جزئیات جدید از مذاکرات پاریس درباره آتش‌بس در غزه

  4021205075

وب‌گاه آمریکایی آکسیوس به نقل از دو منبع گزارش داد «در جریان مذاکرات پاریس پیشرفت‌هایی حاصل شده است که ممکن است در چند روز آینده به مذاکرات جدی‌تری بر سر توافق درباره جنگ غزه، آتش‌بس و تبادل اسرا منجر شود».

جزئیات جدید از مذاکرات پاریس درباره آتش‌بس در غزه

به گزارش ایسنا، این وبگاه خبری نوشت به گفته این منابع، مقامات آمریکایی، قطری و مصری روز جمعه در جریان یک نشست کلیدی در پاریس، چارچوب جدید و دقیق‌تری را برای تبادل اسرا به مذاکره‌کنندگان صهیونیستی ارائه کردند.

این منابع گفتند: چارچوب به روز شده پیشنهاد می‌کند که حماس در ازای آتش‌بس ۶ هفته‌ای و آزادی صدها اسیر فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی، حدود ۴۰ اسیر صهیونیستی در غزه را آزاد کند.

دو منبع مذکور گفتند در جریان مذاکرات پاریس پیشرفت‌هایی حاصل شده است که می‌تواند در چند روز آینده به مذاکرات جدی‌تری بر سر این توافق منجر شود.

یک مقام ارشد آمریکایی هم گفت: پیشرفت‌هایی در مذاکرات در مورد تبادل اسرا در پاریس در روز جمعه حاصل شد، اما فاصله زیادی تا دستیابی به توافق وجود دارد.

آکسیوس گزارش کرد هیئت صهیونیستی صبح امروز پس از شرکت در مذاکرات از پاریس بازگشت و کابینه جنگی را در جریان نتایج جدید مذاکرات پاریس قرار خواهد داد. درصورت موافقت کابینه با این طرح جدید که پیشنهاد آمریکا و دیگر میانجی‌هاست، مذاکرات در پاریس طی روزهای آینده ادامه پیدا می‌کند.

یک منبع آگاه از مذاکرات تاکید کرد  انجام مذاکرات مفصل همچنان به این مساله بستگی دارد که مذاکره‌کنندگان قطری و مصری حماس را متقاعد کنند که با چارچوب جدید نیز موافقت کند.

آکسیوس گزارش کرد «ویلیام برنز» رئیس سیا، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» نخست وزیر قطر و «عباس کامل» مدیر اطلاعات مصر در این مذاکرات شرکت کردند.

در همین زمینه پایگاه خبری العربیه گزارش کرد در مذاکرات در پاریس درباره جنگ غزه، یک طرح ۳ مرحله‌ای بررسی شد.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از منابعی در جنبش «حماس» گزارش کرد توافق پاریس با رژیم صهیونیستی شامل آتش‌بسی ۶ هفته‌ای و آزادی و تبادل ۲۰۰ الی ۳۰۰ فلسطینی با ۳۵ الی ۴۰ اسیر صهیونیستی می‌شود.

تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش کرد پیشرفت در مذاکرات پاریس ممکن است به زودی به انعقاد قراردادی درباره تبادل اسرا منجر شود.

رسانه‌های صهیونیستی هم گزارش کردند در مذاکرات پاریس در مورد چارچوب به روز شده درخصوص تبادل اسرا توافق شده است.

این رسانه‌ها به نقل از یک مقام مسئول گزارش کردند: با اینکه حماس از برخی از مطالبات خود چشم‌پوشی کرده اما کماکان از دست‌یابی به توافق دور هستیم.

رادیو ارتش رژیم صهیونیستی هم گزارش داد گزارش‌ها درباره نتایج مذاکرات پاریس تا حدودی اغراق‌آمیز است. مذاکرات پاریس پیشرفتی داشته است اما حماس با آنچه رژیم صهیونیستی مایل به پذیرش آن است.