دومین سفر رییس جمهور به البرز؛ «از مسکو به کرج»

  4020917011 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

رییس جمهور به محض اینکه از سفر روسیه به ایران بازگشت، دومین سفر خود را با هدف افتتاح ۵۶ پروژه عمرانی به استان البرز آغاز کرد.

دومین سفر رییس جمهور به البرز؛ «از مسکو به کرج»

به گزارش فارس، خبر سفر دوم هیات دولت و رییس جمهور به استان البرز دست به دست می‌چرخید و نقل محافل رسانه‌ای شده بود، هرکَس به نوعی خبر را بازگو می‌کرد و جوری خبر می‌داد انگاری که فقط خودش خبر حضور رییس جمهور در استان البرز را دارد.

همین حوالی بود که برنامه ریزی‌ها برای حضور هیات دولت در پنج‌شنبه مصادف با شانزدهم آذر ماه انجام شد اما خبر رسید آیت‌الله رئیسی به وعده پوتین بلی گفته و قرار با البرز به روز دیگری موکول می‌شود.

تیترهای خبری نشان می‌داد رییس جمهور ایران روز پنج شنبه راهی مسکو می‌شود و گمانه زنی‌ها مبنی بر لغو شدن حضور هیات دولت در استان البرز تشدید می‌شد.

پرواز رییس دولت به مقصد مسکو شَک البرزی‌ها ‌را به یقین تبدیل کرد، ظاهرا وعده ناهار پوتین و رییسی لقمه چربی بود برای بهبود شرایط و خبرهای خوشی در پی داشت.

گفته می‌شد این سفر با هدف رایزنی در خصوص مسائل دوجانبه از جمله تعاملات اقتصادی و نیز گفت‌وگو در خصوص موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی به‌ویژه موضوع فلسطین و تحولات غزه بوده است‌.

شوک جدید به البرزی‌ها زمانی بود که خبر دادند آیت‌الله رییسی بلافاصله پس از بازگشت از روسیه راهی البرز خواهد شد.

مجتبی عبداللهی، استاندار البرز، در این خصوص به اصحاب رسانه استان، گفت: پرواز رییس جمهوری ساعت ۳ صبح روز جمعه به مقصد تهران فرود می‌آید و چند ساعت بعد همان روز به استان البرز خواهند آمد.

بازهم همهمه بود که نشست خبرنگاران را به مثابه کلاس درس دوران ابتدایی تبدیل کرد، وقتی که موضوع جدیدی از معلم می‌شنیدیم و از تعجب یا خوشحالی کلاس را روی سرمان می‌گذاشتیم.

در مورد لغو جلسه یا تأخیر در اجرای برنامه‌ها سوال شد اما جدیت کلام نماینده دولت که بر گرفته از تصمیم رییس جمهور بود موجب شد تا برنامه‌های سفر دوم هیات دولت در استان البرز ارائه شود.

مقرر شد طی این سفر، ۴۳ پروژه به ارزش ۹۵۹۰ میلیارد تومان در سفر افتتاح شود.

پروژه‌های شاخص از این قرار است:

_بیمارستان دولتی شهید سلیمانی (فردیس)

_در توضیح این پروژه می‌توان نوشت؛ سال ۱۳۹۲ نخستین بیمارستان دولتی فردیس کلنگ زنی شد. دولت سیزدهم این بیمارستان ۲۶۰ تختخوابی را که حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت، تحویل گرفت.

این بیمارستان با زیر بنای ۲۱ هزار متر مربع در پنج طبقه ساخته شده که دارای بخش‌های مختلف تخصصی و فوق تخصصی پزشکی است.

بیمارستان فردیس در قالب سه بلوک و به صورت عمومی (جنرال) ساخته شده است و ظرفیت تعداد تخت‌های آی سی یو بیمارستان فردیس از هفت تخت به ۳۷ تخت افزایش یافته است.

۶۷ درصد اعتبارات ساخت این بیمارستان در طول ۲۰ ماه گذشته توسط دولت سیزدهم تأمین شده است تا فردیس ۸۰۰ هزار نفری بالاخره صاحب بیمارستان شود.

گازرسانی به روستاهای صعب العبور استان البرز

گفتنی است؛ ظرف مدت یک سال ۱۲۰ روستای فاقد گاز استان از موهبت گاز برخوردار شدند. یک هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای گازرسانی به روستاهای استان البرز اختصاص یافته است.

اقدام ویژه و بزرگی که در راستای گازرسانی به روستاهای صعب العبور استان البرز انجام شده، با مجموع اقدامات چهل سال گذشته، برابری می‌کند.

شهرستان کوهستانی و سردسیر  طالقان با جمعیت شناور حدود یکصد هزارنفری و داشتن یک شهر و بیش از ۷۵ روستا از جمله مناطقی بود که ساکنان آن، سالها و در دولتهای متوالی، مطالبه برخورداری از شبکه گاز طبیعی را داشتند که این مطالبه در دولت کنونی محق شد.

به ۵۵ روستای حاشیه جاده کرج- کندوان با جمعیتی حدود ۶۰ هزار نفر هم تا پیش از دولت سیزدهم از نعمت گاز بی بهره بودند، گازرسانی شد.

فاز یک آزادراه شمالی کرج (شهید سلیمانی)

این پروژه مهم را باید اینگونه تعریف کرد؛ بزرگراه شمالی کرج از انتهای آزاد راه شهید همت، تقاطع جاده چالوس آغاز و به آزادراه کرج - قزوین منتهی می‌شود. این بزرگراه که به طول حدود ۱۸ کیلومتر است از سال ۱۳۹۵ در دست ساخت قرار گرفته و اکنون حدود ۷۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

فاز نخست این بزرگراه که ۶/۷ کیلومتر از بخش میانی پروژه، در حد فاصل تقاطع طالقانی شمالی تا تقاطع بلوار انقلاب شمالی است، آماده بهره‌برداری شده و به زودی افتتاح خواهد شد.

با تکمیل تمامی فازهای این پروژه بیش از ۴۰ درصد از ترافیک ورودی به البرز کاهش می‌یابد و این پروژه در واقع مکمل ادامه آزادراه همت در استان البرز است.

دانشکده علوم پزشکی

پروژه ساختمان جدید دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی البرز در زمینی با زیربنای ۲۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع در ۵ طبقه و سه بلوک، از سال ۱۳۹۹ ساخت آن آغاز شده است.

این پروژه شامل ۱۷ کلاس ۴۰ تا ۱۵۰ نفره، سالن آزمون الکترونیک، آمفی تئاتر با ظرفیت ۳۰۰ نفر، سالن جلسات با ظرفیت ۱۰۰ نفر، ۹ آزمایشگاه تخصصی، لانه حیوانات، مرکز مهارت های بالینی، کتابخانه الکترونیکی و اتاق اساتید است.

با احتساب ارزش روز، ۶۷۵ میلیارد تومان برای این پروژه اعتبار صرف شده است.

این پروژه بزرگترین پروژه خیرساز آموزشی کشور در این حوزه و جزو برترین دانشکده‌های کشور محسوب می‌شود.

پروژه‌های آب

۲ برابر شدن حقابه استان البرز از سدهای طالقان و کرج (از ۵۵ میلیون مترمکعب به ۱۱۰ میلیون مترمکعب افزایش یافت) و اجرای عملیات رینگ سراسری آب البرز از دیگر برنامه‌ها است.

افتتاح خط انتقال آب به نظرآباد و اشتهارد

احداث و بهره‌برداری از پروژه واحد دوم تصفیه خانه فاضلاب کرج با حجم عملیات: ۵۸ هزار مترمکعب در شبانه روز با هدف (کمک به محیط زیست منطقه با جمعیت ۲۸۰ هزار نفر)

 برکات سفر اول رییس جمهور

شایان ذکر است، تمام مصوبات سفر در سفر اول ریاست جمهوری و هیات همراه به استان البرز ظرف یک سال گذشته به صورت مرتب از سوی مقامات استانی و ملی پیگیری و رصد شد و این دقت نظر که استمرار آن خبر از تحقق آن‌ها می‌دهد موجب شد تا بیش از ۶۰ درصد از مصوبات به صورت کامل به ثمر بنشیند و بخش عمده اعتبارات صفر نیز محقق شده است.

امید است؛ سفر دوم هیات دولت به استان البرز نیز منشا خبر و برکات برای مردم استان باشد و شاهد توسعه زیرساخت‌های شهری پر مناطق مختلف استان ته تغاری کشور باشیم.