قدرت‌نمايي حكيمانه

محمدکاظم انبارلویی،   4030204114 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
قدرت‌نمايي حكيمانه

1- عمليات «وعده صادق» يك قدرت‌نمايي حكيمانه بود. اين قدرت‌نمايي حكيمانه مي‌تواند پايه‌گذار يك گفتمان جديد براي تحکیم صلح جهانی باشد. آمريكا و رژيم صهيونيستي در عمليات طوفان‌الاقصي قدرت بازدارندگي خود را آسيب‌پذير ديدند. همين آسيب‌پذيري در عمليات وعده صادق به‌گونه‌اي شد كه جهانيان متوجه شدند چنين بازدارندگي يك توهم است.
لذا نه در جهان اسلام بلكه در كل جهان، آزادگان و كساني كه از جنگ نفرت دارند به نمايش باشكوه قدرت‌نمايي ملت ايران ايستادند و ظهور چنين قدرتي كه به اجرای عدالت در جهان مي‌انديشد تحسين كردند.
به تعبير رهبري معظم انقلاب، «عمليات وعده صادق اثبات قدرت ايران در چشم جهان بود و نيروهاي مسلح چهره خوبي را از اقتدار ايران به‌عنوان يك قدرت جهاني به نمايش گذاشتند.»
درحالي‌كه رزمندگان اسلام مشغول خشاب‌گذاري موشكي و پهپادي هستند.
درحالي‌كه مردم از هيجان پاسخ خيبري رزمندگان اسلام به وجد آمده‌اند باز بلندگوهايي در داخل، پرچم مذاكره تودرتو و بي‌حاصل با آمريكا را به بهانه اين پيروزي بالا برده‌اند. آن‌ها از راهبرد تكرار جنايات جنگي آمريكا و بدعهدي يا بي‌خبر هستند يا خود را به بي‌خبري مي‌زنند! درهرصورت آن‌ها در زمين دشمن بازي مي‌كنند. مي‌گويند اكنون زمان استفاده از موشك‌هاي ديپلماتيك است. موشك‌هاي ديپلماتيكی که در برجام از كار افتاد.
2- قدرت‌هاي شيطاني جهان و در رأس آن آمريكا، دولت‌ها و ملت‌ها را با تئوري «ترس و تصميم» اداره مي‌كنند. آن‌ها حتي هم‌پيمانان خود را با اين تئوري به زنجير كشيده‌اند.
رژيم صهيونيستي پس از نبرد 1945 و 1968 با همين تئوري اعراب را به زنجير كشيده و اجازه نداده است آن‌ها به‌ويژه پس از جنگ 6 روزه يك تير به سرزمين‌هاي اشغالي شليك كنند.
شكل‌گيري جبهه مقاومت به‌ويژه پس از جنگ 33 روزه حزب‌الله و درگيري‌هاي پينگ‌پنگي حماس و جهاد اسلامي در درون سرزمين‌هاي اشغالي و از همه مهم‌تر عمليات محيرالعقول طوفان‌الاقصي گذر از آستانه ترس بود. اين رويكرد، كاركرد تئوري «ترس و تصميم» را به باد داد و رژيم صهيونيستي را بيش از 190 روز در غزه، زمين‌گير كرده است. مردم غزه ترس را ترسانده‌اند و تصميم جدي به مقاومت تا آخرين نفر تا آخرين نفس گرفته‌اند همين نفس صهيونيست‌ها را به شماره انداخته است.
عمليات حكيمانه «وعده صادق» نشان داد ديگر آمريكا و رژيم صهيونيستي نمي‌توانند نان سلطه‌طلبي خود را در تنور تئوري «ترس و تصميم» بپزند.
ترس يك بن‌بست رواني است هر كس در دام آن بيفتد گام اول و گام آخر شكست را هم‌زمان تجربه مي‌كند. اكنون رژيم صهيونيستي در اين دام افتاده است. جنگ در غزه را ادامه دهد يا شرايط حماس براي آتش‌بس را بپذيرد، شکست‌خورده است.
همين معادله در برابر ضربه ايران برقرار است. رژيم صهيونيستي پاسخ عمليات وعده صادق را بدهد يا ندهد، در تله تئوري «ترس و تصميم» دست‌وپا مي‌زند.
3- آمريكا در عمر 250 ساله همواره با جهان درون و برون خود در جنگ بوده است. فقط 21 سال صلح را تجربه كرده است. هیچ‌کدام از رؤساي جمهور آ‌مريكا را نمي‌توان يافت كه به‌طور كامل رئيس‌جمهور دوران صلح باشد.
فيلسوفان سياسي و انديشكده‌هاي سياسي آمريكا يك روز بايد به اين سؤال پاسخ دهند نقطه پايان اين جنگ‌ها كجاست؟ اگر آن‌ها جنگ را متوقف نكنند كساني در جهان هستند كه براي صلح بجنگند و نقطه پاياني بر خونريزي‌ها، قتل‌عام‌ها، جنايات جنگي و كشتار جنگي بگذارند.
4- رسانه‌ها، انديشكده‌ها و سياسيون سه ضلع حكمراني در غرب سرمايه‌داري هستند، هر سه ضلع اين روزها فرياد مي‌زنند جهان به سمتي در حركت است كه به نفع آن‌ها نيست.
اين فهم به لحاظ آینده‌پژوهي و آینده‌نگري وجود دارد كه چرخ زمان به نفع آن‌ها نمي‌چرخد.
درحالي‌كه فقر در برخي ايالت‌هاي آمريكا و جهان سرمايه‌داري به‌گونه‌اي است كه صداي شهرداران از كارتن‌خواب‌ها در حاشيه شهرها درآمده است كه نمي‌توانند صبح به صبح فضولات آن‌ها را از خيابان‌ها جمع كنند، مجلس نمايندگان آمريكا يك كمك 26 ميليارد دلاري به اسرائيل و يك كمك 60 ميليارد دلاري به اوكراين را به تصويب رساند!
اين كاركرد حكمراني نشان مي‌دهد آن‌ها نه‌تنها گوششان بدهكار اين نيست كه در جهان چه مي‌گذرد، بلكه نمي‌خواهند حتی صداي شهروندان خود را بشنوند.