اسلواکی عضوی دردسرساز برای ناتو

  4030111068

یک رسانه آلمانی در مطلبی با اشاره به رویکردهای دوستانه دولت جدید اسلواکی در قبال روسیه این کشور را عضوی مسئله ساز و عامل جدایی این ائتلاف نظامی غربی بعد از مجارستان ارزیابی کرد.

اسلواکی عضوی دردسرساز برای ناتو

به گزارش تسنیم، "اس ار اف" سوئیس در مطلبی نوشت: در سال 2004 هفت کشور اروپای شرقی به ناتو پیوستند. 20 سال بعد، کشور اسلواکی با دولت جدید طرفدار روسیه، خود را به عنوان عاملی برای جدایی در ناتو نشان می دهد.

در اجلاس استانبول در ماه مارس سال 2004، کشورهای بلغارستان، استونی، لتونی، لیتوانی، رومانی، اسلواکی و اسلوونی به ناتو پیوستند. در آن زمان، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به همه چیز کاملا آرام نگاه می‌کرد، اما امروز این گونه نیست.

در ادامه این مطلب آمده است: با این حال، این فقط روسیه و رئیس جمهور آن نیستند که برای ناتو مشکل ایجاد می کنند. در اکتبر گذشته، یک دولت طرفدار روسیه در اسلواکی به قدرت رسید. رابرت فیکو، پوپولیست چپگرا با شعارهای مبارزاتی مانند: «برای ما در اسلواکی، جنگ همیشه از غرب می آمد، آزادی و صلح همیشه از شرق، این را هرگز فراموش نکنیم در انتخابات پیروز شد و با این وعده که اسلواکی تحت رهبری او "یک گلوله مهمات" به اوکراین نخواهد رساند روی کار آمد.

رابرت فیکو یک روز پس از سوگند به عنوان نخست وزیر اسلواکی، به طرز تحریک آمیزی اعلام کرد: «جنگ اوکراین، جنگ ما نیست. ما مطلقاً با این جنگ کاری نداریم.» زمانی که جنگ در سال 2022 آغاز شد، اسلواکی هواپیمای روسی MIG خود را به ارتش اوکراین تحویل داده بود. رابرت فیکو، اعلام کرد که این روند اکنون باید تمام شود.

پاول ماکو اسلواکیایی، ژنرال بلندپایه و بازنشسته ناتو بر این عقیده است که اسلواکی اکنون یک "اسب تروا" در ناتو است. وی در این باره می گوید: نخست وزیر ما در حال تبدیل شدن به یک مشکل برای ناتو و ملت است. اسلواکی به زودی می تواند ستون پنجم ناتو باشد. عضوی که پنهانی با دشمن همدردی می کند».

در ادامه این مطلب آمده است: ناتو در حال حاضر همین مشکل را با مجارستان دارد. دولت مجارستان نیز آشکارا طرفدار روسیه است. مجارستان برای ماه‌ها مانع از پیوستن سوئد به ناتو شد. دیوید پرسمن، سفیر ایالات متحده در بوداپست، در بیست و پنجمین سالگرد الحاق مجارستان به ناتو به صراحت اعلام کرد که اعتماد ناتو به مجارستان در حال فروپاشی است. وی افزود: ما باید تصمیم بگیریم که چگونه از منافع امنیتی خود به بهترین شکل محافظت کنیم."

البته لحن ناتو در قبال اسلواکی در حال حاضر بسیار دوستانه تر است: زمانی که لوید جی آستین، وزیر دفاع ایالات متحده اخیرا با رابرت کالیناک، همتای اسلواکی خود ملاقات کرد، نزدیکی بین ایالات متحده و اسلواکی را تحسین کرد. آستین گفت: «اسلواکی در حال افزایش هزینه‌های دفاعی و شبکه‌سازی نزدیک‌تر با ناتو است. دلیل اصلی این سخنان محبت آمیز برای اسلواکی های طرفدار روسیه این است که دولت فیکو در حال حاضر در حال خرید جنگنده های جدید F-16 Fighting Falcon از ایالات متحده است و انتقاد عمومی باید تا پایان معامله آشکار نشود.

ژنرال "پاول ماکو" همچنین به ناتو توصیه می کند که در قبال اسلواکی "صبور استراتژیک" باشد. وی دراین باره می گوید: بهتر است متحدی کمتر قابل اعتماد داشته باشیم تا یک دشمن قابل پیش بینی." به نظر می رسد در حال حاضر اتحاد ناتو در اروپای شرقی به پایان رسیده است. با این حال، صنایع دفاعی اسلواکی در نتیجه قراردادهای بلندمدت به تامین سلاح و مهمات به اوکراین ادامه می دهد.

اولین گسترش ناتو به شرق در سال 1999 با عضویات لهستان، جمهوری چک و مجارستان در این ائتلاف نظامی رخ داد.

دومین گسترش ناتو در شرق در سال 2004 با ورود بلغارستان، استونی، لتونی، لیتوانی، رومانی، اسلواکی و اسلوونی شکل گرفت.

سومین گسترش ناتو به شرق در سال 2009 با عضویت آلبانی و کرواسی انجام شد.

چهارمین گسترش ناتو در شرق در سال 2017 با عضویت مونته نگرو و

پنجمین گسترش ناتو در شرق در سال 2020 با عضویت مقدونیه شمالی رخ داد.