در حاشیه مجمع پارلمانی گروه بریکس؛ قالیباف با روسای مجالس مصر، امارات و نامیبیا دیدار کرد

  4020706072

رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه برگزاری نهمین مجمع پارلمانی گروه بریکس با روسای مجالس امارات، مصر، نامیبیا دیدار و گفت‌وگو کرد.

 قالیباف با روسای مجالس مصر، امارات و نامیبیا دیدار کرد

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف  در نهمین مجمع پارلمانی کشورهای عضو بریکس در ژوهانسبورگ پایتخت اقتصادی آفریقای جنوبی شرکت و سخنرانی کرد و در حاشیه برگزاری این اجلاس دیدارها و گفت‌وگوهایی داشت.

دیدار قالیباف با رئیس مجلس امارات

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس مجلس امارات بیان اینکه یکی از ویژگی‌های مجموعه‌های بین‌المللی این است که کشورهای همسایه می‌توانند در دورترین نقاط در خصوص موضوعات دوجانبه و بین‌المللی صحبت کنند، تأکید کرد: توسعه روابط دوجانبه و منطقه‌ای کشورهای همسایه به ویژه در حوزه خلیج فارس، کشورهای اسلامی و تأثیرگذاری در مجامع بین‌اللملی به ویژه بریکس در عرصه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی مهم است‌.

قالیباف اضافه کرد: خوشحالم زمانی با شما ملاقات می‌کنم که سفیران دو کشور کار خودشان را آغاز کرده‌اند. تجربه نشان داده است که هر چقدر کشورهای مسلمان، همسایه و دارای روابط مناسب میان دو ملت منسجم‌تر و هماهنگ‌تر باشند، در ابعاد سیاسی، اقتصادی و زیست محیطی همکاری و استحکام بیشتری داریم. امیدوارم در حوزه‌های مختلف محیطی زیستی ویژه و موضوع ریزگردها که به چالش جدی در منطقه تبدیل شده موفق‌تر عمل کنیم.

رئیس مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران اراده محکمی برای استحکام روابط دو جانبه و همه جانبه با کشورهای منطقه به ویژه با همسایگان در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، امنیتی و دفاعی در جهت رسیدن به صلح پایدار در منطقه‌ دارد، عنوان کرد: آمادگی داریم در سایه دوستی و همکاری همه جانبه بتوانیم موجب رشد و توسعه کشورها و منطقه شویم.

قالیباف به اهمیت نقش آفرینی کشورهای ایران و امارات پس از عضویت رسمی در مجمع پارمانی بریکس اشاره و تصریح کرد: مهم است که روابط دو جانبه و هم روابط داخل گروه بریکس را با هدف توسعه مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ادامه دهیم. بیش از هر زمان دیگری امروز نیازمند انسجام در بهره‌مندی از فرصت های موجود به ویژه در منطقه خاورمیانه و کشورهای اسلامی هستیم.

وی با تأکید براینکه عضویت در گروه بریکس فرصت‌های بزرگی را در اختیار ما و منطقه قرار داده است، عنوان کرد: ما کشورهای همسایه عضو بریکس می‌توانیم در موضوعاتی مختلفی نظیر فناوری اطلاعات، دانش‌بنیان، انرژی حمل و نقل و توسعه تجارت آزاد از فرصت عضویت در بریکس، حضور و همکاری با کشورهای بزرگی مانند روسیه، چین و هند استفاده کنیم. این فرصت برای کشورهای منطقه فراهم است تا نقش جدی را در مجمع بین‌المللی با حضور کشورهایی از ۵ قاره، ایفا کنیم. اما لازمه آن ارتباطات دو جانبه محکم و هماهنگی در سطح بریکس برای اثر گذاشتن در مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای است.

رئیس مجلس امارات: بازگشت سفیران و فضای مثبت دو کشور فرصت‌های بزرگی را پیش‌روی ما قرار داد

رئیس مجلس امارات در این دیدار اظهار کرد: خیلی خوشحالم که امروز فرصتی فراهم شد تا در حاشیه نشست مجمع پارلمانی بریکس با شما دیدار و گفت‌وگو کنم، البته باعث خوشحالی بیشتر ماست که در آینده نزدیک شما را در امارات میزبانی خواهیم کرد، بسیار مشتاق این سفر هستیم و امیدهای فراوانی به آن بستیم. امروز شاهد فضایی مثبت در منطقه هستیم و رهبران دو کشور با هم توافق نظر دارند. با توجه به جایگاهی که شما در جمهوری اسلامی ایران دارید جدای از ابعاد نمادین این سفر به تعمیق روابط دو کشور و افزایش اعتماد دو ملت کمک زیادی می‌کند و همچنان که معتقدم چنین تاثیری را در ایران خواهد داشت و رابطه مردم ایران و امارات را بهبود خواهد بخشید.

صقر غباش عنوان کرد: با شما هم نظر هستم که بازگشت سفیران و فضای مثبت میان دو کشور فرصت‌های بزرگ را پیش روی کشورهای ما قرار داد تا بتوانیم فرصت‌های از دست رفته گذشته را جبران کنیم.

وی اضافه کرد: دغدغه امروز ما نسبت به منطقه، وجود امنیت و ثبات در منطقه است و رهبران دو کشور توجهی ویژه‌ای به این موضوع دارند چرا که این امر پیش شرط توسعه کشورهای ماست و اطمینان دارم که سفر شما به امارات گام مثبتی برای تقویت همکاری‌های دو کشور خواهد بود.

تاکید روسای مجالس مصر و ایران بر توسعه روابط تهران و قاهره

همچنین روسای مجالس مصر و ایران نیز در حاشیه این اجلاس دیدار و گفت‌وگو داشتند؛  رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار  گفت: از ملاقات با شما به عنوان رئیس مجلس مصر که یک کشور بزرگ اسلامی است خوشحالم، مصر همواره در تاریخ اسلام کشوری تأثیرگذار بوده و باید تلاش کنیم ارتباط کشورهای اسلامی را در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا را توسعه دهیم.

وی ادامه داد: مجمع پارلمانی گروه بریکس فرصت خوبی برای کشورهای اسلامی از جمله ایران و مصر به عنوان دو کشور بزرگ منطقه در جهت تقویت روابط دوجانبه و همکاری های منطقه‌ای است.

قالیباف افزود: همکاری‌های پارلمانی که نمایندگان دو ملت هستند، در توسعه پایدار روابط کشورهای شمال آفریقا و منطقه غرب آسیا و همکاری حل مسایل مختلف منطقه می‌تواند بسیار موثر باشد و اگر این همکاری‌ها محقق شود، چشم انداز روشنی پیش روی آینده دو کشور در راستای ارتقا روابط وجود دارد.

رئیس مجلس مصر نیز در این دیدار با ابراز خوشحالی از دیدار با رئیس مجلس و هیات عالی رتبه پارلمانی کشورمان گفت : خوشحالم از اینکه برادران عزیزم در جمهوری اسلامی ایران را در حاشیه مجمع پارلمانی بریکس ملاقات می کنم .

وی ادامه داد:  مردم مصر دوستداران اهل بیت (ع) هستند و در مناسبات مختلف اهل بیت را گرامی می‌دارند و به صورت مشخص برای امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) احترام زیادی قائل هستند و در روز میلادشان جشنی در مصر برگزار می‌شود.

رئیس مجلس مصر اضافه کرد: شما در صحبت‌های خود به تمامی مضوعاتی که بنده مد نظرم بود اشاره کردید و این نشان دهنده بینش عمیق شماست. بنده معتقدم با حضور در گروه بریکس در مسیر درستی برای توسعه دو کشور قرار گرفته‌ایم و باید تلاش کنیم تا روابط و همکاری‌های دو کشور در موضوعات مختلف، افزایش یابد.

در پایان این دیدار، رئیس مجلس مصر از رئیس مجلس شورای اسلامی برای حضور در قاهره در راستای توسعه روابط دو کشور دعوت کرد و دکتر قالیباف نیز از همتای مصری خود دعوت کرد تا جهت ارتقای روابط پارلمانی دو کشور، به تهران سفر کند.

دیدار قالیباف با رئیس مجلس نامیبیا

 رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین دیداری با پیترکاتاویوی رئیس مجلس نامیبیا داشت؛ در این دیدار به موضوعاتی پیرامون توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور به ویژه در حوزه معادن اشاره شد و همچنین بر ضرورت استفاده از ظرفیت پارلمان و نمایندگان مجلس برای تعمیق روابط دو کشور تأکید شد.