ادعای بلینکن: پرونده دادگاه لاهه علیه اسرائیل، مذاکرات آتش بس را به خطر می اندازد

  4030231195

تهران – ایرنا- آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا پرونده دادگاه لاهه علیه اسرائیل را «شرم آور» خواند و مدعی شد که این پرونده مذاکرات آتش بس را به خطر می اندازد.

ادعای بلینکن: پرونده دادگاه لاهه علیه اسرائیل، مذاکرات آتش بس را به خطر می اندازد

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه الجزیره، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی، تصمیم دادستان دادگاه لاهه برای صدور حکم بازداشت رهبران اسرائیلی را "شرم آور" خواند و صلاحیت دادگاه را رد کرد و گفت که این اقدام تلاش های آتش بس را به خطر می اندازد.

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد: ما مشابه دانستن اسرائیل با حماس توسط دادستان را رد می کنیم. این اقدام شرم آور است.

پیش از این، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نیز گفت: «تقاضای دادستان دیوان بین‌المللی کیفری برای صدور حکم بازداشت علیه رهبران اسرائیل ظالمانه است. باید واضح بگویم: هیچ شباهتی میان اسرائیل و حماس وجود ندارد. ما همیشه در کنار اسرائیل در برابر تهدیدات علیه امنیت آن خواهیم بود.»

دولت بایدن بارها حمایت «قاطع» خود از اسرائیل را در بحبوحه جنگ تکرار کرده است. این درحالی است که دولت آمریکا مدعی نگرانی از تلفات بالای غیرنظامیان در غزه و موانع ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه است.

به گزارش ایرنا، «کریم خان» دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی امروز اعلام کرد که این دیوان به دنبال صدور حکم بازداشت برای «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر و «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و همچنین شماری از مقامات حماس است.

این اولین باری است که دیوان کیفری بین‌المللی رئیس یکی از نزدیک‌ترین متحدانش، آمریکا را هدف قرار می‌دهد.

هیاتی از قضات دیوان کیفری بین‌المللی درخواست کریم خان برای صدور حکم بازداشت را بررسی خواهند کرد.

دادستان دیوان کیفری بین‌المللی در گفت وگو با سی ان ان، اتهامات علیه نتانیاهو و گالانت را کشتار، ایجاد گرسنگی به عنوان روشی برای جنگ، جلوگیری از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه و هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان اعلام کرد.

ماه گذشته نتانیاهو در واکنش به بررسی جنایات رژیم اسرائیل در دیوان کیفری بین‌المللی این اقدامات را توهین به تاریخ خطاب کرده بود.