خط و نشان‌های تکراری اردوغان

  4020918088 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس جمهور ترکیه در سخنانی در واکنش به وتوی پیش‌نویس قطعنامه آتش‌بس در غزه توسط واشنگتن تاکید کرد که کشورش در مقابل آمریکا و دیگر ناقضان حقوق بشر خواهد ایستاد.

خط و نشان‌های تکراری اردوغان

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت: کشورهای غربی به بهانه آزادی اندیشه، اقدامات ضد اسلامی را مشروع، تأیید و تشویق کردند.

وی تاکید کرد: اسلام‌هراسی و بیگانه‌ستیزی که جوامع غربی را مانند یک گیاه سمی در برگرفته، یکی از بزرگترین تهدیدات علیه حقوق بشر به شمار می‌رود.

رییس جمهور ترکیه افزود: بدون ‌تردید مسلمانان به عنوان اکثریت مهاجران، بیشترین آسیب را از بیگانه‌هراسی، نژادپرستی و فاشیسم متحمل می‌شوند.

اردوغان ادامه داد: هم اکنون به شکل آشکاری شاهد زیر پا گذاشته شدن منشور جهانی حقوق بشر در غزه و سرزمین‌های اشغالی فلسطین هستیم.

وی درباره وتو پیش‌نویس قطعنامه آتش‌بس در غزه توسط واشنگتن نیز تاکید کرد: متاسفانه پیش‌نویس قطعنامه آتش‌بس در غزه برخلاف نظر دیگر اعضای شورای امنیت تنها با رای منفی آمریکا رد شد. آیا چنین عدالتی ممکن است؟

اردوغان ادامه داد: اسرائیل حمایت نامحدودی از غرب دریافت می‌کند، ظلم می‌کند و قتل‌عام‌هایی انجام می‌دهد که مایه ننگ بشریت است.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: واشنگتن از اسرائیل حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند و ما در مقابل آمریکا و همه کشورهایی که حقوق بشر را نقض می‌کنند، خواهیم ایستاد.

آمریکا به‌عنوان عضو دائم شورای امنیت، قطعنامه پیشنهادی امارات متحده عربی را برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه به‌رغم کسب ۱۳ رای موافق وتو کرد.

این اظهارات پس از آن بیان شد که در نشست عصر جمعه به‌وقت محلی شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه پیشنهادی امارات متحده عربی به رای گذاشته شد که از ۱۵ عضو شورای امنیت ۱۳ عضو رای موافق، یک عضو رای مخالف و انگلیس رای ممتنع داد.

به گزارش ایرنا، یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت سازمان ملل به‌حداقل ۹ رای بدون مخالفت (وتوی) ۵ عضو دائم این شورا یعنی آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین نیاز دارد که قطعنامه پیشنهادی امارات با مخالفت و وتوی آمریکا مواجه شد.

رابرت وود دیپلمات آمریکایی که بجای لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده آمریکا در سازمان ملل در این نشست شرکت کرده بود، پیش از رای‌گیری به‌صراحت با آتش‌بس فوری در غزه مخالفت کرد و گفت: ایالات متحده قویا از یک صلح پایدار حمایت می‌کند که در آن هم اسرائیلی‌ها و هم فلسطینی‌ها بتوانند در صلح و امنیت زندگی کنند، اما از درخواست برای آتش‌بس فوری حمایت نمی‌کنیم. این فقط بذر جنگ بعدی را می‌کارد، زیرا حماس تمایلی به برقراری صلح پایدار ندارد.