افزایش سود موثر سالانه صندوق گسترش فردای ایرانیان

گزارش بازرگانی، 265176،   4021207030

در سال‌های گذشته باتوجه به رشد بالای نرخ تورم، رکود نسبی تمامی بازارها و حال نه‌چندان خوش بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری غیر‌‌‌مستقیم از طریق صندوق‌‌‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به یکی از بهترین گزینه های سرمایه‌گذاری برای عموم مردم تبدیل شده است که می‌تواند بازدهی تقریبا مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران خود کند.

 

این صندوق‌ها با نظارت نهادهای مالی و دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت کرده و پس از جمع آوری سرمایه‌های خرد به پشتوانه بررسی و تحلیل تیم‌های‌ تخصصی با به حداقل رساندن ریسک، بازدهی مناسبی را از سپرده‌های بانکی، اوراق با درآمد ثابت و نیز سهام بدست می‌آورند.

با توجه به ترکیب سرمایه‌گذاری این نوع صندوق‌ها، میزان ریسک سرمایه‌گذاری آنها بسیار پایین بوده و از چند نظر مزایای قابل توجهی نسبت به سپرده بانکی دارند:

  1. سود سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها روزشمار و سود بانکی ماه‌شمار است. به این معنی که نرخ سود صندوق بر مبنای کمترین عدد طی ماه نبوده و در هر روز متناسب با مبلغ مانده سرمایه‌گذاری، سود محاسبه و منظور می‌شود.
  2. سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها نرخ شکست ندارد. در حالی که در سپرده بانکی، اگر زودتر از موعد مبلغ سرمایه‌گذاری برداشت شود، نرخ سود سپرده، بسیار کمتر از نرخ اعلامی خواهد بود.
  3. سرمایه‌گذاری در صندوق شامل سود مرکب است. به این مفهوم که می‌توان بجای پرداخت نقدی سود، سود ماهانه را نیز به عنوان سرمایه جدید، سرمایه‌گذاری نمود.
  4. سرمایه‌گذاری در صندوق را می‌توان به صورت مستمر افزایش داد. به این معنی که در طی ماه می‌توان به صورت مستمر به مبلغ سرمایه‌گذاری افزود و نرخ هر روز متناسب با مبلغ آخر روز محاسبه می‌شود. اما در سپرده بانکی، امکان افزودن مبلغ در میان دوره و برخورداری از سود بیشتر وجود ندارد.
  5. در سرمایه‌گذاری در صندوق، برخورداری از نرخ سود ترجیحی نیاز به مبلغ بالای سرمایه ندارد و نرخ سود همه سرمایه‌گذاران برابر است. در حالی که برای برخورداری از نرخ سود بالاتر سپرده بانکی (نرخ ترجیحی) باید مبلغ سرمایه‌گذاری قابل توجه باشد.
  6. سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها فاقد مالیات است.

 

انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری درآمدثابت به عواملی چون تمایل به دریافت یا عدم دریافت دوره‌ای سود، میزان بازدهی ساده ماهانه و موثر سالانه، نحوه مدیریت دارایی‌ها توسط مدیر صندوق، ضامن نقدشوندگی، شیوه سرمایه‌گذاری (صدور و ابطال / قابل معامله)، تکرارپذیری سوددهی و دسترسی آسان بستگی دارد.

 

انواع صندوق های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت

صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت از نظر نوع خرید و فروش‌ واحدها به دو دسته کلی قابل معامله در سامانه­های کارگزاری (ETF) و صدور و ابطال تقسیم می‌شوند.

واحدهای صندوق‌های قابل معامله (ETF) در تمامی سامانه‌های معاملاتی (پنل کارگزاری‌ها) همانند سهام و بر پایه قیمت NAV صندوق توسط سهامداران قابل معامله می‌باشد. واحدهای صندوق‌های صدور و ابطالی از طریق سایت هر صندوق قابل خرید و فروش است. قیمت صدور و ابطال در این صندوق‌ها بر پایه قیمت NAV مشخص می‌شود. ارزش خالص دارایی (Net Asset Value (NAV)) به‌عنوان یکی از عوامل موثر در تشخیص و ارزیابی ارزش ذاتی صندوق‌های سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود و نحوه محاسبه آن با ارزش روز بدهی‌ها و دارایی‌ها سرو کار دارد. جهت محاسبه NAV، مجموع بدهی‌ها از کل دارایی‌های صندوق کسر می‌شود که در واقع نشان‌دهنده مجموع حقوق صاحبان سهام است. واحدهای صندوق‌های صدور و ابطالی از طریق سایت هر صندوق و بر پایه قیمت صدور و ابطال تعیین شده، خرید و فروش می‌شود. همچنین صندوق ها از نظر توزیع سود به دو دسته تقسیم می‌شوند، در برخی از صندوق‌ها سود تقسیمی در دوره‌های مشخصی به حساب سرمایه‌گذاران واریز و در برخی دیگر، سود بصورت افزایش ارزش دارایی آنها محاسبه می‌شود

صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت گسترش فردای ایرانیان

صندوق سرمایه‌گذاری گسترش فردای ایرانیان تحت مدیریت کارگزاری بانک آینده، از نوع صدور و ابطال بوده و ایام کاری آن روزهای شنبه الی پنج‌شنبه است. این صندوق با ارزش دارایی بیش از 4.3 هزار میلیارد تومان و بازدهی موثر سالانه 27.51 درصد، از نظر بازدهی در میان صندوق‌های برتر درآمد ثابت صدور و ابطالی قرار دارد. این صندوق با ضمانت نقدشوندگی بانک آینده و توزیع سود در نیمه هر ماه با بازدهی 24.55 درصد، از ذخایر مناسبی برخوردار است. از این رو بازدهی این صندوق باثبات و تکرارپذیر بوده و سرمایه‌گذاری در آن مناسب سرمایه‌گذارانی ریسک‌گریز است که تمایل به دریافت سود تقسیمی ماهانه دارند. همچنین سرمایه‌گذارانی که تمایل به دریافت سود ماهانه ندارند و می‌خواهند از نرخ سود موثر سالانه برخوردار شوند، امکان دسترسی به مجوز صدور از محل تقسیم سود نیز در حساب کاربری‌شان فراهم است و می توانند سود دوره‌ای سرمایه خود را تبدیل به واحدهای سرمایه گذاری کنند. در صورت ابطال، اصل سرمایه سرمایه‌گذاران حسب مورد با توجه به زمان درخواست ابطال در همان روز یا روز کاری بعد پرداخت و سود سرمایه‌گذاران نیز حداکثر یک روز کاری بعد به حساب واریز می‌شود.

 

 

نحوه سرمایه­گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری گسترش فردای ایرانیان

جهت سرمایه‌گذاری در صندوق گسترش فردای ایرانیان که یک صندوق از نوع صدور و ابطال است، ابتدا باید در سامانه سجام ثبت‌نام و احراز هویت صورت گیرد. سپس با مراجعه به یکی از درگاه‌های فروش آنلاین صندوق از جمله سایت صندوق گسترش فردای ایرانیان، اپلیکیشن آبانک، اپلیکیشن آی‌کاپ، اپلیکیشن همراه صندوق و یا با مراجعه حضوری به شعب بانک آینده یا شعب کارگزاری بانک آینده، اقدام به ثبت نام و خرید و فروش واحدهای صندوق (با توجه به نرخ NAV) نمایید.

 

همچنین می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت صندوق گسترش فردای ایرانیان به آدرس www.gostareshfund.ir مراجعه فرمایید یا در صورت تمایل به دریافت مشاوره تخصصی با شماره تماس 02142674000 در ارتباط باشید.