مذاکرات امنیتی سیاسی مهم در حاشیه مجمع پارلمانی بریکس

  4020708046

رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر دفاع آفریقای جنوبی در یک دیدار مهم امنیتی سیاسی که در حاشیه مجمع پارلمانی بریکس برگزار شد، بر توسعه همکاری های دوجانبه در موضوعات مختلف از جمله انرژی تاکید کردند.

مذاکرات امنیتی سیاسی مهم در حاشیه مجمع پارلمانی بریکس

به گزارش تسنیم، در ساعت پایانی حضور رئیس مجلس در محل برگزاری مجمع پارلمانی بریکس در ژوهانسبورگ، وزیر دفاع آفریقای جنوبی با پیشنهادات مشخصی برای توسعه روابط دو کشور در محل برگزاری مجمع پارلمانی بریکس حضور یافت و با قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد؛ در این دیدار که یک دیدار سطح بالای امنیتی سیاسی بود، نکات مهمی درباره توسعه روابط دو جانبه ایران و آفریقای جنوبی از جمله در زمینه های انرژی و دفاعی مطرح شد.

در ابتدای این دیدار، خانم «تاندی روث مودیسه» وزیر دفاع آفریقای جنوبی نیز با تبریک ورود ایران به بریکس وتاکید بر این که این پیمان نقش مهمی در آینده جهان خواهد داشت تاکید کرد: خوشحالم که شما را در خانواده بریکس می بینم و باور داریم که رشد و توسعه بریکس تاثیرات بسزایی در روابط جهانی خواهد داشت.

وی با ارزشمند خواندن سفر سابق خود به تهران در کسوت رئیس مجلس آفریقای جنوبی از دیدار با رئیس مجلس کشورمان ابراز خرسندی و با بیان این که ایران و آفریقای جنوبی دشمنان مشترکی دارند، تاکید کرد: ما برای ارتقای روابط با جمهوری اسلامی آماده هستیم و امیدوارم روابط دو کشور بیش از پیش افزایش یابد و وارد همکاری های مشترک بیشتر شویم، در این زمینه من نیز به نوبه خود آمادگی دارم تا هر اقدامی لازم باشد انجام دهم.

وزیر دفاع آفریقای جنوبی یکی از دلایلی که باعث خوشحالی من از پیوستن ایران به بریکس شد، موضوع انرژی است و در این زمینه تاکید داریم تا در مکانیزم هایی که طراحی می کنیم بر چالش های پیش روی ارتقای همکاری ها نظیر تحریم ها غلبه کرده و روی پیشبرد مسائل دو کشور متمرکز شویم.

وی در همین زمینه تاکید کرد: ما دراین زمینه آماده انجام اقدامات لازم، از جمله سفر به تهران هستیم تا ببینیم چطور می توانیم زمینه ای برای همکاری ها در حوزه انرژی پیدا کنیم.

همچنین در این دیدار محمدباقر قالیباف نیز ضمن تشکر از آفریقای جنوبی بابت برگزاری مجمع پارلمانی بریکس با اشاره به عضویت ایران در بریکس که در سه ماه آینده عملیاتی می شود گفت: امیدوارم بتوانیم با استفاده از فرصت هایی که ایجاد شده است برای توسعه همکاری های دوجانبه و نیز همکاری ها در قالب بریکس استفاده کنیم.

قالیباف افزود: ما در این که جمهوری اسلامی در حوزه های مختلف علوم دانش بنیان، علوم مهندسی و نیز عرصه های نظیر انرژی پیشرفت های قابل توجهی دارد که این علوم و صنایع می تواند در مقابله با چالش انرژی که کشور شما با آن مواجه است، به کمک تان بیاید.

رئیس مجلس موضوع انرژی و راه اندازی پالایشگاه های غیر فعال در آفریقای جنوبی را یکی از موضوعات مهم قابل بررسی بین دو کشور دانست و گفت: این مسئله یکی از موضوعات مورد تاکید من در دیدار با روسای مجالس کشور شما بود و پیشنهادی که مطرح شده این است که کمیسیون مشترک دو کشور تا سطح روسای جمهور ارتقاء پیدا کند و در دیدارهای دوجانبه ای که در آینده نزدیک میان دو کشور برگزار خواهد شد روی این موضوعات متمرکز شویم.