حالی که ۲۴ میلیون دلار بدون اینکه مشکل اف ای تی اف (FATF) یا تحریم هسته‌ای آمریکا را داشته باشیم، می توانیم انجام دهیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: در چنین مواقعی است که مدیریت قوی و تصمیم درست می تواند در این حوزه سبب موفقیت ما شود و در برنامه هفتم توسعه ادامه کار عظیم برای درآمد دائمی برای کشور فراهم خواهیم کرد.

 
  
شهید سلیمانی دنبال دوقطبی سازی مانند میدان و دیپلماسی نبود
قالیباف درباره راهکارهایی که وی برای مقابله با چالش‌ها در سیاست خارجی انجام خواهد داد، تصریح کرد: با پیشنهاد آقای پزشکیان موافقم که پشت تریبون‌ها برخی از مسائل را نگوییم و در محلی دیگر این صحبت‌ها انجام شود. البته مواردی که مطرح کردم به این دلیل بود که این موضوعات در چند روز گذشته بین مردم مطرح بود و جز ناامیدی چیزی دیگر ندارد و مردم در این باره می‌گویند هنوز به قدرت نرسیدند دعوا می‌کنند ولی ما در سفرهای خود شاهد مشکلات و سختی‌ها هستیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه شهید سلیمانی الگوی همه مسئولان و مردم است، توضیح داد: شهید سیلمانی درباره رفع تحریم، خنثی‌سازی تحریم،  قدرت منطقه‌ای و فرصت و تهدیدات برای همه ما الگو و درس است. در 20 سالی که ایشان در مسئولیت نیروی قدس بودند، از نزدیک با ایشان همکاری داشتم و موضوعات را دنبال می‌کردم. 

وی درباره ویژگی‌های شهید سلیمانی اظهار داشت: شهید سلیمانی به دنبال دوقطبی‌های کاذب نمی‌رفت و اصلا بحثی درباره میدان و دپیلماسی نداشت. بلکه حاج قاسم وسط میدان با همان فردی که مبارزه می‌کرد و با وی می‌جنگید، مذاکره هم می‌کرد. یعنی دیپلماسی و میدان یک ابزار است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: وقتی می‌گویم که مذاکره همان مبارزه و مبارزه همان مذاکره است، یعنی همان الگوی حاج قاسم، و الگوی انقلابی‌گری و الگوی نظام جمهوری اسلامی مدنظر است و قدرت امروز کشور برخواسته از این الگو است.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی قدرت حل مساله داشت، عنوان کرد: شهید سلیمانی مساله را از حالتی به حالتی دیگر تبدیل نمی‌کرد و انرژی نبود که از حالتی به حالتی دیگر تبدیل شود و موضوع را استحاله نکرده و مانند آشغال زیر فرش مخفی نمی‌کرد. بلکه حاج قاسم قدرت حل مساله را داشت.

تمام تلاشم در جلسات گذشته اجماع سازی بود
قالیباف با بیان اینکه امروز افزایش عزت کشور و خدمت به مردم فراموش شده است، یادآور شد: قدرت شهید سلمیانی در اجماع سازی بود و در جلسات مختلفی که در روزهای گذشته داشتم، فقط برای اجماع سازی حرکت کردیم و در شبانه روز سه ساعت هم استراحت نداشتیم.

وی ادامه داد: وقتی یادداشت‌های مطرح شده در جلسات را می‌دیدم، به نظر می‌رسید که خاطرات یک سال یک نفر است و در حقیقت این جلسات و نشست‌ها نشانه اجماع سازی است. 

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: وقتی صحبت از قدرت می‌شود، در یک جا گفته می‌شود روی موشک ننویسید الموت لاسرائیل تا سبب تحریم نشود و در جای دیگر عملیات وعده صادق محقق می‌شود که فرصت‌های اقتصادی زیادی برای کشور فراهم کرد.


این خبر تکمیل می‌شود ...

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۵۳۰۴۴۸۲۱:۴۹:۴۲ ۱۴۰۳/۴/۴
بله دهه ۹۰ برای شما که چند بار در انتخابات رای نیاوردید دوران تلخی بود.
ناشناس۳۵۳۰۴۶۱۲۲:۰۳:۱۸ ۱۴۰۳/۴/۴
جواب شریعتمداری ضد مذاکره را تو میدهی؟ یاشاید هم مذاکره خوب است به شرطی که تو مذاکره کنی نه ظریف
ناشناس۳۵۳۰۶۲۰۰۰:۳۵:۰۲ ۱۴۰۳/۴/۵
این چهار سال که شما رئیس مجلس بودی که عالی بود عالی ی ی ی گوشت هفتصد تومن و مرغ صد تومنی نخورده بودیم که با اومدن شما خوردیم
ناشناس۳۵۳۰۹۰۲۰۸:۰۴:۱۲ ۱۴۰۳/۴/۵
دست‌پخت دوستانت هست، ارز4200!! در ضمن بنزین هم صفر درصد هست نسبت به 5 سال قبل!!! شما اول برو بقیه دولت ها را بگیر بعد مجلس!!!
yektanetتریبون

پربحث‌های هفته

 1. یک یادآوری مهم به اصلاح طلبان

 2. اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای برگزاری مناظره بین زنگنه و جلیلی

 3. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

 4. از: مردم ایران به: رییس جمهور ایران

 5. پاستور که کاخ سفید نیست خانم ابتکار!

 6. طبل غازی میان تهی!

 7. نشست رئیس جمهور منتخب با فعالان ستادی

 8. چند خط مشفقانه برای پزشکیان

 9. آفتی بزرگ برای روسای جمهور ایران

 10. قالیباف خلبان پرواز تهران - سن پترزبورگ شد / لباس خلبانی بر تن رئیس مجلس

 11. ادعایی که معلوم نیست از کجا آمده!

 12. درخواست احمد توکلی از مجمع تشخیص درباره تاثیر معدل در کنکور

 13. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

 14. چرا تهران در مقابل کاهش قیمت مسکن مقاومت می کند؟!

 15. زاکانی در دفتر رئیس جمهور منتخب

 16. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

 17. طرح مجلس برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان تورم

 18. در دفاع از میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۳

 19. تحلیل روزنامه دولت از رای جلیلی و پزشکیان/ نقش مهم قالیباف در کمک به اجماع برای حل مشکلات مردم

 20. جزئیات جلسه دونفره جلیلی و پزشکیان

 21. ۲ دستورکار مهم پیش روی مسعود پزشکیان

 22. «عراقچی» محتمل‌ترین گزینه دولت پزشکیان برای وزارت خارجه

 23. واکنش زاکانی به کمپین جمع‌آوری امضاء برای برکناری شهردار تهران

 24. محسن برهانی راهی زندان شد

 25. چرا بحران هایمان را جدی نمی گیریم؟!

پربحث‌های هفته

 1. یک یادآوری مهم به اصلاح طلبان

 2. اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای برگزاری مناظره بین زنگنه و جلیلی

 3. نظرات برگزیده مخاطبان الف: پزشکیان امید مردم را ناامید نکند/ دولت پزشکیان باید دولت متخصصین باشد

 4. از: مردم ایران به: رییس جمهور ایران

 5. پاستور که کاخ سفید نیست خانم ابتکار!

 6. طبل غازی میان تهی!

 7. آفتی بزرگ برای روسای جمهور ایران

 8. ادعایی که معلوم نیست از کجا آمده!

 9. دشواری های احیای یک بیمار برای پزشکیان

 10. زاکانی در دفتر رئیس جمهور منتخب

 11. جلیلی: تا امروز بابک زنجانی را ندیده‌ام/ دادگاه کرسنت در حال برگزاری است

 12. در دفاع از میزان مشارکت در انتخابات ۱۴۰۳

 13. تحلیل روزنامه دولت از رای جلیلی و پزشکیان/ نقش مهم قالیباف در کمک به اجماع برای حل مشکلات مردم

 14. ۲ دستورکار مهم پیش روی مسعود پزشکیان

 15. «عراقچی» محتمل‌ترین گزینه دولت پزشکیان برای وزارت خارجه

 16. محسن برهانی راهی زندان شد

 17. توضیحات ظریف درباره فرایند انتخاب کابینه پزشکیان/ هیچ نامزدی برای هیچ پستی از جمله معاون اول بررسی نشده است

 18. جدیدترین موضع جلیلی در قبال دولت پزشکیان

 19. توضیحات مرتضوی درباره انتصابات اخیر/ واکنش زاکانی به کارزار برکناری شهردار تهران/ تقدیر روزنامه اصلاح‌طلب از مخبر

 20. رهبر انقلاب: دولت آقای رئیسی، دولت کار و امید بود

 21. جشن پیروزی

 22. سردارحاجی زاده خطاب به طرفداران جلیلی: از هرگونه حرفی که معنایش خدشه‌دار شدن رای پزشکیان باشد، پرهیز کنید  

 23. قدردانی پزشکیان از حضور حماسی مردم در انتخابات/تنهایتان نخواهم گذاشت، تنهایم نگذارید

 24. انتقاد روزنامه اصولگرا از برخی هواداران جلیلی/ تقدیر برخی فعالان سیاسی از عملکرد مخبر در انتخابات

 25. دو نكته در مورد انتخابات ۱۴۰۳

آخرین عناوین