خراسان‌جنوبی هسته‌ای می‌شود

  4020918094

رئیس مجمع نمایندگان خراسان‌جنوبی گفت: ۲ سایت پرتو دهی هسته‌ای خدمات ماندگاری و عقیم سازی آفات محصولات کشاورزی استان با تمرکز بر محصولات مزیت دار خراسان جنوبی راه‌اندازی می‌شود.

سلمان اسحاقی، رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در گفت وگو با خبرنگار فارس از بیرجند، با اشاره به سفر امروز سید پژمان شیرمردی، معاون سازمان انرژی هسته ای به خراسان جنوبی اظهارداشت: خراسان جنوبی قطب محصولات خاص و مزیت داری چون زرشک، زعفران و عناب به حساب می آید به طوری که 98 درصد زرشک جهان و ایران در این استان تولید می شود.

همچنین این استان کیفی ترین محصول زعفران جهان را تولید می کند.

بعلاوه خراسان جنوبی سومین کشور بعد از چین و کره جنوبی در زمینه تولید عناب به حساب می آید.

نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سازمان انرژی هسته منویات مقام معظم رهبری را در زمینه امنیت غذایی و زیستی سرلوحه کارش قرار داده به همین واسطه عقیم سازی آفات و میکروبی زدایی را از محصولات کشاورزی در استان ها شروع کرده است.

اسحاقی با بیان این که کار هم از خراسان جنوبی آن هم به واسطه محصولات خاص و مزیت دار آن شروع شد افزود: این اقدام هم با هدف میکروبی زدایی و آفت زدایی از محصولات مزیت دار استان (زرشک، زعفران و عناب) با بیش از 100 هزار خانوار بهره بردار در دستور کار سازمان انرژی هسته ای قرار گرفت.

وی با اشاره به آفتی که به جان محصول مزیت دار زرشک خراسان جنوبی افتاده و سبب شده تا بهره برداران این محصول دچار خسارت بسیاری شوند تصریح کرد: در جلسه پایانی فرمانده سپاه انصار الرضا (ع) خراسان جنوبی نیز حضور داشت سردار مهدوی بر امنیت زیستی و غذایی محصولات استرتژیک استان به واسطه آفاتی که به جان افتاده تاکید کرد.

به گفته رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی موضوع دیگری که در این جلسه فرمانده سپاه استان بر آن تاکید داشت آفتی ست که دامن گیر انار فردوس شده است.

اسحاقی تصریح کرد: رهاورد سفر معاون سازمان انرژی هسته ای به خراسان جنوبی احداث 2 سایت پرتودهی خدمات محصولات کشاورزی با تمرکز با محصولات مزیت دار استان (زرشک، زعفران و عناب) در زمینه افزایش ماندگاری و آفت زدایی بود که با ایجاد این سایت ها خراسان جنوبی هسته ای می شود.