کاخ سفید: اسرائیل با تمدید وقفه در جنگ غزه موافقت کرده است

  4020906103

جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که اسرائیلی‌ها موافقت کرده اند برای آزادی گروگانهای بیشتر و کمک‌های های امدادی بیشتر به توقف جنگ در غزه ادامه دهند.

  کاخ سفید: اسرائیل با تمدید وقفه در جنگ غزه موافقت کرده است

به گزارش ایرنا، جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید روز دوشنبه به وقت محلی  در مصاحبه با شبکه ام اس ان بی سی آمریکا گفت: بایدن و نتانیاهو برای تمدید دوره توقف درگیری ها توافق کردند. آنها همچنین با تمدید دوره آزادی زندانیان موافقت کردند که برای «اسرائیل» و منطقه خوب است.

کربی تصریح کرد: حماس همچنین اعلام کرده که علاقه مند به ادامه این توافق است و باید روزانه ۱۰ گروگان را آزاد کند. ما می خواهیم وقفه در درگیری ها تا زمانی که بتوانیم همه گروگان ها را از غزه خارج کنیم، ادامه داشته باشد.

این مقام ارشد کاخ سفید ادامه داد: حماس همه گروگان ها را کنترل نمی کند و  گروه های دیگری نیز تعدادی گروگان را در اختیار دارند. مسئولیت ردیابی و پیدا کردن  این گروگان ها بر عهده حماس است. ما تعداد واقعی گروگان ها را نمی دانیم و انتظار داریم ۲۰۰  نفر یا بیشتر باشند.

در همین حال، روزنامه آمریکایی  وال‌ استریت‌ ژرونال نیز نوشت: اسرائیل و حماس از طریق  میانجیگرها در حال مذاکره برای تمدید آتش‌ بس موقت در غزه به مدت چهار روز دیگر هستند.

این رسانه آمریکایی به نقل از منابع آگاه نوشت که هرگونه تمدید بیشتر آتش بس موقت، شامل آزادی بیشتر اسرای فلسطینی و کمک های امدادی بیشتر به غزه خواهد بود.

امیدوارم دو زن آمریکایی امروز آزاد شوند

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا همچنین در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان از آزادی تعداد بیشتر اسرای آمریکایی در غزه ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: «نمی‌دانیم» که دو زن آمریکایی اواخر امروز دوشنبه آزاد خواهند شد  یا نه و دولت آمریکا «به معنای واقعی کلمه هر ساعت» روی وضعیت کار می‌کند. ”

کربی گفت: «در ادامه روز به درک بهتری از شرایط دست خواهیم یافت. ما  مسلما امیدواریم که آن دو زن آمریکایی در فهرست امروز  باشند و  به خانواده‌های خود ملحق شوند.»

به گزارش ایرنا، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) و رژیم اسرائیل، سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری با آتش بس موقت ۴ روزه موافقت کردند که ۵۰ اسیر زن و کودک اسرائیلی زیر ۱۹ ساله در مقابل ۱۵۰ زن و کودک زیر ۱۹ ساله فلسطینی بر اساس سوابق اسارت آن‌ها آزاد خواهند شد. تعداد آزادشدگان در مراحل بعدی اجرای توافق، افزایش خواهد یافت.

آتش‌بس موقت چهار روزه میان رژیم اسرائیل و جنبش مقاومت حماس در نوار غزه از ساعت ۷ صبح جمعه برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳ و سوم آذرماه ۱۴۰۲  آغاز شد. این آتش بس موقت قرار بود روز پنج‌شنبه ساعت ۱۰ به وقت محلی در غزه اجرایی شود که به دلیل آنچه مسائل فنی و لجستیک عنوان شده با یک روز تاخیر از امروز جمعه در غزه اجرایی شد.

گروههای مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند و این رژیم برای تلافی و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه بوده و حمایت غرب از این رژیم به بهانه دفاع از خود، عملا چراغ سبز و مجوزی برای تل آویو در ادامه کشتار بی‌رحمانه کودکان و زنان فلسطینی داده است.