حماس: هیچ پیشنهادی از آمریکا درباره آتش‌بس دریافت نکرده‌ایم

  4030122004

یکی از رهبران حماس گزارش رسانه‌ها درباره دریافت پیشنهاد از سوی آمریکا را تکذیب کرده و اعلام کرد تنها پیشنهادی از سوی رژیم صهیونیستی دریافت کرده است که پاسخگوی شروط این جنبش نیست.

حماس: هیچ پیشنهادی از آمریکا درباره آتش‌بس دریافت نکرده‌ایم

به گزارش ایسنا، «محمد نزال» یکی از رهبران حماس ضمن تکذیب گزارش رسانه‌های صهیونیستی و غربی درباره اینکه این جنبش پیشنهادی از سوی آمریکا درباره برقراری آتش بس در نوار غزه و تبادل اسرا دریافت کرده است، گفت: حماس هیچ پیشنهادی از سوی آمریکا دریافت نکرده است بلکه یک پیشنهاد از سوی رژیم صهیونیستی دریافت کرده است و در حال بررسی آن است.

پیشتر روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشته بود: آمریکا پیشنهادی به حماس ارائه کرد که در ازای آزادی چهل اسیر صهیونیستی، ۶ هفته آتش‌بس برقرار شود. همچین تعداد ۹۰۰ اسیر فلسطینی نیز آزاد خواهد شد.

وی افزود: این پیشنهاد اسرائیل هم پاسخگوی مطالبات مقاومت نیست؛ اسرائیل درباره آتش‌بس موقت فقط حرف می‌زند. نیروهای اسرائیلی فقط در حال استقرار مجدد هستند و از غزه خارج نمی‌شوند.

وی افزود: اسرائیل از موضوع بازگشت آوارگان به شمال غزه طفره می‌رود. اسرائیل می‌خواهد اسرای صهیونیستی آزاد شود بدون اینکه در مقابل اسیران فلسطینی را آزاد کند.

محمد نزال در ادامه بر شروط حماس برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه تاکید کرد و گفت این جنبش همچنان خواهان برقراری آتش‌بس دائمی در غزه است.

وی درباره اظهارات «دیوید کامرون» وزیر خارجه انگلیس درباره طرح این کشور برای پایان دادن به جنگ غزه گفت طرح انگلیس برای اخراج رهبران حماس مردود است.

کامرون گفته بود: ما طرح مشخصی برای پایان دادن به جنگ غزه از طریق آتش‌بس و سپس دور کردن حماس از حکومت بر غزه و شروع روند سیاسی داریم.

شبکه «القاهره الاخباریه» مصر روز دوشنبه به نقل از یک منبع بلندپایه مصری گزارش داده بود هیئت‌های حماس و قطر که برای مذاکره درباره آتش بس غزه در مصر حضور داشتند، قاهره را ترک کردند و ظرف ۲ روز آینده برای توافق بر سر مفاد توافق نهایی باز خواهند گشت.

هیئت‌های رژیم صهیونیستی و آمریکایی نیز تا ساعاتی دیگر پایتخت مصر را ترک خواهند کرد.

به گفته همین منبع، رایزنی‌ها تا ۴۸ ساعت آینده ادامه خواهد داشت.