علم‌الهدی: دشمن به دنبال بحران سازی از اختلافات است

  4020624047 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

امام جمعه مشهد گفت: امروزه دشمن متمرکز بر سوءاستفاده از اختلافاتی است که استعداد بحران‌آفرینی دارند اما چیزی که ما امروز داریم امت رسول خدا(ص) پس از ارتحال حضرت نداشتند و آن ارتباط تنگاتنگ و دلبستگی عمیقی است که میان این ملت با پیامبر خدا(ص)، اهل‌بیت(ع) و اندیشه ولایت وجود دارد.

علم‌الهدی: دشمن به دنبال بحران سازی از اختلافات است

به گزارش خبرگزاری فارس ، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در خطبه های نماز جمعه این هفته که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: مسئله برقراری ارتباط ما با پیامبر اکرم(ص) در یک نقطه دارای ویژگی محوری است و آن اسوه بودن شخصیت حضرت است؛ همان‌طور که خداوند عالم نیز در قرآن کریم می‌فرماید وجود رسول اکرم(ص) اسوه کامل برای کسانی است که به خدا و روز قیامت امید دارند و فراوان او را یاد می‌کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی گفت: اگر رسول خدا(ص) در قرآن کریم به‌منزله اسوه تعریف شده، نشان می‌دهد که ما باید در همه روحیات و اعمال خود پیرو شخصیت، وجود و سیره نبی مکرم اسلام(ص) باشیم و مهم‌ترین رکن این تطابق هم معطوف به تنظیم بینش ما با پیامبر اکرم(ص) است.

خطیب نماز جمعه مشهد ادامه داد: اینکه همه‌چیز من در این دنیا باشد و خانه، زندگی، درآمد و پول به دغدغه اول و آخر ما تبدیل شود، این بینش منطبق بر منطق رسول اکرم(ص) نیست. تا زمانی که مادی گرایی در زندگی ما محور باشد، پیامبر(ص) برای ما اسوه نیست اما اگر بینش ما با زاویه دید نبی مکرم اسلام(ص) تطبیق پیدا کرد، آن زمان است که می‌توانیم در همه شئون زندگی خود با سیره نبوی تنظیم شویم.

وفات رسول خدا(ص)، سرآغاز همه مصیبت‌ها

وی افزود: همه پریشانی‌ها از امروز شروع شد. عبدالله ابن عباس نقل می‌کند «لَمَّا حَضَرَ رَسُولَ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ اَلْوَفَاةُ بَکَى حَتَّى بَلَّتْ دُمُوعُهُ لِحْیَتَهُ» یعنی زمانی که پیامبر خدا(ص) به لحظه احتضار رسید، به‌قدری اشک می‌ریخت که محاسن مبارکش به اشک چشمانش خیس شده بود. در ادامه روایت آمده «فَقِیلَ لَهُ: یَا رَسُولَ اَللَّهِ مَا یُبْکِیکَ» یعنی ای نبی خدا(ص) برای چه گریه می‌کنید؟ «فَقَالَ أَبْکِی لِذُرِّیَّتِی وَ مَا یَصْنَعُ بِهِمْ شِرَارُ أُمَّتِی مِنْ بَعْدِی کَأَنِّی بِفَاطِمَةَ بِنْتِی وَ قَدْ ظُلِمَتْ بَعْدِی وَ هِیَ تُنَادِی وَا أَبَتَاهْ فَلاَ یُعِینُهَا أَحَدٌ مِنْ أُمَّتِی» یعنی پیامبر(ص) پاسخ داد برای فرزندانم اشک می‌ریزم زیرا می‌بینم که بعد از من، اشرار امت به آن‌ها ظلم می‌کنند و با اینکه آن‌ها مرا صدا می‌زنند اما بازهم از طرف امت یاری نمی‌شوند.

آیت‌الله علم‌الهدی خاطرنشان کرد: در ادامه روایت نقل شده که «فَسَمِعْتُ فَاطِمَةَ عَلَیْهَا اَلسَّلاَمُ فَبَکَتْ» یعنی فاطمه اطهر(س) هم که این را شنید، شروع به گریه کرد. «فَقَالَ لَهَا رَسُولُ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ لاَ تَبْکِینَ یَا بُنَیَّةُ» یعنی رسول خدا(ص) به دخترش فرمود اشک نریز دختر عزیزم «فَقَالَتْ لَسْتُ أَبْکِی لِمَا یُصْنَعُ بِی مِنْ بَعْدِکَ وَ لَکِنِّی أَبْکِی لِفِرَاقِکَ یَا رَسُولَ اَللَّهِ» فاطمه زهرا(س) در پاسخ به پدر می‌گوید که اشک من نه برای این پیش‎بینی بلکه به خاطر دور بودن و فراق توست ای رسول خدا(ص) و اینجاست که راوی از نبی خدا(ص) می‌شنود «فَقَالَ لَهَا أَبْشِرِی یَا بِنْتَ مُحَمَّدٍ فَإِنَّکِ أَوَّلُ مَنْ یَلْحَقُ بِی مِنْ أَهْلِ بَیْتِی» یعنی حضرت به دختر خود فرمود غمگین نباش که تو اولین نفری هستی که به من ملحق می‌شوی.

قطع ارتباط ملت با امامت، بلای جان امت رسول خدا(ص)

وی ادامه داد: اینکه بنا به روایتی ۱۳ شرور رذل به خانه زهرای اطهر بریزند و دختر پیامبر (ص) را دوره کنند، درحالی نبود که کسی شاهد بر ماجرا نباشد بلکه در حقیقت همه مردم این صحنه را دوره کرده بودند، اما در برابر ندای فاطمه (س) سکوت کردند و واکنشی نشان ندادند. البته این ملت همان کسانی بودند که ۱۰ سال در رکاب پیامبر (ص) جنگیده بودند، میدان‌دار بیش از ۸۰ جنگ بودند و به مدت یک دهه، هر ظالم و مفسدی را زمین‌گیر می‌کردند، اما پس از رحلت رسول خدا (ص)، همین امت مجاهد و مبارز به بلای جان اهل‌بیت پیامبر (ص) تبدیل شدند، زیرا ارتباط عاطفی و بینشی آن‌ها با حضرت قطع شده بود.

دشمن به دنبال بحران سازی از اختلافات است

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی با بیان اینکه راهبرد امروز دشمن در بحران‌آفرینی هم مبتنی بر قطع ارتباط مردم با اهل‌بیت(ع) و ولایت است، تصریح کرد: امروزه دشمن متمرکز بر سوءاستفاده از اختلافاتی است که استعداد بحران‌آفرینی دارند. اینکه در شمال غرب کشور تلاش می‌شود تا آتش جنگ تازه‌ای برافروخته شود، اینکه در غرب گروهک‌های تجزیه‌طلب متمرکز می‌شوند و اینکه در داخل هم مسئله اختلاف جنسیتی و حجاب مورداستفاده دشمن قرار می‌گیرد، همه به خاطر این است که یک‌طرف از شمال غرب، یک‌طرف از غرب و یک‌طرف از داخل کشور، مثلث بحران به جان این ملت بیفتد.

وی تأکید کرد: اما اینجا بود که مقام معظم رهبری فرمودند «شتر در خواب بیند پنبه دانه»، زیرا چیزی که ما امروز داریم امت رسول خدا (ص) پس از ارتحال حضرت نداشتند و آن ارتباط تنگاتنگ و دلبستگی عمیقی است که میان این ملت با پیامبر خدا (ص)، اهل‌بیت (ع) و اندیشه ولایت وجود دارد. شاهد این مثال نیز ۸ میلیون زائری هستند که در دهه آخر صفر به زیارت علی ابن موسی‌الرضا (ع) می‌شتابند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: عشق اهل‌بیت(ع)، رابطه عاطفی بین این ملت و پیامبر(ص) به وجود آورده و همه در این مملکت، امام حسین(ع)، امام رضا(ع) و حضرت زهرا(س) را دوست دارند. برادران و عزیزان، هزاران نفر هستند که با پای پیاده مسیرهای داغ کوه‌های خراسان را طی کرده‌اند و اکنون با پای آبله زده در بین ما در نماز جمعه امروز حاضر هستند. علاوه بر این عزیزان، چند کاروان هم از برادران و خواهران اهل سنت از مسیرهای دور به مشهدالرضا(ع) آمده‌اند. همه این‌ها ثابت می‌کند که عشق پیامبر(ص) و فرزندانش، اختلاف قومی و مذهبی باقی نمی‌گذارد و اینجاست که می‌گوییم آمریکا توانایی ایجاد هیچ بحرانی را در این منطقه ندارد همان‌طور که امام راحل فرمود آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در پایان خطبه های نماز جمعه امروز مشهد از حضور رییس جمهور در این مراسم قدردانی کرد.