ابابیل ۵، از آخرین دستاورد‌های قدرت پهپادی جهان

  4030108020 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

کشور ما کمتر از ۴۰ سال است که وارد ساخت انواع پهپاد‌ها شده، اما به اذعان صاحب نظران غربی، ایران اکنون به یکی از قدرت‌های برتر پهپاد در جهان تبدیل شده است.

ابابیل ۵، از آخرین دستاورد‌های قدرت پهپادی جهان

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،امروزه جمهوری اسلامی ایران در عرصه پرنده‌های بدون سرنشین به یکی از قدرت‌های جهانی تبدیل شده و قدرت‌های استکباری برای توقف این روند رو به رشد از هیچ اقدامی از جمله تحریم و فشار بین‌المللی دریغ نکرده‌اند.

با مقایسه روند تولید و سرعت پیشرفت دانش «پهپاد» در جهان، به این مهم دست می‌یابیم که تاریخ فعالیت در حوزه پهپاد در سطح جهان بیش از یک قرن سابقه دارد. در این میان ایران اسلامی تنها حدود ۳۵ سال در این حوزه راهبردی فعالیت داشته و به اذعان و اعتراف کارشناسان و صاحب نظران غربی، به یکی از قدرت‌های برتر پهپاد در جهان تبدیل شده است.

پهپاد‌ها که از مظاهر جنگ الکترونیک به شمار می‌روند همان پرنده‌های هدایت پذیری هستند که در عملیات‌های نظامی و غیرنظامی گوی سبقت را از ماهواره‌ها و هواپیما‌های سرنشین دار ربوده اند در واقع امروز مأموریت شناسایی و نظارت هوایی بیشترین حجم کاری پهپاد‌ها را در سراسر دنیا را به خود اختصاص می‌دهد. یکی از مزیت‌های مهم این وسایل در مأموریت‌های شناسایی، توانایی پرواز چند ساعته تا چند روزه روی هدف به صورت مداوم است، کاری که از عهده ماهواره‌های جاسوسی که عموماً در ارتفاعات نه چندان بالا مستقر هستند بر نمی‌آید و هواپیما‌های سرنشین دار هم بیشتر به دلیل محدودیت‌های تحمل انسان امکان پرواز طولانی مدت را ندارند.

 شاید اولین سری از پهپاد‌های ایرانی را بتوان نمونه اولیه پهپاد مهاجر ۱ نامید. این پهپاد بنابر نیاز کشورمان برای دستیابی به اطلاعات دشمن در دوران جنگ تحمیلی توسط متخصصان کشورمان ساخته و رونمایی شد و کمک قابل توجهی به نیرو‌های کشورمان در دستیابی به اطلاعات محرمانه یگان‌های ارتش بعثی داشت. با تلاش متخصصان کشورمان، امروزه خانواده پهپاد‌های مهاجر، خانواده پهپاد‌های ابابیل و پهپاد‌های شاهد، یسیر، سریر و... مشهورترین پهپاد‌های ایرانی هستند که عملیاتی بوده و در رزمایش‌های مختلف به کار گرفته شده‌اند.

پهپاد‌ها نمونه بی نقصی از نوعی از تکنولوژی هستند که امکان استفاده از آن توسط همگان وجود دارد و دست‌کم نمونه‌های تجاری آن را می‌توان به سادگی سر هم کرده و برای اهداف عمدتاً غیرنظامی به کار گرفت.

امروز می‌توان به جرات گفت جمهوری اسلامی ایران یکی از گسترده‌ترین و متنوع‌ترین ناوگان‌های پهپادی منطقه را دارا است؛ ناوگانی متشکل از پهپاد‌هایی با طرح‌های صد در صد بومی تا پهپاد‌هایی مهندسی معکوس شده که طی سال‌های اخیر به راه‌های مختلف در اختیار نیرو‌های مسلح قرار گرفته است.  این مسئله جمهوری اسلامی ایران را از نظر تنوع و گستردگی کاربری پهپاد‌ها در کنار قدرت‌های پهپادی نظیر بریتانیا قرار داده است.

امیر سرتیپ محمد رضا آشتیانی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در ارتباط با توانایی ایران در صنایع پهپادی گفت: نیرو‌های مسلح در تمامی حوزه‌ها خصوصا در موضوع استفاده و ساخت پهپاد‌ها وضعیت خوبی دارند و البته این را دشمنان ما به خوبی اعتراف کرده اند که در این امر پیشرفت‌های بسیار مهمی را داشته ایم و به امید خدا این مسئله را استمرار خواهیم داد.

او گفت: ما به دلیل آن که صاحب فناوری هستیم سایر کشور‌ها نیازمندی‌های خود را به ما اعلام می‌کنند و این نیازمندی‌ها با توجه به توانایی‌هایی که داریم در مناسبات ما با سایر کشور‌ها  مورد توجه قرار می‌گیرد.

سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان این واقعیت که ایران در میان پنج قدرت پهپادی قرار دارد، گفت: حضور ایران در جمع ۵ کشور برتر در حوزه قدرت پهپادی جهان حاصل ۳۷ سال تجربه بهره‌گیری پهپاد‌ها از اوایل دفاع مقدس تا امروز است.

وی گفت: پهپاد‌های ما از جهت بُرد و عملکرد در بیش از ۱۵ رشته عملکردی و از جهت دقت، ماندگاری و مأموریت در سطح بالای جهانی قرار دارند و جوسازی‌هایی که امروز درباره استفاده از پهپاد‌های ایرانی می‌شود، فارغ از اینکه بسیاری از آنها ممکن است دروغ باشد، اما نشان از تأثیرگذاری، اهمیت و رتبه بالای پهپاد در جمهوری اسلامی ایران دارد.

سوم بهمن امسال بود که انبوهی از پهپاد‌های راهبردی طراحی و تولید شده توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با حضور فرمانده کل ارتش و وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در چند نقطه از کشور به سازمان رزم ارتش الحاق شد.

در این مراسم، انواع پهپاد‌های راهبردی چند منظوره «ابابیل ـ ۴»، پهپاد «ابابیل ـ ۵» با قابلیت اجرای انواع ماموریت‌های شناسایی، مراقبت، جنگ الکترونیک، جمع آوری اطلاعات سیگنالی، رزمی، همچنین پهپاد‌های آرش و باور با قابلیت اجرای ماموریت انهدامی، دور برد و نقطه زن و نیز پهپاد جت کرار با قابلیت اجرای انواع ماموریت‌های هدف، رزمی و رهگیر هوایی به سازمان رزم ارتش جمهوری اسلامی ایران ملحق شد.

یکی از مهم‌ترین پهپاد‌های الحاق شده به ارتش توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، پهپاد «ابابیل ـ ۵» است. البته این پهپاد پیش از این نیز، ۳۱ فروردین امسال در مراسمی به همراه سایر پهپاد‌ها به ارتش الحاق شده بود.

پهپاد «ابابیل ـ ۵» نسل جدید پهپاد‌های ابابیل است که پس از نمونه‌های موفق «ابابیل ـ ۳» و «ابابیل ـ ۴» پا به عرصه گذاشت و در رزمایش پهپادی ارتش نیز توانست ناوگان دریایی تروریست‌های آمریکایی را از فاصله ۱۲ هزار پا را شناسایی کند.

پهپاد «ابابیل ـ ۵» یک هواپیمای بدون سرنشین چند منظوره با قابلیت انجام ماموریت‌های رزمی، شناسایی، مراقبت، جمع آوری اطلاعات و جنگ الکترونیک ساخت صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح است.

این پرنده بدون سرنشین قادر است تا سکو‌های الکتروپتیک چند منظوره دید در شب، محموله‌های جمع آوری اطلاعات سیگنالی و  محموله‌های راداری را حمل کند.

بیشینه سرعت پهپاد «ابابیل ـ ۵»، ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت است. تداوم پرواز این پهپاد با محموله ۱۲ ساعت بوده و سقف پرواز آن، ۱۸ هزار پا تخمین زده شده است. شعاع عملیاتی این پرنده بدون سرنشین ۳۰۰ کیلومتر است. البته این پهپاد نشان داد که در شرایطی قادر خواهد بود تا عملیات شناسایی را در مدت ۲۴ ساعت یعنی مشابه آنچه در دومین رزمایش مشترک پهپادی ارتش رخ داد، انجام بدهد.

این پهپاد پس از پایان ماموریت خود بوسیله ارابه فرود در شرایط عادی و چتر در شرایط اضطراری است.

پهپاد «ابابیل ـ ۵» قادر به حمل محموله‌ای با وزن ۱۲۰ کیلوگرم شامل بمب‌های هوشمند خانواده قائم و موشک‌های خانواده الماس است. این پهپاد می‌تواند ۶ موشک نقطه‌زن با کلاهک شدید الانفجار را با خود حمل و در صورت نیاز به سوی اهداف شلیک کند.

صنایع پهپادی ایران در این سال‌ها رشد فراوانی را داشته و اکنون حتی قدرت‌های نظامی دنیا نیز خواستار این پهپاد‌ها هستند و به نوعی آن‌ها نیز پذیرفتند که ایران در این عرصه اکنون از برترین کشور‌های جهان محسوب می‌شود در شرایطی که تا چند دهه پیش شاید کسی حتی باور نمی‌کرد که در کمتر از چند دهه ایران در ایتن عرصه از قدرت‌های جهانی محسوب شود.

در پایان نیز با سخنی از رهبر انقلاب اسلامی گزارش را به اتمام می‌رسانیم.

پیش از این می‌گفتند ساخت تجهیزات موشکی و پهپادی که عکسهایش منتشر می‌شود فتوشاپ است؛ حالا می‌گویند که پهپادهای ایرانی خیلی خطرناک هستند! چرا به فلان‌کس می‌فروشید، به فلان‌کس می‌دهید. خب، این‌ها کارهایی است که نخبه‌ی ایرانی انجام داده؛ این‌ها برای کشور آبرو است.»این‌ها سخنان رهبر انقلاب در جمع نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی کشور است. ایشان در این سخنرانی ضمن صحبت درباره پیشرفت‌های کشور در صنایع مهم مانند صنایع دفاعی و همچنین ساخت پهپادها بر لزوم ادامه این راه تاکید کرده‌اند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۳۵۹۶۴۰۲:۳۰:۲۰ ۱۴۰۳/۱/۹
آیا نمی توانستیم همین راه را در طی ۳۵ سال در تولید اتومبیل طی کنیم؟؟؟
باران۳۴۳۶۳۹۹۱۴:۵۰:۱۶ ۱۴۰۳/۱/۹
اگر اجازه بدن واحدهای نظامی برای مردم ماشین می‌سازم. همون طور که واسه واحدهای خودشون ساختن. مشکل اینه
عباس تخویجی۳۴۳۶۷۲۸۲۲:۱۶:۴۱ ۱۴۰۳/۱/۹
زنده باد اقتدارو گرنه تابحال آمریکاماروخورده بود
ناشناس۳۴۳۶۲۱۱۱۱:۳۷:۳۸ ۱۴۰۳/۱/۹
به توانایی و رشد کشورم افتخار می کنم.
ناشناس۳۴۳۶۲۶۹۱۲:۴۳:۴۳ ۱۴۰۳/۱/۹
قدرت برتر در ساختن سلاح و فروش - اوایل میگفتن به ایران سلاح نفروشید - الان میگن از ایران نخرید
ناشناس۳۴۳۶۳۵۴۱۴:۰۷:۰۶ ۱۴۰۳/۱/۹
این پیشرفت های خیره کننده برای دیگر صنایع ایران اعتبار می بخشد.
مصطفی۳۴۳۶۴۱۷۱۵:۰۸:۴۵ ۱۴۰۳/۱/۹
بسیار عالی. دم سازندگانشون گرم. بهشون افتخار میکنیم.
احمد۳۴۳۶۴۴۳۱۵:۴۸:۰۹ ۱۴۰۳/۱/۹
درود خداوند تبارک و تعالا برشما پیروزی نزدیک است خدا نگهدارتان عزیزید
احمد۳۴۳۶۴۴۶۱۵:۴۹:۳۷ ۱۴۰۳/۱/۹
درود خداوند برشما
ابوالفضل معصومی۳۴۳۶۴۷۰۱۶:۴۷:۵۰ ۱۴۰۳/۱/۹
یادمه وقتی اون اوایل صحبت از موشک شهاب میشد،رسانه های معاند میگفتن شلیک میکنید اما تا کجا و به کجا میره و میافته خدا عالمه،حالا واسه قدرت موشکی ما دارن مارو تحریم میکنند، ((زنده باد دلاور مردان کشور عزیزم ایران))
سازگار۳۴۳۶۵۲۸۱۸:۱۵:۵۰ ۱۴۰۳/۱/۹
دیگروقت ان رسیده پا درعرصه ی سلاحهای نوین تری بگذاریم که سلاحهای کنونی جهانی دربرابرانهاجوکی بیش نیست وعرصه ی تاختوتازشان زمین بسیارکوچک است وان سلاحهای حبابی وخوشه ای زاینده است واین فرایندمیسرنمیشودمگربا تدبیروبینش فراترازاین که هستیم دانشگاه موردی سرمایه ی مولدوپتانسیل نیروهای کارامدجوان ونخبه؟
م۳۴۳۶۷۷۱۲۳:۰۰:۲۱ ۱۴۰۳/۱/۹
فیلتر کردن نظرات در حد منطق و عرف خوبه بشرطی که گزینشی عمل نشه
سناتور۳۴۳۶۷۸۱۲۳:۰۵:۱۷ ۱۴۰۳/۱/۹
واقعا باید خداقوت گفت به این دلاوران ومردان مرد و جوانان غيور این سرزمين ولعنت به خفاشان پرمدعا و بی غیرت
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. طرح عفاف و حجاب از امروز در تهران

 2. تصاویری از اجرای طرح عفاف و حجاب در تهران

 3. اعتماد کنید و مطمئن باشید

 4. نظرات برگزیده مخاطبان الف: وضعیت حجاب، حاصل کم‌کاری چهل‌ساله است/ باید برای مبارزه با سگ‌های ولگرد فکری کرد

 5. نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

 6. این صدای اقتدار ایران است ...

 7. تنبیه متجاوز آغاز شد /حمله موشکی و پهپادی ایران به اسراییل

 8. نظر باباطاهر عریان درباره دلار !

 9. ارژنگ امیرفضلی و زندگی در شرایط سختِ تورنتو

 10. یک نکته قابل‌تامل در مورد توسعه قدرت نظامی ایران

 11. وحدت ملی با وعده صادق

 12. آنچه اسرائیل در مورد "وعده صادق" نمی گوید

 13. دومین روز بزرگ تاریخ معاصر ایران

 14. استخوانی در گلوی اسرائیل!

 15. پشت‌پرده عقب‌نشینی صهیونیست ها از غزه

 16. آیت الله صدیقی: عذرخواهی می‌کنم که با غفلت و کم توجهی باعث هجمه به ملت ایران شدم

 17. هیات علمی یا کارخانه چاپ مقاله !

 18. درگیری لفظی علی دبیر و پیمان یوسفی روی آنتن زنده: شما تنت میخاره!

 19. اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه در خصوص حمایت از رژیم صهیونیستی در فضای مجازی

 20. باهنر: نباید به اندازه تورم حقوق ها افزایش یابد/ ۹۰ درصد منتخبان وظایف مجلس را نمی‌دانند

 21. تصاویری از نمازجمعه تهران به امامت حجت‌الاسلام کاظم صدیقی | کدام چهره‌های سیاسی و نظامی به نمازجمعه رفتند؟

 22. حمایت افکار عمومی ایران از حمله به اسرائیل

 23. هیچ گاه اعتراف نمی کند، چون...

 24. «برجام» در موزه تاریخ ؟!

 25. رئیسی: فعالان اقتصادی از عددسازی‌ها در بازار نگران نباشند  

پربحث‌های هفته

 1. اعتماد کنید و مطمئن باشید

 2. نظرات برگزیده مخاطبان الف: وضعیت حجاب، حاصل کم‌کاری چهل‌ساله است/ باید برای مبارزه با سگ‌های ولگرد فکری کرد

 3. نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

 4. این صدای اقتدار ایران است ...

 5. تنبیه متجاوز آغاز شد /حمله موشکی و پهپادی ایران به اسراییل

 6. وحدت ملی با وعده صادق

 7. دومین روز بزرگ تاریخ معاصر ایران

 8. استخوانی در گلوی اسرائیل!

 9. آیت الله صدیقی: عذرخواهی می‌کنم که با غفلت و کم توجهی باعث هجمه به ملت ایران شدم

 10. اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه در خصوص حمایت از رژیم صهیونیستی در فضای مجازی

 11. باهنر: نباید به اندازه تورم حقوق ها افزایش یابد/ ۹۰ درصد منتخبان وظایف مجلس را نمی‌دانند

 12. هیچ گاه اعتراف نمی کند، چون...

 13. «برجام» در موزه تاریخ ؟!

 14. رئیسی: فعالان اقتصادی از عددسازی‌ها در بازار نگران نباشند  

 15. بهادری جهرمی: احیای دریاچه ارومیه با برنامه‌ریزی دولت رخ داد

 16. انتقاد دوباره شریعتمداری از مسئولین درباره وضعیت حجاب/ اوج و فرود قیمت دلار

 17. اولین واکنش قوه قضائیه به ماجرای صدیقی و باغ ازگل/ انتقاد روزنامه اصولگرا از فرزین/ ارزیابی وزیر ارشاد از فضای گفت‌وگو در کشور

 18. این تریبون به مرجعیت نمازجمعه کمک کرد؟

 19. اسراییل چه باید بکند؟ 

 20. تورم نقطه‌به‌نقطه به ۳۵ درصد کاهش پیدا کرد

 21. حسین دهباشی به دادسرا احضار شد

 22. عبدالکریمی: مدافع تمام‌قد نیروهای دفاعی‌ ایران هستم

 23. تحلیل صالحی از حمله موشکی ایران به رژیم صهیونیستی/ توضیحات کنعانی درباره کشتی توقیف‌شده در تنگه هرمز

 24. مشتِ آهنینِ ایران و" گنبدِ کابوسِ" اسرائیل

 25. احتمال تشکیل استان تهران غربی

آخرین عناوین