تحقیق وزارت خارجه آمریکا درباره تعلیق از کار «رابرت مالی»

  4021130119

بازرس کل وزارت خارجه #آمریکا تحقیقات خود را درباره تعلیق از کار «رابرت مالی»، نماینده آمریکا در امور ایران آغاز کرده است.

تحقیق وزارت خارجه آمریکا درباره تعلیق از کار «رابرت مالی»

پایگاه «سیمافور» گزارش داده دفتر بازرسی کل وزارت خارجه آمریکا روز ۲۳ ژانویه اعضای کنگره را از این تحقیقات داخلی مطلع کرده است.

سیمافور این خبر را بر مبنای مکاتبات میان وزارت خارجه و کنگره گزارش داده است. طبق این گزارش، «رایان هولدن»، نماینده بازرس کل در امور کنگره در این نامه نوشته است: «بررسی معلق شدن مجوز امنیتی رابرت مالی رویه‌های این وزارتخانه در تعلیق این مجوزها و همچنین اقدامات وزارتخانه پس از آن را در بر خواهد گرفت.»بازرس کل وزارت خارجه آمریکا علاوه بر این به بررسی این خواهد پرداخت که آیا رویه‌های تعلیق مجوزهای امنیتی رابرت مالی مناسب بوده است یا خیر.

هولدن به قانونگذاران اطلاع داد که بازرس کل به مصاحبه با کارکنان وزارت خارجه پرداخته و علاوه بر آن اسناد و ایمیل‌ها را نیز بررسی کرده است. مسئله پنهان‌کاری وزارت خارجه آمریکا در خصوص تعلیق رابرت مالی یکی از موضوعات داغ تنش میان دولت آمریکا و کنگره این کشور در ماه‌های گذشته بوده. قانونگذاران آمریکایی می‌گویند دولت بایدن تا مدت‌ها معلق شدن رابرت مالی از کار را پنهان کرده و درباره آن اطلاع‌رسانی نکرده است.

رسانه‌های آمریکا خردادماه گذشته گزارش داده بودند مجوز امنیتی رابرت مالی به دلیل کوتاهی او در نگهداری اسناد محرمانه معلق شده است. گزارش‌ها حاکی از آن بود که رابرت مالی به همین دلیل به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده.

اقدام برای تعلیق مجوز امنیتی رابرت مالی در وزارت خارجه آمریکا یا در داخل دولت بایدن به صورت گسترده اعلام علنی نشده بود زیرا وزارت خارجه آمریکا او را در سمتش حفظ کرده و بیانیه‌ای درباره جایگزینی او صادر نکرده بود.