نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین : حماس باید طبق قواعد ما بازی کند

  4021129045

نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که جنبش حماس باید خطوط سیاسی ما را بپذیرد و مطابق قواعد ما بازی کند.

نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین : حماس باید طبق قواعد ما بازی کند

 
هشدار سازمان هواشناسی به کشاورزان
❮❯
نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین : حماس باید طبق قواعد ما بازی کند
۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۸ 
اخبار بین الملل 
اخبار آسیای غربی 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که جنبش حماس باید خطوط سیاسی ما را بپذیرد و مطابق قواعد ما بازی کند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «محمد اشتیه» نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در نشست امنیتی مونیخ گفت: اگر حماس می‌خواهد بخشی از سازمان آزادیبخش فلسطین باشد، باید خطوط سیاسی ما را بپذیرد.

نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین افزود: جنبش مقاومت اسلامی فلسطین بخشی از عرصه سیاسی فلسطین است و باید چارچوب سیاسی ما را قبول کند.

محمد اشتیه در ادامه گفت: ما نباید به آنچه در 7 اکتبر (طوفان الاقصی) روی داد تمرکز کنیم.

تشکیلات خودگردان فلسطین نهادی است که بعد از توافق اسلو در سال 1994 تشکیل شد تا مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل را برای دستیابی به ایده دو دولتی نهایی کند؛ بعد از خروج رژیم اسرائیل از نوار غزه در سال 2005 و در دست گرفتن این باریکه از سوی جنبش حماس در سال 2007، تشکیلات خودگردان محدود به کرانه باختری رود اردن شد و اکنون مسئولیت اداره روستاها و اردوگاه‌های فلسطینی آنجا را برعهده دارد.

پس از تأسیس تشکیلات خودگردان و به بن بست رسیدن مذاکرات ناموفق اسلو و ابتکارات سیاسی، روند سیاسی اسرائیل و فلسطین نیز به بن‌بست رسید؛ این بن‌بست موجب شده تا شکاف میان سازمان آزادیبخش فلسطین و جنبش‌هایی همچون حماس و جهاد اسلامی، افزایش پیدا کند؛ تشکیلات خودگردان که مسئول مدیریت زندگی روزمره فلسطینی‌ها در کرانه باختری است، روز به روز در حال از دست دادن قدرت و مشروعیت خود است، در حالی‌که اندیشه تعیین سرنوشت فلسطینیان از سوی خود مردم فلسطین و جهاد در حال رشد بوده است.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) موضوع دو دولتی را قبول ندارد و در این سالها، فارغ از غوغای چانه‌زنی‌های تشکیلات خودگردان و اسرائیل، روز به روز درحال تقویت قابلیت‌های نظامی خود، تحکیم نفوذ بر کرانه باختری و استفاده از اتفاقات مسجدالاقصی برای تهییج جوانان فلسطینی در جهت تشدید مقاومت و عملیات در اراضی اشغالی بود. 

بعد از عملیات طوفان‌الاقصی و شکست سنگین رژیم صهیونیستی، ارتش اشغالگر تصمیم به ورود زمینی به غزه برای نابود کردن زیرساخت‌های حماس کرد. بعد از صدو سی و پنج روز و علی‌رغم برجا گذاشتن خرابی‌های بسیار زیاد و آواره شده بیش از یک و نیم میلیون نفر و شهادت  28 هزار و 985 نفر و زخمی شدن 68 هزار و 883 نفر، تاکنون توفیقی در نابود کردن زیرساخت‌های حماس نداشته است و وضعیت گروگان‌ها کماکان نامشخص است و شهرهای فلسطین اشغالی شاهد تظاهرات هر روزه  خانواده‌های گروگان‌هاست.