رئیس جمهور برزیل جنایات صهیونیست‌ها را با اقدامات هیتلر مقایسه کرد

  4021129082

رئیس جمهور برزیل با تاکید بر اینکه رژیم صهیونیستی در حال ارتکاب یک نسل‌کشی در نوار غزه است جنایات علیه این باریکه را در تاریخ بی‌سابقه دانست.

رئیس جمهور برزیل جنایات صهیونیست‌ها را با اقدامات هیتلر مقایسه کرد

به گزارش فارس، «لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا» ، رئیس جمهور برزیل گفت رژیم صهیونیستی در نوار غزه یک نسل‌کشی را علیه زنان و کودکان اجرا می‌کند و اقداماتش با جنایات هیتلر، حاکم آلمان نازی قابل مقایسه است.
به نوشته پایگاه «الجزیره» ، داسیلوا امروز یکشنبه در ضمن حضور در اجلاس اتحادیه آفریقا گفت نسل‌کشی اسرائیل علیه فلسطینی‌ها در نوار غزه با کشتار یهودیان از سوی آدولف هیتلر، حاکم آلمان نازی سابق قابل مقایسه است.
رئیس جمهور برزیل به خبرنگاران در شهر آدیس آبابا، محل برگزاری اجلاس اتحادیه آفریقا بیان داشت: «آنچه که در نوار غزه رخ می‌دهد یک جنگ نیست، یک نسل‌کشی است. این یک جنگ سربازان با سربازان نیست. این جنگ یک ارتش بسیار آماده با زنان و کودکان است.»
داسیلوا تاکید کرد: «آنچه که در نوار غزه علیه مردم فلسطین اتفاق می‌افتد در هیچ زمان دیگری در تاریخ رخ نداده است. در واقع مشابه این اتفاق زمانی که هیتلر تصمیم به کشتن یهودیان گرفت رخ داد.»
«یسرائیل کاتز»، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در واکنش به صحبت‌های رئیس جمهور برزیل مدعی شد که سفیر برزیل در تل آویو را برای اعتراض احضار می‌کند.
«بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم به صحبت‌های رئیس جمهور برزیل اعتراض کرده و ادعا کرد داسیلوا «هولوکاست را ناچیز شمرده و برای حمله به یهودیان و حق اسرائیل برای دفاع شخصی حمله کرده است. مقایسه کردن اسرائیل با نازی‌ها و هیتلر عبور از خط قرمز است.»
رئیس جمهور برزیل از تصمیمات اخیر کشورهای غربی برای متوقف کردن کمک به آژانس امدادرسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی (آنروا) به بهانه ادعای رژیم صهیونیستی در مورد دست داشتن کارمندان این سازمان در عملیات هفتم اکتبر «طوفان الاقصی» رزمندگان مقاومت فلسطین انتقاد کرد.
داسیلوا که روز شنبه با «محمد اشتیه» ، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در حاشیه اجلاس اتحادیه آفریقا دیدار کرد گفت برزیل کمک خود به آنروا را افزایش خواهد داد و از کشورهای دیگر خواست که همین کار را انجام دهند.
رئیس جمهور برزیل ادامه داد: «وقتی می‌بینم جهان کشورهای ثروتمند به اعلام توقف کمک بشردوستانه برای فلسطینی‌ها می‌پردازند تنها تصور می‌کنم که آگاهی سیاسی این مردم چقدر بزرگ بوده و روح همبستگی در دل آنها چقدر بزرگ است.»
او همچنین از راه حل ۲ دولتی برای فلسطین به نحوی که «قطعا به عنوان یک کشور مستقل و کامل به رسمیت شناخته شود» حمایت کرد.