پشت پرده ادعای جدید گروه «هفت» علیه ایران چیست؟

گروه جهان الف،   4021226089 ۳۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

گروه هفت به تازگی در بیانیه ای تهدید کرده که در صورت ارسال موشک های بالستیک از سوی ایران برای روسیه، تهران باید آماده اقدامات تقابلی و گسترده اعضای این گروه علیه خود باشد !

پشت پرده ادعای جدید گروه «هفت» علیه ایران چیست؟

به گزارش الف؛ به تازگی اعضای گروه هفت(متشکل از هفت کشور صنعتی جهان) در بیانیه ای، از ایران خواسته‌اند که موشک های بالستیک و دیگر فناوری های مرتبط در این رابطه را به روسیه ارائه نکند. این دسته از کشورها، نسبت به این موضوع به شدت ابراز نگرانی کرده اند و تاکید نموده اند که در صورت تحقق این موضوع، اقدامات تقابلی و مهمی را علیه کشورمان به مرحله اجرا می گذارند. 

چند روز قبل خبرگزاری رویترز در گزارش مدعی شده بوده بود که ایران اقدام به ارسال ده ها موشک بالستیک برای روسیه کرده است. این در حالی است که دولت آمریکا اعلام کرده که هنوز شواهدی دال بر درستی گزارش‌هایی از این قبیل پیدا نکرده است. با این حال، بیانیه اخیر گروه هفت علیه کشورمان، حامل 2 نکته مهم و محوری است. 

اولا، اینطور به نظر می رسد که این بیانیه بار دیگر با طرح اتهامات ضدایرانی، به نوعی سعی دارد آنچه تهدیدِ ایران در عرصه بین المللی خوانده و ادعا می شود را برجسته سازی کند. نباید فراموش کنیم که قدرت های غربی اکنون در قالب جنگ های غزه و اوکراین و همچنین تنش ها با چین در شرق آسیا، با چالش های جدی دست و پنجه نرم می کنند و اغلب شواهد میدانی حاکی از این هستند که شرایط به هیچ عنوان به نفع آن ها پیش نمی رود. حال در این فضا، جهان غرب بر آن است تا تقابل خود با طیفِ قدرت های نوظهور را در قالب معادله جنگ و نبرد میان دموکراسی ها(که غرب مدعی است نماینده آن ها است) و نظام های اقتدارگرایی و استبدادی، تصویرسازی کند. 

تصویرسازی که به هیچ عنوان صحیح نیست و حتی در خودِ غرب نیز تحلیل و تفسیرها و افشاگری های مختلفی علیه این رویکرد و راهبرد مطرح و منتشر شده است. از این رو، شاهدیم که هر از چندگاهی، ادعاهای تازه ای از سوی قدرت های غربی و دیگر جریان های نزدیک به آن ها علیه کشورمان مطرح می شود که هدف غایی و نهایی تمامی آن ها، ارائه تصویری خطرناک از ایران در محیط بین المللی و تلاش برای محدودکردن همکاریهای بین‌المللی این کشور و در عین حال، مشروعیت بخشی به اقدامات و سسیاست های ضدایرانی است. 

از این منظر، بیانیه اخیر گروه هفت علیه کشورمان را نیز بایستی در همین چهارچوب، تحلیل و تفسیر کرد. 

دوم اینکه نکته مهم در مورد بیانیه اخیر گروه هفت علیه کشورمان این است که این بیانیه در شرایطی به جوسازی علیه کشورمان می پردازد که حتی خودِ دولت آمریکا هم اعلام کرده که هیچ شواهد دل بر انتقال موشک های بالستیک از سوی ایران به روسیه مشاهده نکرده است. به بیان ساده تر، قدرت های غربی و متحدان بین المللی شان وقتی ایران هنوز کاری انجام نداده، سیلی از جنجال را علیه کشورمان به راه می اندازند و رسانه های آن ها نیز مانورهای گسترده ای را علیه ایران مدیریت و راهبری می کنند. 

با این حال، همین دولت ها و جریان های رسانه ای متحدشان، با گذشت بیش از 5 ماه از آغاز جنگ غزه و کشته، مجروح و مفقود شدن بیش از 100 هزار فلسطینی، هنوز به این جمع بندی نرسیده اند که بایستی اقدامات قاطعانه‌تری را جهت متوقف کردن ماشین جنگی و نسل کشی صهیونیست ها علیه مردم غزه انجام دهند و متاسفانه حتی کمک های تسلیحاتی بیشتری را نیز به این رژیم جهت به خاک و خون کشیدن مردم بیگناه غزه ارئه می‌کنند. معادله ای که خود نشان می دهد تا چه اندزاه غرب در حوزه سیاست بین المللی خود دچار ریا و نفاق است و البته که در تحلیلِ معادلات بین المللی نیز نگاهی گزینشی و منفعت طلبانه دارد.