قیمت بلیط هواپیما کمتر از یک پرس چلوکباب با مخلفات است!

گروه اقتصادی الف،   4010504081

رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد که درحال حاضر قیمت بلیط هواپیما از قیمت یک پرس چلوکباب با مخلفات پایین‌تر است و شرکت‌های هواپیمایی هزینه‌های گزافی برای یک پرواز باید پرداخت کنند که اکثر این هزینه‌ها به نرخ دلار محاسبه می‌شود اما قیمت بلیط هواپیما ریالی است.

قیمت بلیط هواپیما کمتر از یک پرس چلوکباب با مخلفات است!

به گزارش ایسنا، عبدالرضا موسوی در نشست خبری  امروز اظهار کرد: برخی انجمن‌ها بدون هیچ اطلاع و تخصصی در صنعت هوانوردی اظهار نظر می‌کنند و متاسفانه برخی از دستگاه‌ها بر اساس همین اظهار نظرها تصمیم گیری می کنند اما باید بدانیم  که قیمت یک چلوکباب با نوشابه و دسر و مخلفات زیر یک میلیون نیست و بیشتر از قیمت بلیط هواپیماست.

وی افزود: شرکت‌های هواپیمایی دنبال  ارائه خدمات خوب هستند نه ثروت اندوزی، اما باید بگوییم به دلایل و مشکلات مختلف از جمله مسائل مالی و اقتصادی از مجموع ۳۳۳ فروند از هواپیماهای مسافری، حدود نیمی از آنها غیر فعال و زمین گیر هستند.                    

وی با اشاره به این که تراز شرکت های هواپیمایی منفی است و ایرلاین ها زیان‌ده هستند ادامه داد: بلیط هواپیما در بازار سیاه قیمت‌های متفاوتی پیدا کرده و آدمهای مختلفی در این زمینه تماس می گیرند و  دنبال  بلیط هواپیما هستند. اما باید گفت که همیشه و در محاسبه قیمت بلیط هواپیما نرخ پایین تری از ارز آزاد راه محاسبه کردیم تا مردم کمتر فشار را تحمل کنند به عنوان مثال در سال گذشته نرخ ارز ۲۲ هزار تومانی برای بلیط هواپیما در نظر گرفته بودیم و مبنای محاسبه قیمت بلیط هواپیما در آخرین نرخ نامه مصوبه ۲۵ هزار تومان  است.

موسوی اضافه کرد: ۶۰ درصد از هزینه شرکت‌های هواپیمایی ارزی است که می‌توان به خرید قطعات، آموزش نیروها، نشریات و غیره اشاره کرد به عنوان مثال روغن، لاستیک هواپیما و حتی موکت کف هواپیما و روکش صندلی‌ها از خارج تامین می‌شود چرا که باید دارای استانداردهای خاصی باشد. همچنین بیمه مسافران، بیمه‌های بین‌المللی است که با نرخ ارز آن را پرداخت می‌کنیم و با وجود این حجم از هزینه‌های ارزی نرخ بلیت هواپیما به صورت ریالی دریافت می‌شود. یکی دیگر از مسائلی که در پروازهای داخلی هزینه‌های ما را شامل می‌شود هزینه‌های فرودگاهی و هندلینگ، پارکینگ هواپیما و نشست و برخاست است که با نرخ ارز محاسبه شده و شرکت فرودگاه‌ها آن را از ما دریافت می‌کنند. همچنین حدود ۱۱ درصد قیمت بلیت هواپیما عوارضی است که دستگاه‌های مختلف از شرکت‌های هواپیمایی دریافت می‌کنند.

وی با بیان این‌که هزینه‌های فرودگاهی طی ۱۰ سال گذشته ۷۰ برابر افزایش پیدا کرده است، گفت: به عنوان مثال در سال ۱۳۹۴ هزینه یک نشست و برخاست هواپیما MD در فرودگاه‌های اهواز، مشهد و مهرآباد به ترتیب ۴۳۲ هزار تومان، ۶۷۲ هزار تومان و ۶۷۴ هزار تومان بوده است که در سال گذشته به چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، شش میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. این هزینه‌ها سبب شده که نه تنها ایرلاین‌ها سهمی از فروش بلیت هواپیما ندارند بلکه به دلیل زیان انباشته و بدهی‌های زیاد به دستگاه‌های مختلف مانند شرکت فرودگاه‌ها، سازمان هواپیمایی، شرکت نفت و غیره تراز منفی دارند.

رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی اظهار کرد: اگر بخواهیم یک موتور هواپیمای ایرباس ۳۳۰ را تعمیر کنیم پنج میلیون دلار هزینه بر می‌دارد که با آن می‌شود دو سال و حدود ۴۰۰۰ نشست و برخاست انجام داد. با احتساب هزینه‌های تعمیر موتور دوم هواپیما هزینه هر ساعت پرواز برای یک لگ پروازی ۵۰۰۰ دلار است که به بیش از ۱۶۰ میلیون تومان می‌رسد. در حالی که اگر یک هواپیما با ظرفیت کامل در مسیر تهران – اهواز پرواز کند نهایتا ۱۳۰ میلیون تومان نصیب ایرلاین می‌شود.

موسوی تصریح کرد: می‌دانیم که قیمت بلیت هواپیما از توان خرید مردم خارج است اما با این قیمت‌ها ایرلاین‌ها هم زیان‌ده شده‌اند اما اگر نوسازی هم اتفاق بیفتد و ناوگان جدیدی به صنعت هوانوردی اضافه شود هزینه‌های هر پرواز تا سه برابر افزایش می‌یابد.

چارترکننده‌ها معضل اصلی صنعت هوانوردی هستند

رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد: یکی از معضلات اصلی صنعت چارترکننده‌ها هستند چرا که در دنیا چیزی به نام چارتر به غیر از موارد خاص وجود ندارد اما در حال حاضر یک آژانس هواپیمایی به ایرلاین پیشنهاد می‌دهد که با سپرده‌گذاری ۱۰۰ میلیارد تومانی بلیت‌های پروازش را به او به صورت چارتری بفروشد. البته در این زمینه ایرلاین‌ها هم مقصر هستند اما ما معتقدیم چارتر بلیت هواپیما باید محدود شود چرا که در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد بلیت‌های هواپیما به صورت چارتری عرضه می‌شود که همین مساله سبب شده بازار سیاهی در فروش بلیت هواپیما اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: در حال حاضر سیستم‌های فروش بلیت هواپیما به صورت اینترنتی وجود دارد و شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند بلیت هواپیما را با استفاده از سامانه‌های داخلی طراحی شده عرضه کنند و همین مساله سبب می‌شود که دست واسطه‌ها از بازار بلیت هواپیما کوتاه شود.

اعتراض به لغو فروش ارزی بلیت هواپیما

موسوی اعلام کرد: لغو شدن فروش ارزی بلیت هواپیما به اتباع خارجی جزو عجایب بود چرا که در حال حاضر بلیت پروازهای داخلی در آژانس‌های هواپیمایی که در عراق دفتر دارند از ۸۴ تا ۱۰۰ دلار فروخته می‌شود در حالی که حدود ۳۰ دلار آن را به ایرلاین‌ها بر می‌گردانند و بقیه آن در جیب واسطه‌ها می‌رود.

رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی اضافه کرد: از سوی دیگر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با فروش ارزی بلیت هواپیما به اتباع خارجی به اتباع خارجی مخالفت کرد و همین مساله باعث لغو این تصمیم شد در حالی که قیمت هر اتاق برای یک شب در هتل‌ها طی یکسال گذشته ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش یافته است به عنوان مثال قیمت یک اتاق در هتلی ۴ یا ۵ ستاره در سال گذشته حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان بود در حالی که امسال به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. از سوی دیگر اگر یک مسافر خارجی با پاسپورت وارد هتلی شود به نرخی ارزی با آن حساب می‌کنند اما تنها برای بلیت هواپیما و فروش آن به نرخ ارزی آن هم جنجال و مخالفت می‌کنند.

حقوق خلبان و خدمه پروازی چقدر است؟ 

موسوی درباره وضعیت حقوق خلبانان و خدمه پروازی اظهار کرد: یکی دیگر از هزینه‌هایی که برای ایرلاین‌ها وجود دارد هزینه حقوق و دستمزد است که در سال جاری ۵۷ درصد افزایش پیدا کرده و هم‌اکنون یک خلبان حدود ۲۳۰۰ دلار و میهمانداران حدود ۵۰۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند که البته این حقوق نسبت به دریافتی‌هایی که در کشورهای دیگر وجود دارد، پایین است.

وی گفت: همین مساله سبب شده تا میهمانداران و خلبانان از ایران به کشورهای دیگر مهاجرت کنند چرا که آنجا حقوق‌های بسیار بیشتری می‌گیرد و البته به خدمه پروازی نیاز دارند. اگر شیوع ویروس کرونا نبود در حال حاضر ایران از خدمه پروازی و خلبانان خالی شده بود چرا که کشورهایی مانند هندوستان در حال توسعه ناوگان هوایی خود بودند و به شدت به خدمه پروازی نیاز داشتند.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. انتقاد تند یک روحانی به استوری علی کریمی در مورد موضوع نذری

  2. چرا مدعیان تقلب در ۸۸، «لیبرال» دروغین بودند؟!

  3. ایران قوی و خاورمیانه ای جدید

  4. تایوان از جنگ اوکراین درس می گیرد؟!

  5. چرا ایران با توافق هسته ای یا بدون آن برنده است؟

  6. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

  7. مگر از هلند چه کم داریم؟!/ مازندران باید هاب صادراتی کشور شود

  8. واکنش علی مطهری به نوشته اخیر موسوی

  9. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

  10. آمریکا؛ ساختمانی زیبا اما در حال ریزش !

  11. چرا میرحسین و کروبی محاکمه نشدند؟

  12. آیا حماس واقعا در جنگ ۳ روزه حضور نداشت؟

  13. روایت مخبر از میراث دولت روحانی/ احتمال توافق از نگاه امیرعبداللهیان/ روایت ذوالنوری از روند مذاکرات در دولت روحانی و رئیسی

  14. واکنش کرباسچی به یادداشت میرحسین موسوی/تاکید قالیباف بر اجرای کالابرگ / انتقاد باهنر از شورای نگهبان بابت ردصلاحیت لاریجانی

  15. مواضع موسوی و سردرگمی اپوزیسیون و اصلاح طلبان

  16. گفتگو با ناجی صدها نفر از سیل استهبان

  17. کمبود وکیل کاربلد انحصار وکالت را شدت بخشیده است

  18. وعده بهادری جهرمی درباره افزایش حقوق کارمندان/ روایت خزعلی از حضور ناشناس در ورزشگاه آزادی

  19. افزایش حقوق جدید کارکنان دولت و بازنشستگان تا یک ماه آینده

  20. مقایسه یک سال دولت رئیسی با ۸ سال دولت روحانی

  21. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

  22. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

  23. واکنش رییسی به نامه کنکوری دیده بان شفافیت و عدالت

  24. پاسخ عطا الله مهاجرانی به تهدیدات / محاکمه من در لندن یک فرصت طلایی است

  25. اگرها و بایدها،کافی است؛ باید در ترانزیت دریایی سرآمد شویم

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما