هشدار جدی محیط زیست برای جلوگیری از تخلیه فاضلاب در سفیدرود

  4030128009
هشدار جدی محیط زیست برای جلوگیری از تخلیه فاضلاب در سفیدرود

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه گفت: تا زمانی که روند ورود آلودگی به رودخانه سفیدرود ادامه داشته باشد، کارشناسان سازمان محیط زیست، با انجام نمونه‌برداری‌ها و آزمایشات دوره‌ای، موضوع را تا حصول نتیجه مطلوب پیگیری می‌کنند.

رامین حسین زاده امروز ۲۷ فروردین ماه در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اقدامات اداره محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه در خصوص ممانعت از ورود فاضلاب به رودخانه سفیدرود، اظهار کرد: این اداره در راستای سیاست‌های ابلاغی از سازمان و همچنین وظایف ذاتی و تکالیف قانونی محوله، پس از شناسایی و احصای تمام نقاط تخلیه و ورود فاضلاب خام شهری به رودخانه سفیدرود، نمونه‌برداری‌های مرکب و نتایج آنالیز فیزیکی و شیمیایی آب رودخانه توسط آزمایشگاه مرکزی اداره کل محیط زیست استان انجام داد.

وی افزود: نتایج آن حاکی از ورود فاضلاب با پارامترهای خارج از حد استاندارد به رودخانه‌ها و انهار شهرستان بود، همسو با سایر شهرستان‌های استان، تشکیل پرونده علیه مسئولین آب و فاضلاب را در برنامه کاری خود قرار داد و تلاش داشته تا با پیگیری جدی موضوع در مرجع قضایی، مسئولین مربوطه را مجاب کند تا با جدیت بیشتر به مقوله احداث و راه‌اندازی تصفیه خانه مرکزی فاضلاب شهری ورود کرده و در این خصوص پیگیر اخذ اعتبارات لازم از منابع استانی و ملی باشند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه درباره معضلات ورود فاضلاب به رودخانه‌ها، گفت: ورود فاضلاب خام و تصفیه نشده به رودخانه، باعث ایجاد آلودگی محیط زیستی، بهداشتی و همچنین به‌هم خوردن توازن زیستی در اکوسیستم‌های آبی منطقه شده است.  همچنین با توجه به اینکه انهار و زهکش‌های متعددی نیز از سفیدرود مشروب می‌شوند، این آلودگی‌ها می‌تواند سلامت محصولات کشاورزی‌ و در نهایت سلامت و بهداشت عمومی را به مخاطره بیندازد که در بحث حقوقی دستگاه‌های متولی همچون جهاد کشاورزی و بهداشت می‌تواند اظهار نظر تخصصی کنند.

حسین زاده، راهکار منطقی و اصولی برای جلوگیری از ورود فاضلاب‌های صنعتی، شهری و روستایی به رودخانه سفیدرود را ایجاد یک ساختار منسجم از شبکه جمع آوری فاضلاب و احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شهری و به استاندارد رساندن پساب قبل از تخلیه به رودخانه برشمرد و تصریح کرد: این مهم بصورت بسیار جدی از مطالبات سازمان محیط زیست و همچنین یک مطالبه به حق مردمی و عمومی است.

وی تاکید کرد: در این زمینه ما تاکید داشتیم تا برنامه زمانبندی اجرای پروژه تصفیه خانه هر چه زودتر توسط آبفا تدوین و اعلام شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه افزود: باید این موضوع را هم عرض کنم که پیرو پیگیری‌های دستگاه‌های نظارتی، دستورات صادره از سوی مقامات عالی شهرستان و همچنین پیگیری مستمر موضوع اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه و اداره کل متبوع صادر شده است.

حسین زاده افزود: مجوزهای زیست محیطی در راستای اجرایی شدن تصفیه خانه مرکزی فاضلاب آستانه اشرفیه و نیز ایجاد چند تصفیه خانه لوکال فاضلاب در کیاشهر به منظور جلوگیری از ورود فاضلاب به منابع آبی شهرستان وجود دارد، ولی تا زمانی که روند ورود آلودگی به رودخانه ادامه داشته باشد، کارشناسان سازمان محیط زیست، با انجام نمونه‌برداری‌ها و آزمایشات دوره‌ای، موضوع را تا حصول نتیجه مطلوب پیگیری می‌کنند.