پشت پرده یک شوک بزرگ در جنگ اوکراین

گروه جهان الف،   4021121079 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

«عزل و برکناری "والری زالوژنی" فرمانده ارتش اوکراین از سوی رئیس جمهور این کشور، نشانه های قابل تاملی را از پشت صحنه مدیریت جنگ با روسیه از سوی طرفِ اوکراینی مخابره می کند. پیام هایی که در کنار کاهش قابل توجه کمک های مالی و تسلیحاتی آمریکا و اروپا به اوکراین، چشم اندازهای معناداری را در مورد آینده جنگِ این کشور با روسیه نیز ترسیم می کنند.»

پشت پرده یک شوک بزرگ در جنگ اوکراین

به گزارش الف؛ "ولادیمیر زیلِنسکی" رئیس جمهور اوکراین به تازگی در اقدامی شوکه‌کننده در بحبوحه جنگِ کشورش با روسیه، اقدام به عزل "والری زالوژنی"، فرمانده ارتش این کشور کرده است. حرکتی که با بازتاب های داخلی و بین المللی گسترده ای همراه شده و تحلیل و تفسیرهای زیای را برانگیخته است. 

بسیاری از تحلیلگران مسائل راهبردی معتقدند که این اقدام رئیس جمهور اوکراین، پالس های منفی را به جبهه‌های جنگ با روسیه می فرستد و می تواند تبعات منفی را برای این کشور به همراه داشته باشد. با این حال، عزل و اخراج فرمانده کل ارتش اوکراین، حامل 2 پیام عمده و محوری است. 

اولا اینطور به نظر می رسد که همانگونه که برخی مفسران و تحلیلگران و البته منابع آگاه گفته اند، اخراج ناگهانی زالوژنی تا حد زیادی نتیجه اختلافات وی با ولادیمیر زیلِنسکی رئیس جمهور اوکراین بوده است. ظاهرا این دو نفر اختلاف نظرهای جدی را با یکدیکر در مورد چهارچوب های کلی مد نظر نیروهای مسلح اوکراین جهت مدیریت جنگ با روسیه داشته اند. 

در روزهای گذشته رسانه های اوکراینی گزارش داده بودند که زالوژنی خواستار فراهم شدن شرایطی شده بوده تا در قالب آن نیم میلیون نفر عضوگیری نیرو برای ارتش اوکراین از مردم این کشور انجام شود. گزاره ای که با مخالفت صریح رئیس جمهور اوکراین مواجه شده است. 

در عین حال، در مدت اخیر اخبار مختلفی دال بر وقوع برخی تخلفات در سطوح مختلف ارتش و نیروهای مسلح اوکراین در زمینه سواستفاده از منابع مالی و کمک های اعطایی جهان غرب به اوکراین در بحبوحه جنگ این کشور با روسیه نیز منتشر شده بود که هیچ بعید نیست زیلنسکی، والری زالوژنی را مقصر اصلی این وضعیت ارزیابی کرده باشد و به دنبال تغییر معادلات کلی در چهارچوب ساختار داخلی ارتش اوکراین برآمده باشد. 

به بیان ساده تر، احتمالا زیلِنسکی، فرمانده ارتش اوکراین را یک مانع بزرگ در مسیر مدیریت بهترِ جنگ چه از منظر مقابله با روسیه و چه روان شدن و عملکرد بهترِ ارتش اوکراین ارزیابی کرده است. 

دوم اینکه اوکراین در مدت اخیر در جبهه های مختلف جنگ با روسیه متحمل شکست های سنگین و قابل‌توجهی شده است. مساله ای که به زعم برخی تحلیلگران هم نتیجه سومدیریتِ میدان های جنگ مذکور و هم البته تضعیف شدید روند اعطای کمک های مالی و تسلیحاتی از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی به اوکراین است. 

از این رو، اینطور به نظر می رسد که ولادیمیر زیلِنسکی رئیس جمهور اوکراین، با عزل والری زالوژنی به نوعی سعی داشته پیامی روشن را به رده های مختلف نیروهای مسلح اوکراین مخابره کند و به نوعی رئیس جمهور اوکراین بر آن بوده تا ورق را در میدان های جنگ با روسیه برگرداند.