ریشه گرانی های اخیر با یک وزارتخانه جدید خشک می شود؟!

گروه اقتصادی الف،   4010511068 ۱۸ نظر، ۱ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

«اکنون و در این مقطع زمانی و با ایجاد تورم اقتصادی ناشی از جراحی اقتصادی، برای فعالان صنفی و اقتصادی مجددا این نگرانی به وجود آمده است که صرف نظر از هزینه بیش از دو هزار میلیارد تومانی پروژه تفکیک وزارت بازرگانی، دولت به جای کنترل ریشه ای تورم در سیاست های بانک مرکزی به دنبال مقصر گرانی ها در بین اصناف و بازاریان باشد.»

ریشه گرانی های اخیر با یک وزارتخانه جدید خشک می شود؟!

 ‌‌به گزارش الف اواخر سال1397 موضوع تشکیل وزارت بازرگانی به درخواست حسن روحانی، رئیس جمهور وقت، مطرح شد اما به دلیل ایراداتی که شورای نگهبان به این طرح گرفت تلاش‌های دولت وقت در این باره ناکام ماند اما اکنون با روی کار آمدن دولت سیزدهم مجددا موضوع تشکیل وزارت بازرگانی (طرح دولت قبل) که اتفاقا باز هم با هدف تنظیم بازار و کنترل قیمت‌ها یعنی دقیقا همان استدلال‌هایی که در دهه 90 نیز برای ادغام وزارتخانه ها مطرح بود در دستور کار دولت و مجلس قرار گرفته است. 

منتقدان جداسازی وزارت صمت ضمن اشاره به صرف هزینه‌ و وقت برای این تغییرات می‌گویند که اگر جدایی این وزارتخانه‌ها لازم است چرا در سال 1390 اجازه ادغام این وزارتخانه‌ها داده شد، آن زمان هم بخشی از اهداف این کار ادغام تنظیم بازار کالاهای اساسی و حمایت از تولید عنوان شد که اگر به آن اهداف نرسیده‌ایم نشان می‌دهد که مشکل از ادغام و تفکیک وزارتخانه‌ها نیست بنابراین لزومی ندارد در شرایط فعلی اقتصاد یک مشکل جدید را نیز به مشکلات اضافه کنیم. 

طرفداران تفکیک بازرگانی از صنعت و معدن نیز معتقدند که در حال حاضر بخش بازرگانی داخلی و خارجی کشور متولی ندارد و این بخش با توجه به بزرگی وزارتخانه صمت مغفول مانده است.

در این راستا علی توسطی رئیس کمیسیون ارتباطات اتاق اصناف و رئیس اتحادیه فروشندگان ماشین آلات کشاورزی، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی تهران به الف گفت: اکنون و در این مقطع زمانی و با ایجاد تورم اقتصادی ناشی از جراحی اقتصادی، برای فعالان صنفی و اقتصادی مجددا این نگرانی به وجود آمده است که صرف نظر از هزینه بیش از دو هزار میلیارد تومانی پروژه تفکیک این وزارتخانه، دولت به جای کنترل ریشه ای تورم در سیاست های بانک مرکزی به دنبال مقصر گرانی ها در بین اصناف و بازاریان باشد.

توسطی با اشاره به تاریخچه تاسیس وزارت بازرگانی بیان داشت: وزارت بازرگانی برای نخستین بار در تیرماه ۱۳۵۳ از وزارت اقتصاد منفک و به موجب مواد ۱ و ۵ قانون تاسیس آن به عنوان مرکز اصلی بررسی و کنترل قیمت ها تعیین گردید. در بند «ه» ماده ۱ این قانون یکی از وظایف اصلی این وزارتخانه نظارت و حفظ تعادل بهای تولیدات داخلی و کالاهای وارداتی و همچنین بررسی شرایط تولید و توزیع کالاها تا مرحله مصرف عنوان شده است.

وی تصریح کرد: طبق اصول بدیهی علم اقتصاد افزایش نرخ تورم در اقتصاد (به عنوان عامل اصلی گرانی قیمت کالاها) ارتباط مستقیمی به اصناف و بازاریان نداشته و عامل اصلی این گرانی ها عموما افزایش حجم پول و مسئله نقدینگی، کسری بودجه دولت و مولفه های دیگر اقتصاد کلان است که همه در ید اختیار و کنترل دولت و بانک مرکزی است نه کسبه و صنوف.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ارتباطات اتاق اصناف تهران ادامه داد: در واقع اوایل دهه ۵۰ و با افزایش درآمدهای نفتی و ایجاد یک موج تورمی شدید در سطح جامعه، دولت برای کنترل قیمت ها با تشکیل وزارت بازرگانی و به دنبال آن اقدام به اعزام صدها دانشجو به کوچه و بازار به عنوان بازرس و ناظر برای برخورد با محتکران و گرانفروشان نمود.

توسطی به نتایج ایجاد وزارت بازرگانی در دهه ۵۰ اشاره کرد و گفت: از نتایج این سیاستگذاری، جریمه شدن هزاران واحد صنفی، ابطال صدها پروانه کسب و زندانی شدن حدود ۸۰۰ فرد صنفی بود. موضوعی که از یک سو باعث ایجاد نارضایتی اصناف و بازاریان گردید و از سوی دیگر با این آزمون و خطا مشخص گردید که ریشه این گرانی ها از بروز پدیده تورم اقتصادی و ناشی از سوء تدبیر مسئولان بانک مرکزی بوده و در واقع اصناف خود قربانی این تورم شده بودند.

رئیس اتحادیه فروشندگان ماشین آلات کشاورزی، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی کشاورزی تهران تصریح کرد: در واقع اقتصاد ایران در دوران طلایی خود (رشد اقتصادی بدون نفت) در دهه ۴۰ که رشد اقتصادی بالای ۱۰ درصد و تورم کمتر از ۲ درصد را تجربه کرده بود، زمانی بود که دو بخش مهم اقتصادی    «صنعت و تجارت» در قالب وزارت اقتصاد و دارایی در کنار هم قرار گرفته بودند.

وی ادامه داد: در دوران بعد از انقلاب اسلامی و در تیر ماه ۱۳۹۰ با مصوبه هیات دولت وزارت صنایع و معادن با وزارت بازرگانی ادغام و وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) با هدف سیاستگذاری و مدیریت واحد تولید و تجارت و برای تسهیل فضای کسب و کار تشکیل گردید. خواستگاه اصلی این ادغام لزوم توجه به اهمیت نقش مکمل صنعت و تجارت و تعامل کارآمد و بهینه این دو بخش بوده است.

توسطی تصریح کرد: در اینجا نکته کلیدی و مقصود از ادغام صرفا مفاهیم اداری و دیوان سالاری نیست؛ بلکه یک رویکرد هدفمند و رهیافتی بنیادی در یک وزارتخانه برای توسعه همگرایی و اعتلای بخش های صنعت و تجارت است؛ لذا اکنون و در این مقطع زمانی و با ایجاد تورم اقتصادی ناشی از جراحی اقتصادی، برای فعالان صنفی و اقتصادی مجددا این نگرانی به وجود آمده است که صرف نظر از هزینه بیش از دو هزار میلیارد تومانی پروژه تفکیک این وزارتخانه، دولت به جای کنترل ریشه ای تورم در سیاست های بانک مرکزی به دنبال مقصر گرانی ها در بین اصناف و بازاریان باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ارتباطات اتاق اصناف تهران گفت: چه با بحث تجمیع و یا تفکیک وزارت خانه های "صنایع و معادن" و "بازرگانی"  موافق باشیم یا نه، باید باور داشته باشیم که ریشه گرانی ها را باید در سیاست های بانک مرکزی جستجو کرد؛ نه در میان اصناف و عامه مردم کوچه و بازار.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۶۰۸۷۴۲۰۹:۵۵:۵۸ ۱۴۰۱/۵/۱۴
وزارت بازرگانی یعنی افزایش واردات بی رویه و قبلا هم نشان داده
ناشناس۲۶۰۸۷۴۴۰۹:۵۹:۰۳ ۱۴۰۱/۵/۱۴
بیچاره کشور چین سالی 16درصد افزایش نقدینگی دارد همین طور کسری بودجه ولی تورم 3 درصدی!
احمد۲۶۰۸۷۵۱۱۰:۱۱:۴۹ ۱۴۰۱/۵/۱۴
مشکل در ادغام تفکیک و .... نیست آقا جان مشکل در رانت و نابلدی و ..... است
ناشناس۲۶۰۸۷۵۹۱۰:۱۸:۲۴ ۱۴۰۱/۵/۱۴
چه کسی را گذاشتید وزیر اقتصاد که تصورش این بود که با حذف ارز ترجیحی ۴ قلم کالا فقط آن چهار قلم گران میشود آیا این وزارتخانه نباید وزیر سرد و گرم چشیده میداشت
ناشناس۲۶۰۸۷۷۹۱۰:۴۸:۳۵ ۱۴۰۱/۵/۱۴
هر روز ثروتمندان ثروتمند تر و فقرا فقیر تر ممیشوند
ناشناس۲۶۰۸۷۹۵۱۱:۰۰:۳۸ ۱۴۰۱/۵/۱۴
شرایط کشور به گونه ای شده که نیاز به مختاری دارد تا سیاهه ای از مفسدین تهیه و همه آنها را قلع و قمع نماید
ناشناس۲۶۰۸۸۰۸۱۱:۱۴:۳۰ ۱۴۰۱/۵/۱۴
تخم مرغ در گرمترین فصل سال شانه ای ۱۰۰ هزار تومان
ناشناس۲۶۰۸۸۱۹۱۱:۲۷:۵۷ ۱۴۰۱/۵/۱۴
جوجه های یکروزه را قتل عام کردید پ خداوند اینگونه انتقام گرفت باران های سیل آسا بابت کفرات نعمات
ناشناس۲۶۰۸۸۵۱۱۲:۰۰:۳۸ ۱۴۰۱/۵/۱۴
اگر یک رسانه خبری هستید بجای سئوال کردن از مردم گزارش تحلیلی توسط یک کارشناس در مورد موضوع ارائه دهید
ناشناس۲۶۰۸۸۷۳۱۲:۲۳:۳۱ ۱۴۰۱/۵/۱۴
نوابغ اقتصاد این بیمار نیمه جان را یکبار در زمان احمدی نژاد " جراحی " کردند یک بار هم در دولت سیزدهم و نتایج فاجعه بار آن را اکنون شاهد هستیم.
ناشناس۲۶۰۸۹۲۰۱۳:۰۸:۵۱ ۱۴۰۱/۵/۱۴
طرح تشکیل مجدد وزارت بازرگانی در زمان دولت روحانی اَخ بود. اما همین طرح در زمان دولت رئیسی بهبه و چهچه است!
ناشناس۲۶۰۸۹۴۲۱۳:۳۵:۰۸ ۱۴۰۱/۵/۱۴
بارها این اتفاق افتاده است و این دو وزارتخانه جدا شدن و ادغام شدن ولی اثر خاصی نداشته این کارها آدرس غلط دادن است.
ناشناس۲۶۰۸۹۴۷۱۳:۳۹:۱۹ ۱۴۰۱/۵/۱۴
اگر با تولید وزارتخانه جدید قیمتها کاهش می یابد باید به جای یک وزارتخانه ده ها وزارتخانه جدید تولید کرد نیکی و پرسش؟ یعنی می توان حتی قیمتها را صفر کرد
ناشناس۲۶۰۸۹۵۵۱۳:۵۷:۴۶ ۱۴۰۱/۵/۱۴
ريشه من ومنيت بايد خشك شود گراني يك روزي حل ميشود مگر اينهمه افريقايي وهندي وبنگلادشي از گرسنگي مرده اند كه مابميريم
ناشناس۲۶۰۸۹۹۳۱۴:۳۹:۵۱ ۱۴۰۱/۵/۱۴
سنگ اندازی در دولت قبل بود الان همه چی آزاد
ناشناس۲۶۰۹۰۷۴۱۶:۴۱:۵۱ ۱۴۰۱/۵/۱۴
همش حرف های بدون راه حل وزارتخونه بزنید و نزنید گرانی هست
ناشناس۲۶۰۹۳۱۸۲۲:۴۶:۲۴ ۱۴۰۱/۵/۱۴
مالیات گیری مثل اروپا، ثروت منابع نفت و گاز مثل کشورهای عربی، کیفت و رفاه مردم مثل کشورهای فقیر آفریقایی
ناشناس۲۶۰۹۸۸۱۱۵:۰۱:۲۳ ۱۴۰۱/۵/۱۵
ریشه گرانی های اخیر با یک وزارتخانه جدید خشک می شود!!! اگر ریشه گرانی با این شیوه خشک می شود لطفا دویست سیصد تا وزارتخانه جدید درست کنید.
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. چرا مدعیان تقلب در ۸۸، «لیبرال» دروغین بودند؟!

 2. چرا غربی ها برای اعلام توافق عجله دارند؟!

 3. واکنشها به مواضع اخیر میر حسین موسوی

 4. نگهداری حیوانات خانگی امری غیراخلاقی است

 5. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

 6. واکنش علی مطهری به نوشته اخیر موسوی

 7. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

 8. پیام میثم مطیعی از هیأت به تل‌آویو

 9. مواضع موسوی و سردرگمی اپوزیسیون و اصلاح طلبان

 10. گفتگو با ناجی صدها نفر از سیل استهبان

 11. واکنش کیهان به ادعاهای اخیر روحانی/ بازی رسانه‌ای غربی‌ها با  رمز «متن نهایی» / مخالفت کمیسیون صنایع با تفکیک وزارت صمت

 12. واکنش کرباسچی به یادداشت میرحسین موسوی/تاکید قالیباف بر اجرای کالابرگ / انتقاد باهنر از شورای نگهبان بابت ردصلاحیت لاریجانی

 13. حسن روحانی: امام حسین (علیه‌السلام) به فکر دشمنانش بود

 14. مقایسه یک سال دولت رئیسی با ۸ سال دولت روحانی

 15. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

 16. ایران قوی و خاورمیانه ای جدید

 17. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

 18. اگرها و بایدها،کافی است؛ باید در ترانزیت دریایی سرآمد شویم

 19. هویت ضارب سلمان رشدی اعلام شد

 20. توافق نهایی،«تا ساعاتی دیگر»؟ / توئیت عجیب نماینده سابق مجلس با هشتگ مذاکرات وین

 21. تصاویر و جزئیات حمله به سلمان رشدی در نیویورک

 22. چرا صهیونیست‌ها بیش از ۳ روز مقابل جهاد اسلامی دوام نیاوردند؟

 23. اظهار نظر تازه جهانگیری درباره دولت سیزدهم

 24. حقیقت ماجرای بازگرداندن دفتر شعر هوشنگ ابتهاج از سوی رهبر انقلاب

 25. باید به بی عدالتی در اخذ مالیات پایان داد

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما