پوتین: فروپاشی استعمار جهانی اجتناب ناپذیر است

  4030114108

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در دیدار با امیر کاستوریکا کارگردان سینما و موسیقی دان صرب گفت: غرب روسیه را مسئول فروپاشی استعمار در سراسر جهان می داند، اما نابودی استعمار روند اجتناب ناپذیر است.

پوتین: فروپاشی استعمار جهانی اجتناب ناپذیر است

به گزارش ایرنا از "خبرگزاری تاس". پوتین در دیدار این کارگردان صرب در مسکو افزود: این ترس تاریخی هنوز وجود دارد. برخی روسیه را به خاطر از دست دادن قدرت استعماری خود سرزنش می کنند. روسیه به مردم آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا کمک کرد تا جایگاه خود را پیدا و برای آزادی مبارزه کنند. آنها روسیه را مقصر فروپاشی استعمار می دانند. اتحاد جماهیر شوروی این روند را تسریع کرد، اما سقوط استعمار اجتناب ناپذیر بود.

وی ادامه داد: آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا مدتهاست که اصول رژیم استعماری را پشت سر گذاشته اند. مردم دیگر نمی خواهند برده باشند. البته اتحاد جماهیر شوروی به نحوی این سقوط را تحریک کرد، اما این روندهای تاریخی اجتناب ناپذیر بود، آنها عینی بودند.

به گزارش ایرنا، پیش از این «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه تاکید کرده بود که سیاست استعماری غرب در اقصی نقاط جهان از جمله آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین به اصلی‌ترین مؤلفه بی‌ثباتی در روابط بین‌الملل بدل شده و مانع توسعه و رشد بشریت است.

پوتین در نطق خوشامدگویی خود در مجمع بین‌المللی «برای آزادی ملت‌ها» گفت: استعمار نو میراث شرم‌آور چندین قرن تاراج و استثمار مردم آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین و همچنین سایر مناطق کره خاکی است. ما نمود خصمانه آن را در تلاش‌های غرب برای حفظ سلطه خود به هر قیمتی دیده‌ایم تا کشورهای دیگر را از لحاظ اقتصادی مطیع، آنها را حق حاکمیت‌شان محروم و ارزش‌ها و سنت‌های بیگانه را بر آنها تحمیل کند.

یوی تاکید کرد: چنین سیاستی به یکی از مؤلفه‌های اصلی بی‌ثباتی روابط بین‌الملل و مانعی برای رشد بشریت بدل شده است.

پوتین همچنین تصریح کرد که روسیه در راستای از بین شالوده ساختار استعماری و حمایت از جنبش‌های ملی آزادی‌خواهانه تلاش زیادی کرده است. به گفته وی، مسکو برای کشورهای جوان مستقل و در راستای تأمین امنیت، باثبات‌سازی اقتصادی و حل و فصل مسائل اجتماعی و بشردوستانه کمک‌های ملموسی فراهم آورده است.