رای لاهه؛ زمینه‌سازی‌ حقوقی برای انزوای بیشتر اسرائیل

  4030307021

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت، هر چند روند اجرای رای دیوان لاهه و دادگاه کیفری بین‌المللی طولانی است، اما این موضوع اسرائیل و رهبران آن را به سمت انزوای بیشتر در افکار عمومی سوق می‌دهد.

رای لاهه؛ زمینه‌سازی‌ حقوقی برای انزوای بیشتر اسرائیل

به گزارش ایسنا، کریم خان، دادستان ارشد دادگاه کیفری بین‌المللی روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر و یوآو گالانت، وزیر دفاع رژیم صهیونیستی را به ارتکاب جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت متهم کرد.

بیانیه‌ای که روز دوشنبه توسط کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی صادر شد، نتانیاهو و گالانت را علاوه بر جنایات مطرح شده، متهم کرد که از گرسنگی دادن به غیرنظامیان به عنوان ابزاری برای جنگ استفاده می‌کنند و «به عمد حملات علیه مردم غیرنظامی را همچون مصداق جنایت جنگی پیش‌ می‌برند.»

رژیم صهیونیستی به شدت به این اتهامات واکنش نشان داده و یسرائیل کاتس، وزیر امور خارجه این کشور، این تصمیم را «ظالمانه» و «یک ننگ تاریخی که برای همیشه در یادها خواهد ماند» خواند.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند، درخواست دادستان این دادگاه ضربه بزرگی به رژیم صهیونیستی تلقی می‌شود و انزوای بین‌المللی آن به دلیل جنگ در غزه را تشدید خواهد کرد.

از سویی دولت‌های فرانسه، بلژیک و اسلوونی با صدور بیانیه‌ای از درخواست دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی حمایت کردند. این در حالی است که دولت‌های اسرائیل و آمریکا به شدت این اقدام را محکوم کرده‌اند.

«حسن بهشتی‌پور» در گفت‌وگو با ایسنا درباره دومین رای موقت دیوان لاهه و دادگاه کیفری بین‌الملل درمورد اسرائیل و رهبران این رژیم گفت: اسرائیل تافته جدا بافته‌ای در دنیا بوده است که هیچ یک از مجامع و نهادهای بین‌المللی حق نداشتند به خاطر حمایت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به ویژه انگلیس علیه آن رای و حکمی صادر کنند.

وی ادامه داد: حکم دیوان لاهه لازم‌الاجراست اما کشورها بعضا از آن تبعیت نمی‌کنند و اگر قطعنامه شورای امنیت برای حکم دیوان صادر نشود در عمل این حکم اجرا نمی شود و اسرائیل هم تا کنون نشان داده است که قعطنامه‌هایی که به نفعش نباشد را اجرا نمی‌کند. استراتژی اسرائیلی‌ها همیشه مظلوم‌نمایی در جهان بوده است و اینکه خود را به دنیا به عنوان قربانی معرفی کنند و تحت تاثیر سیاست ابهام همواره اقدامات خود را پیش برده‌اند. اما جنایاتی که در غزه مرتکب شدند، پرده‌ را انداخت و این رژیم و سیاست‌ها و اقداماتش را بر خلاف هفتاد سال گذشته به دنیا نشان داد.

 جنایات صهیونیست‌ها در غزه
این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: تشکیل پرونده برای دولت اسرائیل در دیوان لاهه و حکم تحت تعقیب قرار دادن رهبران اسرائیل از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی، این رژیم را به سمت انزوای بیشتر سوق می‌دهد. هر چند روند بررسی این پرونده‌ها و اجرای احکام آن طولانی باشد اما روند انزوا و فشار به رژیم صهیونیستی برای توقف سیاست‌های جنگ‌طبانه و نسل‌کشی‌اش در غزه و رفح را بیشتر می‌کند. ۲ رایی که تا الان در دیوان لاهه صادر شده است، زمینه‌سازی‌های حقوقی است برای انزوای بیشتر اسرائیل در افکار عمومی دنیا و کشورهایی است که عملا از این رژیم حمایت می‌کنند.

وی درباره حکم دادگاه کیفری بین‌المللی برای تحت تعقیب قرار دادن رهبران اسرائیل و حمایت برخی کشورهای اروپایی از این حکم اظهار کرد: برخی کشورهای اروپایی اعلام کردند، در صورت تایید این حکم مجبور به اجرا کردن آن هستند و این اتفاقی است که به هر حال شاهد آن خواهیم بود. دادگاه کیفری بین‌المللی یک نهاد حقوقی مستقل در دنیاست و اعضای آن یعنی کشورهای عضو موظف به اجرای احکام آن هستند. اگر این دادگاه حکم مذکور را صادر کند طبیعی است فشار بیشتری روی اسرائیل خواهد بود و اینها تکه‌های پازلی هستند که تکمیل‌کننده یک حرکت بین‌المللی بزرگ علیه اسرائیل است.

بهشتی‌پور گفت که در این روند بیشتر وجدان بیدار بشری است که محرک اصلی در روند شکایات در دادگاه‌های بین‌المللی است، چرا که کشورهای بزرگ از جمله آمریکا و برخی کشورهای اروپایی حامی اسرائیل و جنایت‌هایش هستند.

 حمله به رفح
وی با بیان اینکه بعید می‌دانم اسرائیل به خاطر حکم لاهه عملیات در رفح را متوقف کند، اظهار کرد: اما پیگیری جنایات دولت و مقامات اسرائیل از مجامع حقوقی بین‌المللی ۲ نتیجه مهم دارد؛ اول رسوایی بیشتر اسرائیلی‌ها در دنیا به خاطر جنایات جنگی که مرتکب شدند و دوم، شکل‌گیری اتحاد در دنیا علیه جنایات اسرائیل که بازتاب آن را در موضوع به رسمیت شناختن فلسطین و قعطنامه قوی که در مجمع عمومی سازمان ملل در این رابطه صادر شد، دیدیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به مخالفت‌ها با ادامه حملات و نسل‌کشی در سرزمین‌های اشغالی از سوی صهیونیست‌ها اظهار کرد: این مخالفت‌ها به نوعی فشارهای داخلی به مقامات اسرائیلی را مضاعف می‌کند که می‌تواند در تغییر سیاست‌ها و رویکرد دولت رژیم صهیونیستی موثر باشد.