کاخ‌سفید: به توافق برای آزادی گروگان‌ها در غزه نزدیک شده‌ایم

  4020830130

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید روز سه‌شنبه گفت که به توافق برای آزادی اُسرا در غزه نزدیک شده‌ایم.

کاخ‌سفید: به توافق برای آزادی گروگان‌ها در غزه نزدیک شده‌ایم

به گزارش فارس، «جان کربی» هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید روز سه‌شنبه گفت که به توافق برای آزادی اُسرا نزدیک شده‌ایم و برای تحقق آن با جدیت در حال فعالیت هستیم.

وی که در کنفرانس خبری کاخ سفید صحبت می‌کرد به اقدام جنبش انصارالله در توقیف یک کشتی صهیونیستی واکنش نشان داد و مدعی شد: «اقدام حوثی‌ها در توقیف یک کشتی در دریای سرخ، نقض آشکار قوانین بین‌المللی بوده و ایران نیز در این اقدام شریک است.

منابع خبری عصر روز یکشنبه، از ناپدید شدن یک کشتی اسرائیلی خبر دادند. پس از آن، شبکه «العربیه» گزارش داد اخباری درباره ناپدید شدن یک کشتی اسرائیلی به نام «گلکسی لیدر» منتشرشده است که ۲۲ خدمه در این کشتی حضور داشته‌اند. لحظاتی بعد از انتشار این گزارش، شبکه «المیادین» به نقل از منابع آگاه خبر داد نیروی دریایی یمن موفق شده است یک کشتی اسرائیلی را در دریای سرخ تحت کنترل خود درآورد.

کربی به موضوع اُسرای صهیونیست در غزه نیز اشاره کرد و گفت: «آزادی گروگان ‌ها در غزه نیازمند ایجاد گذرگاه امن برای خارج آنها به سوی اسرائیل است».

این مقام کاخ سفید تاکید کرد: «از عملیات اسرائیل در جنوب نوار غزه بدون هرگونه طرحی برای حمایت از غیرنظامیان حمایت نمی‌کنیم».

 باراک راوید، خبرنگار آکسیوس جزئیات تازه‌ای از توافق آتش‌بس احتمالی بین رژیم صهیونیستی و حماس ارائه کرده است. 

یک مقام ارشد اسرائیلی به پایگاه آکسیوس گفته که ارتش، موساد و شین‌بت از توافق آزادی اسرا با حماس حمایت می‌کنند. 

این مقام اسرائیلی گفت که ۵۰ اسیری که قرار است در مرحله اول آزاد شوند قرار است تنها اسرائیلی و یا اسرائیلی‌های دارای تبعیت یک کشور خارجی هستند. 

وی اضافه کرد چنانچه حماس اقدام به آزادی اسرایی بکند که اتباع کشورهای خارجی هستند و اسرائیلی نیستند این اقدام بخشی از توافق نیست. 

وی تصریح کرد چنانچه در طول چهار روز آتش‌بس، حماس تمایل به آزادسازی اسرای بیشتر داشت به ازای آزادی هر ۱۰ اسیر آتش‌بس یک روز تمدید خواهد شد. 

پیش از این سازمان رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز پاره‌ای از جزئیات توافق احتمالی میان رژیم صهیونیستی و حماس برای تبادل اسرا را منتشر کرده بود.

این نهاد صهیونیست‌ها به نقل از یک مقام ارشد خبر داد: «توافق آزادی تعدادی از اُسرا، شامل آزادی پنجاه کودک و زن در غزه در چند دفعه می‌باشد».

این منبع اضافه کرد: «در مقابل آزادی برخی از اُسرای اسرائیلی، حدود ۱۵۰ زندانی امنیتی فلسطینی در زندان‌های اسرائیلی آزاد خواهند شد».

این منبع بلندپایه به سازمان رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی خبر داد: «آتش بس موقتی برای پنج روز ایجاد خواهد شد و در صورتی که حماس تعداد بیشتری از اُسرا را آزاد کند، این آتش‌بس تمدید خواهد شد».