دریاچه چیتگر در رویداد هم‌مسیر اتیسم، یک رنگ برای آگاهی‌بخشی اتیسم

گزارش بازرگانی، 240559،   4020927021

جمعه ۲۴ آذر ماه دریاچه چیتگر حال و هوای متفاوتی داشت، از ورودی بلوار میعاد رنگ بنفش و نارنجی خودنمایی می‌کرد و پیام‌های مربوط به بزرگسالان اتیسم روی بنرهای مختلف به چشم می‌رسید: کودکان دارای اتیسم بزرگ می‌شوند، بزرگسالان اتیسم را درک کنیم. بسیاری از بزرگسالان اتیسم در همین مکان نمی‌توانند قدم بزنند چرا که چیزی از اتیسم نمی‌دانیم. فقط ده دقیقه درباره اتیسم جستجو کنید و بخوانید.

کمی جلوتر در محل آمفی‌تاتر روباز دریاچه چیتگر شرکت‌کننده‌ها در رویداد هم‌مسیر اتیسم مشغول گرم‌کردن برای شروع دو همگانی بودند، شرکت‌کننده‌های آزاد از گروه‌های مختلف در کنار بزرگسالان اتیسم و خانواده‌هایشان مسیر ۵ کیلومتری دور دریاچه چیتگر را دویدند و راه رفتند. به نوعی در حرکتی نمادین این مسیر را هم‌قدم شده و متعهد شدند تا اتیسم را بیش از قبل شناخته و برای اتیسم قدم از قدم بردارند.

رویداد هم‌مسیر اتیسم توسط انجمن اتیسم ایران با همکاری مجموعه دریاچه چیتگر برای اولین بار در ۱۵ اردیبهشت هم‌زمان با ماه جهانی آگاهی‌بخشی اتیسم برگزار شد و جمعه ۲۴ آذرماه برای بار دوم و اینبار با تمرکز بر چالش‌ها و دغدغه‌های اتیسم برگزار شد.

در پایان مسیر، خانواده‌های اتیسم از چالش‌ها و دغدغه‌های حضور در اجتماع صحبت کردند و از شرکت‌کننده‌ها خواستند تا برای آگاهی‌بخشی اتیسم اقدام کنند، در آخر یکی از خانواده‌ها اتیسم را اینگونه تعریف کرد: اتیسم یعنی تکرار، تکرار و تکرار. تکرار کلاس‌های توانبخشی، تکرار آموزش، تکرار کمک به فرزند، تکرار جمله‌های عذرخواهی در موقعیت‌های مختلف.

رویداد بعدی هم‌مسیر در فروردین ماه سال ۱۴۰۳ هم‌زمان با ماه جهانی آگاهی‌بخشی اتیسم برگزار خواهد شد.