رد تمامی فرضیه‌های قبلی در مورد دایناسورها

گروه اجتماعی الف،   4010414003

در حالی که قبلا تصور می شد تسخیر زمین توسط دایناسورها در دوره گرم بودن کره خاکی اتفاق افتاده، حالا مشخص شده این روند مربوط به عصر یخبندان است.

رد تمامی فرضیه‌های قبلی در مورد دایناسورها

به گزارش فارس به نقل از ساینس دیلی، بسیاری از ما با نظریه رایج در مورد چگونگی مرگ دایناسورها در 66 میلیون سال پیش آشنا هستیم. علت این امر برخورد شدید یک شهاب سنگ با زمین عنوان شده که به دنبال آن یک دوره یخبندان جهانی ناشی از انبوه گرد و غبار در جو زمین آغاز شد.

اما یک دوره انقراض بسیار مرموزتر و کمتر مورد بحث هم در مورد دایناسورها وجود دارد. انقراض 202 میلیون سال پیش، که خزندگان بزرگی را که تا آن زمان بر این سیاره حکومت می کردند، از بین برد و ظاهراً راه را برای تسلط دایناسورهای جدیدتر باز کرد. اینکه چه چیزی باعث این انقراض شد و چرا دایناسورها با نابودی موجودات دیگر رشد کردند، تا به امروز در پرده ای از ابهام بوده است.

دانشمندان تا به حال معتقد بودند جهان در طول دوره تریاس (در حدود ۲۵۱ تا ۲۰۱ میلیون سال پیش) که قبل از انقراض خزندگان غول پیکر را در بر می گیرد، گرم و مملو از بخار بود و در دوره بعدی نیز شرایط مشابهی وجود داشت که شروع عصر دایناسورها را رقم زد. با این حال، تحقیقات جدید نشان می دهد که دایناسورهای پایان عصر تریاس که در آن زمان تنها یک گروه کوچک بودند و عمدتاً به مناطق قطبی منتقل شده بودند، به طور منظم قادر به تحمل شرایط یخ زدگی بودند.

ردپاهای جدید کشف شده از برخی دایناسورها در چین همراه با تکه‌های سنگ هایی عجیب هستند که شکل گیری آنها فقط در صورت وجود رسوبات یخ ممکن است. محققان چینی، آمریکایی و سوئدی که بر روی این موضوع تحقیق کرده اند می گویند، سرمای قطبی به تدریج به نقاط دیگر سرایت کرده و خزندگان خونسرد را از بین برده است. اما دایناسورها که قبلا با این سرما سازگار شده بودند، جان سالم به در بردند و تولید مثل کردند.

در دوره تریاس، یک دوره زمین شناسی کوتاه به مدت یک میلیون سال هم وجود دارد که طی آن بیش از سه چهارم همه گونه های زمینی و دریایی کره زمین، از جمله موجودات پوسته دار، مرجان ها و همه خزندگان قابل توجه منقرض شدند. اینکه در این دوره چه اتفاقی رخ داده، دقیقاً مشخص نیست. اما بسیاری از دانشمندان این تحولات را به مجموعه ای از فوران های آتشفشانی عظیم مرتبط می دانند که احتمالا صدها سال به طول انجامیده و باعث افزایش مرگ‌بار دما در خشکی و اسیدی شدن آب‌های اقیانوس شده است.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. چرا غربی ها برای اعلام توافق عجله دارند؟!

 2. واکنشها به مواضع اخیر میر حسین موسوی

 3. نگهداری حیوانات خانگی امری غیراخلاقی است

 4. پیام میثم مطیعی از هیأت به تل‌آویو

 5. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

 6. هجوم مردم و استقبال هواداران محمدرضا گلزار در یک عزاداری

 7. یک جنجال بی ثمر در تایوان!

 8. مواضع موسوی و سردرگمی اپوزیسیون و اصلاح طلبان

 9. روغن موتور هم به سرنوشت روغن خوراکی دچار شد؟

 10. واکنش کیهان به ادعاهای اخیر روحانی/ بازی رسانه‌ای غربی‌ها با  رمز «متن نهایی» / مخالفت کمیسیون صنایع با تفکیک وزارت صمت

 11. آیا امام حسین (ع) را شیعیان کشتند؟!

 12. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

 13. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

 14. محاسبات اشتباه اسرائیل در حمله به غزه 

 15. اگرها و بایدها،کافی است؛ باید در ترانزیت دریایی سرآمد شویم

 16. هویت ضارب سلمان رشدی اعلام شد

 17. توافق نهایی،«تا ساعاتی دیگر»؟ / توئیت عجیب نماینده سابق مجلس با هشتگ مذاکرات وین

 18. تصاویر و جزئیات حمله به سلمان رشدی در نیویورک

 19. چرا صهیونیست‌ها بیش از ۳ روز مقابل جهاد اسلامی دوام نیاوردند؟

 20. اظهار نظر تازه جهانگیری درباره دولت سیزدهم

 21. باید به بی عدالتی در اخذ مالیات پایان داد

 22. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

 23. نظرات برگزیده مخاطبان الف: اگر توافقی صورت گیرد احتمالا موقتی خواهد بود/ اسرائیل چرا از رجزخوانی یک مداح می‌ترسد؟/ نگهداری از حیوان در خانه، خودخواهی است

 24. وزیر اقتصاد: تورم تحت کنترل است

 25. کارنامه اقتصادی دولت در یک‌سال

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما