پاسخی به ادعای سید حسین نصر در خصوص اهدای انگشتر آیت الله العظمی خویی به فرح پهلوی!

  4020917054 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

به گزارش الف، علی نظری، سردبیر مستقل آنلاین نوشت: شب گذشته دوستی که در آمریکا سکونت دارد، حامل پاسخ جدید دکتر حسین نصر رئیس دفتر و همراه فرح پهلوی در سفر جنجالی آبان ۵۷ به عراق و عیادت غیرمترقبه از زعیم حوزه علمیه نجف بود.

راقم در یادداشت‌هایی پیرامون حواشی آن سفر معروف، در یادداشت سوم با ۹ دلیل قاطع و ارائه مدارک مستند، کل ماجرای اهدای انگشتر از سوی مرجع اعلای شیعه آیت الله العظمی خویی به فرح دیبا را مورد کنکاش قرار دادم و مشخص شد که ماجرای انگشتر دروغی بیش نبوده است.

اما آقای نصر همچنان بر ماجرای اهدای انگشتر دروغین از سوی زعیم حوزه علمیه نجف به شاه، اصرار دارد.

هفته گذشته سیدصاحب خویی فرزند مرحوم آیت ا... و رئیس موسسه امام الخویی، متن دستخط پدرش را در مورخ ۲۴ رجب  ۱۴۰۲ در خصوص حواشی سفر فرح و بویژه ماجرای انگشتر کذایی به اینجانب داد.

آیت الله العظمی خویی در جواب نامه‌ای خطاب به شاگردش، آقای علی اکبر غدیری که در ۱۴جمادی الًثانی ۱۴۰۲ از وی درخواستی برای تهیه منزل داشته است، در تاریخ ۲۴ رجب ۱۴۰۲ قمری (28اردیبهشت 1361)ضمن موافقت با تقاضای شاگردش، در این یادداشت برای چندمین بار به افترا و کذب بودن قضیه اهدای انگشتر تاکید موکد نموده است.

برای ثبت در تاریخ، عین جملات آیت الله خویی در خصوص افترا بودن اهدای انگشتر را به عرض مردم شریف ایران می‌رسانم:
"اما راجع به موضوع انگشتر کراراً از اینجانب سوال شد و جواب داده شد که افتراء محض و اصل ندارد و ان شاءالله تعالی مفترین در روز قیامت به جزای خود خواهند رسید."
ضمناً این تکذیبیه بعنوان یک سند تاریخی در کتاب غروب خورشید فقاهت نوشته غلامرضا اسلامی صفحه ۱۳۵ منتشر شده است.

اگر این سند با ارزش و دستخط زعیم حوزه علمیه نجف نبود، شاید اظهارات آقای سیدحسین نصر می‌توانست در برخی از افراد تردیدی بوجود بیاورد.

مراتب اخلاص و صداقت آن مرجع فقید مورد اتفاق نظر همه فضلا و مراجع و مردم نجف بوده است.

مرحوم خویی بنا به گفته شاگردانش که حدود ۱۰۰ نفرشان، از مراجع تقلید شیعیان بوده‌اند كه بسیاری از آن‌ها اکنون در قید حیات نیستند ولی برخی نظیر آیت الله سیستانی، آیت الله فیاض، آیت الله وحید خراسانی، آیت الله شبیری زنجانی، آيت الله بشير نجفى در حال حاضر از مراجع تقلید شیعیان هستند، متفق القول گواهی می‌دهند که از مرحوم خویی در طول ده‌ها سال تلمذ و مصاحبت یک کلمه دروغ نشنیده‌اند.

آیت الله قبله‌ای از فضلای نجف در خصوص صداقت آقای خویی می‌گوید:
"روزی در محضر آیت الله بودیم بحث درباره دروغگویی بود، که آقا فرمودند اگر دروغ گناه کبیره نبود و در اسلام هم نهی نشده بود باز هم دروغ نمی‌گفتم، چون دروغگویی را بدترین صفت اخلاقی می‌دانم."

اما اگر آقای سید حسین نصر "کتاب سایه و روشن حیات سیاسی آیت الله خویی" صفحات ۲۴۸ تا ۲۵۴ را مطالعه کند، درمی‌یابد که گزارش ۲۳۶ ساواک در ۲ دی ۱۳۵۷، توسط خبرگزاری فارس مورخ ۱۹ مرداد ۱۳۹۷منتشر شده 

است و همچنین اگر اظهارات فردوست رئیس بازرسی شاهنشاهی، هوشنگ نهاوندی سلف آقای نصر در دفتر فرح، تقی‌زاده منشی ویژه شهبانو و افرادی که در سال ۵۷ مرتبط با دربار و شخص شاه بوده‌اند را مطالعه کند، متوجه تناقض گویی آشکاری خواهد شد!

همفکران و همکاران دکتر نصر در دربار شاهنشاهی، سفر فرح به عراق را غیرمفید و نامطلوب دانسته‌اند! اما ایشان دیدار فرح با آیت‌الله خویی را بسیار خوب توصیف می‌کند!

آقای نصر در پیغامی که برای اینجانب فرستاده است، عنوان نموده که در سفر ۲۸ آبان ۵۷ مرحوم خویی برای شاه دعا نموده و انگشتر نقره هدیه کرده است! در حالی که تقی زاده منشی ویژه فرح ۴ سال پیش در مصاحبه‌ای با دوویچه وله که در صفحه ۲۶۸ کتاب حیات سیاسی منتشر شده است ماجرای اهدای انگشتر را ساخته و پرداخته ذهن افسانه سرای دکتر نصر دانسته است.

از سوی دیگر تاکنون هیچ مورخی در خصوص اصل نامه آیت الله خویی مبنی بر تکذیب ماجرای انگشتر نسبت به تکذیبیه وی اظهار تردید نکرده است.

قضاوت درباره سنجش صداقت بین مرحوم آیت الله خویی و آقای سید حسین نصر را بعهده مردم ایران و تاریخ می‌گذارم. یک طرف ماجرا آیت الله خویی است که در طی۹۴ سال عمرش هیچیک از اعضای خانواده، دفتر، شاگردان، مقلدان و حامیانش یک کلمه دروغ از وی نشنیدند اما در مقابل آقای نصر در خصوص ماجرای انگشتر وقتی ادعایی را مطرح کرد، کسانی مثل فردوست، هوشنگ نهاوندی، تقی‌زاده، موقتیان (رایزن وقت و تنها کسی که شرح ماجرای آن سفر را مکتوب کرده و اظهارات ایشان در کتاب حیات سیاسی آیت الله خویی منتشر شده است) اظهاراتشان در خصوص ماجرای انگشتر متضاد با ادعای آقای نصر است.
در خاتمه به همه خوانندگان توصیه می‌نمایم که تصویر دستخط آیت الله خویی را مشاهده و مطالعه بنمایند.