بلینکن: پاسخ حماس به دست ما رسید؛ جزئیات آن را بررسی می‌کنیم

  4021118093

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که کشورش پاسخ حماس درباره تبادل اسرا و آتش‌بس را دریافت کرده و جزئیات آن را بررسی خواهد کرد.

بلینکن: پاسخ حماس به دست ما رسید؛ جزئیات آن را بررسی می‌کنیم

به گزارش ایسنا، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا که به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده است،  امروز (چهارشنبه) در دیدار با «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی گفت: «مساله اسرا اولویت ماست و پاسخ حماس درمورد پیشنهادی که دادیم به دست ما رسید و جزئیات آن را بررسی خواهیم کرد».

او ابراز امیدواری کرد روند آزادی اسرا که چند ماه پیش متوقف شد، تکمیل شود.

جنبش حماس شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد پس از رایزنی با گروه‌های مقاومت فلسطین پاسخ خود را درباره این پیشنهاد به مصر و قطر ارائه کرده است.

مقاومت حماس اعلام کرد با طرح پیشنهادی نشست پاریس با روحیه مثبت برخورد کرده است، با این هدف که شامل آتش‌بس کامل، پایان دادن به جنگ غزه، بازسازی آن، لغو محاصره این باریکه و تبادل اسرا باشد.

طبق پیشنهاد حماس، هدف از این توافقنامه، توقف عملیات نظامی متقابل میان طرفین، دستیابی به آرامش کامل و پایدار، تبادل اسرا میان ۲ طرف، پایان محاصره غزه، بازسازی، بازگرداندن ساکنان و آوارگان به خانه‌های خود و تامین سرپناه و ملزومات امدادی برای ساکنان تمام مناطق نوار غزه طی سه مرحله است.

بلینکن در بخش دیگری از اظهارات خود و در حالی که کشورش حامی تمام‌قد جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین بوده است، گفت «تلاش برای رساندن کمک‌ها به نوار غزه وظیفه ماست و گام‌های لازم در این راستا را اتخاذ خواهیم کرد».

وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: آینده مثبتی پیش‌رو داریم و اسرائیل در منطقه ادغام خواهد شد و دیگر نگرانی امنیتی نخواهد داشت و خواسته‌های ملت فلسطین نیز محقق خواهد شد.

از سوی دیگر، هرتزوگ نیز حماس را به «زیرپا گذاشتن رفتارهای انسانی» متهم کرد و گفت: امیدواریم که اسرا فورا آزاد شوند. ما هیچ اطلاعی از اسرا نداریم.

او مدعی شد: ما با مردم غزه نمی‌جنگیم بلکه در حال جنگ با حماس هستیم و هرگونه آسیب رساندن به غیرنظامیان را محکوم می‌کنیم.

این در حالی است که به اذعان رسانه‌های عبری، حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، جان ۱۱ هزار کودک را گرفته است. 

رئیس رژیم صهیونیستی همچنین گفت: امیدوارم بازنگری جدی در مساله عادی سازی روابط میان اسرائیل و عربستان انجام شود