یک پیشنهاد به شهرداری برای روزهای برفی

گروه تعاملی الف،   4021217011 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
یک پیشنهاد به شهرداری برای روزهای برفی

گروه تعاملی الف - نقی عبدالجوادی دستجردی:

امسال برف کمی در تهران بارید. این برف علاوه بر زیبا کردن شهر تهران باعث شد بخشی از کمبود آب تهران و حومه آن جبران شود. البته دقیقا معلوم نشد چند درصد از کمبود آب تهران جبران شده است. شهرداری هم به وظیفه قدیمی خود عمل کرد و با شن پاشی و نمک پاشی به کمک مردم و خودروها آمد. کاری که سال‌ها است در بسیاری از کشورها منسوخ شده و کشورهای مختلف به روش‌های بهتری مانند ماشین‌های جمع آوری برف و غیره روی آورده‌اند. کاری که با توجه به خشکسالی‌های اخیر می‌تواند بخشی از کمبودها را جبران نماید.

در این میان من در این فکر بودم که چگونه می‌توان از این نعمت خدادادی استفاده بهتری کرد تا هم مشکلات مردم کمتر شود و هم منابع آب تهران غنی‌تر گردد. تا این که در اخبار سیما فیلم برف روبی و حمل برف‌های شهر مسکو را توسط شهرداری آن شهر دیدم. در این فیلم شهرداری مسکو به وسیله کامیون‌هایی، برف را به بیرون شهر حمل می کرد. احتمال دادم این کار هم به خاطر آسانی رفت و آمد مردم و هم برای ذخیره کردن این منبع عظیم آبی می‌باشد. در این فکر بودم که چرا شهرداری تهران این کار را نمی‌کند؟ چند سال پیش یک یادداشت از آقای مسجد جامعی نماینده محترم شورای شهر وقت تهران با عنوان "شهرداری که برف می خرید" در یکی از پایگاه های اینترنتی خواندم و پاسخ سوال خود را گرفتم.  شاید بد نباشد در این جا خوانندگان محترم هم عین نوشته آقای مسجد جامعی را در زیر بخوانند:

چهل و پنج سال پیش در بهمن ماه سال ١٣۵٧ و در چنین روزهایی، «سید جواد شهرستانی»، شهردار تهران وارد مدرسه علوی شد و به دیدار امام خمینی (ره) رفت. او نخستین مدیر بلند پایه‌ای بود که پس از ورود امام به ایران استعفای خود را تقدیم کرد و به انقلاب پیوست.

در مدتی که شهردار بود، خلاقیت‌های فراوانی به خرج داد. به عنوان نمونه گفته‌اند در یکی از روزهای سرد زمستان که برف زیادی باریده بود، او برای برف‌روبی و تمیز کردن معابر شهری، از نمک و شن و ماسه استفاده نکرد بلکه در تصمیمی خلاقانه اعلام کرد که شهرداری، برف را از مردم می‌خرد. به این ترتیب بسیاری از مردم، با شور و شوق، با انواع و اقسام وسایل، برف را از منزل‌ها، کوچه‌ها و خیابان‌ها جمع کرده و برای فروش به پارک ملت (که آن زمان بزرگترین پارک خاورمیانه بود) بردند. برف‌ها در آن جا تبدیل به کوهی شد که علاوه بر از بین بردن انواع و اقسام آفات نباتی و جانوران مضر، زمینه‌ساز آب فراوان و سرسبزی در بهاران شد. زمستان آن سال هم برای شهروندان علاقه‌مند شرایطی فراهم آمد که انواع بازی‌ها و سرگرمی‌های زمستانی را تجربه کنند.

بعد از خواندن نوشته آقای مسجد جامعی با خود فکر کردم چرا شهرداری‌های تهران و شهرستان‌ها حالا که هم امکانات و هم درآمدشان از چهل و پنج سال پیش بیش‌تر شده این کار را نمی‌کنند؟ بعد با خود فکر کردم علاوه بر این کار، کارهای دیگری را هم شهرداری‌ها برای ذخیره منابع آبی باید انجام دهند. اولا سامانه فاضلاب شهری را از سامانه روان آب و سیلاب که در مواقع بارندگی ایجاد می‌شود جدا کنند. هم اکنون بسیاری از پشت بام‌های تهران و شهرستان‌ها به سامانه فاضلاب شهری وصل می‌باشد و آب تولیدی ناشی از باران در پشت بام‌ها در اثر بارندگی وارد فاضلاب شهری می‌شود. شهرداری‌ها می‌توانند به کمک شرکت‌های آب و فاضلاب شهری این رواناب‌ها را جدای از فاضلاب شهری به بیرون شهر هدایت کرده و در آن جا حوضچه‌های تغذیه مصنوعی ایجاد و این آب را از طریق چاه‌های جذبی ایجاد شده در داخل حوضچه‌های تغذیه وارد سفره‌ها و آبخوان های زیرزمینی نمایند.

در کوتاه مدت هم شهرداری ها می توانند به مردم آموزش بدهد برف جلوی منازل و مغازه‌های خود را به جای ریختن داخل جوی‌های آب، به  باغچه‌های کنار پیاده روها یا حتی بوستان‌ها هدایت کنند تا این برف در فرصت ایجاد شده به مرور آب و داخل زمین نفوذ نماید.

به هر حال خشکسالی و کم آبی روز به روز بیشتر می‌شود و این می‌طلبد تا علاوه بر تشویق مردم به صرفه جویی برای افزایش بهره‌وری از آب راه‌های جدیدی پیدا کنیم.

دیدگاه کاربران

کوروش فرهودیان۳۴۱۱۰۴۸۱۵:۱۳:۳۰ ۱۴۰۲/۱۲/۱۷
سال پیش به شهر دار تهران گفتیم نمک‌آبهای زیر زمینی را شور میکند
ناشناس۳۴۱۱۰۷۰۱۵:۳۵:۰۲ ۱۴۰۲/۱۲/۱۷
يك پيشنهاد به شهر داري براي روزهاي برفي ! ---------------------- ببخشيد برادر ! مگه در شهرداري ، آنهم شهرداري پايتخت با آن عظمت ، نيروهاي متخصص ووارد وجود نداره كه ديگران بايد پيشنهاد بهشان بدهند بله ؟!!
باهر۳۴۱۱۰۸۹۱۵:۵۳:۵۲ ۱۴۰۲/۱۲/۱۷
با توجه به فرو نشست گسترده زمین در شهرها و روستاها و دشتهای بزرگ کشور بایستی هرچه بیشتر و با روش های گوناگون از هدر رفت و تبخیر این نعمتهای عظمای الهی جلوگیری کرد و در سفره های ابی زیر زمینی تغذیه کرد تا حداقل مقداری جلو فرو نشست زمین گرفته شود و اب لازم برای مصارف گوناگون هم فراهم گردد.
قنبری۳۴۱۱۲۰۲۱۷:۴۴:۴۸ ۱۴۰۲/۱۲/۱۷
در مسکو تو زمستان تقریبا هر روز و هفته برف میبارد و انتقال این برفها به بیرون شهر منطقی به نظر میرسد نه اینکه تو تهران در کل زمستان شاید بارش به تعداد انگشتان دست هم نرسد یه کمی عمیق تر به قضایا نگاه کنید
حسین رسان نژاد۳۴۱۱۳۸۹۲۰:۳۳:۲۸ ۱۴۰۲/۱۲/۱۷
درود بر شما. پیشنهاد بسیار ارزنده ای است. ولی کو مدیران خلاق و مبتکری که خریدار این ایده های عالی باشند. با تشکر از اطلاع رسانی سایت خوب الف. حسین رسان نژاد
سید علی۳۴۱۲۱۱۳۱۰:۵۰:۵۳ ۱۴۰۲/۱۲/۱۸
قبل از اینکه تهران به فاضلاب محهز بشه،آب چاهای جذبی بالادست ،در پایین دست میومد بالا و شهرداری چاه میزد که این آبهای سطحی رو کنترل کنه. این آب به درد هیچی که نمیخورد ،به درد فضای سبز و شست و شوی معابر و کارگاههایی که نیاز به چاه آب داشتند مثل قالی شویی ها و کارواشها و کارکاههای صنعتی پایین دست تهران که به آب نیاز داشتند میخورد.اما با درایت آقایون الان همه آب میره تو فاضلاب و میره جنوب تهران و کلا بلااستفاده به هدر میره.ضمنا بحث حوضچه‌های ذخیره آب در تهران در زمان رضا خان در بعضی از نقاط تهران اجرا شد.مثل محله منیریه.الان مردم فکر میکنن که اینها زیرزمین بوده ،در صورتیکه حوضچه ذخیره اب برف و بارون بوده.الان وند تا مسیل از داخل شهر تهران رد میشه،همشون در انتها با کلی آشغال به فاضلاب تهران سرازیر میشن،اگر یه مدیریت قوی باشه از همین آب کلی استفاده میشه کرد.اما حیف.......
رضا۳۴۱۲۲۴۴۱۲:۴۹:۱۳ ۱۴۰۲/۱۲/۱۸
شما که پیشنهاد میدید. لطف کنید محل تامین اعتبار هم بگید.
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تصاویری از اجرای طرح عفاف و حجاب در تهران

  2. طرح عفاف و حجاب از امروز در تهران

  3. نظرات برگزیده مخاطبان الف: وضعیت حجاب، حاصل کم‌کاری چهل‌ساله است/ باید برای مبارزه با سگ‌های ولگرد فکری کرد

  4. این صدای اقتدار ایران است ...

  5. تنبیه متجاوز آغاز شد /حمله موشکی و پهپادی ایران به اسراییل

  6. نظر باباطاهر عریان درباره دلار !

  7. وحدت ملی با وعده صادق

  8. آنچه اسرائیل در مورد "وعده صادق" نمی گوید

  9. استخوانی در گلوی اسرائیل!

  10. دومین روز بزرگ تاریخ معاصر ایران

  11. آیت الله صدیقی: عذرخواهی می‌کنم که با غفلت و کم توجهی باعث هجمه به ملت ایران شدم

  12. کمی دیر نیست؟

  13. هیات علمی یا کارخانه چاپ مقاله !

  14. اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه در خصوص حمایت از رژیم صهیونیستی در فضای مجازی

  15. «برجام» در موزه تاریخ ؟!

  16. باهنر: نباید به اندازه تورم حقوق ها افزایش یابد/ ۹۰ درصد منتخبان وظایف مجلس را نمی‌دانند

  17. ۲ دلیل برای تشدید "گرانی" در ایران

  18. موجرانی که اجاره بهای زیادی بگیرند، جریمه می‌شوند

  19. حمایت افکار عمومی ایران از حمله به اسرائیل

  20. گانتس: زمان، مکان و شیوه پاسخ به ایران را خودمان تعیین می‌کنیم

  21. خاتمی: پاسخ ايران به جنايت اسرائيل مدبّرانه، شجاعانه، منطقی و قانونی بود

  22. هیچ گاه اعتراف نمی کند، چون...

  23. تصاویری از نمازجمعه تهران به امامت حجت‌الاسلام کاظم صدیقی | کدام چهره‌های سیاسی و نظامی به نمازجمعه رفتند؟

  24. اسراییل چه باید بکند؟ 

  25. علم‌الهدی: نباید بیکار نشست تا تنها دولت بیاید تلخی معیشت را از سفره مردم بردارد

  آخرین عناوین