حاشیه‌سازی پورشه‌های ایرانیان مقیم اوکراین!

گروه اقتصادی الف،   4010413116

در رابطه با تردد پورشه‌های با پلاک گذر موقت در سطح شهر آن‌ هم با وجود ممنوعیتی که برای آنها وجود دارد، گمرک ایران اعلام کرد که مجوز را برای سه دستگاه که متعلق به هموطنان مقیم اوکراین بوده و در جریان جنگ به کشور برگشته‌اند،صادر کرده است.

حاشیه‌سازی پورشه‌های ایرانیان مقیم اوکراین!

به گزارش ایسنا، اخیرا در سطح شهر مشاهده شده که خودروهای پورشه با پلاک گذر موقت در حال تردد هستند در حالی که طبق بخشنامه گمرک در سال ۱۳۹۶ ورود برخی برندها حتی به صورت گذر موقت، ممنوع است؛ همین موجب واکنش‌هایی شد.

خودروها برای ایرانی‌های مقیم اوکراین است

پیگیری جریان این خودروها از گمرک ایران با این اعلام به ایسنا همراه بود که این تردد غیر قانونی نبوده و با اطلاع و مجوز صادر شده از سوی گمرک انجام شده است.

طبق اعلام وکیلی- مدیر کل دفتر واردات گمرک ایران- این خودروها مربوط به هموطنان مقیم اوکراین بوده که با بروز جنگ در این کشور ناگزیر به ترک این کشور شده‌اند، از این‌رو با توجه به تاکیداتی که وزارت امور خارجه و مقامات کشور برای ایجاد تسهیلاتی برای آنها در شرایط اضطراری پیش آمده داشته‌اند، گمرک نیز اجازه ورود موقت خودرو را داده است.

آن طور که وکیلی گفته در مجموع برای سه دستگاه و صرفا از مبدا اوکراین و از طریق گمرک بازرگان مجوز ورود موقت صادر شده است.

این ممنوعیت تردد به بخشنامه‌ای که در دی‌ماه سال ۱۳۹۶ از سوی مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه به گمرک‌های اجرایی ابلاغ شده است بر می‌گردد، طبق آن، ورود موقت خودروهای سواری با برندهای پورشه، هامر، مازراتی، بوگاتی، خودروهای تشریفاتی و خودروهای لوکس امکان‌پذیر نیست، از این‌رو نباید گمرک پروانه ورود موقت جهت این خودروها را صادر کند و حتی تمدید مدت تردد آنها و موافقت با ورود این خودروها تحت " صحابت کارنه دوپاساژ" (مجوز ورود) ممنوع خواهد بود.

این در حالی است که در سال۱۳۹۷ نیز ، این ممنوعیت از سوی معاونت فنی گمرک تمدید و به استناد بخشنامه دی‌ماه سال ۱۳۹۶ مرکز واردات تحت عنوان "ممنوعیت ورود موقت خودروهای سواری لوکس "، اعلام می‌شود که بر اساس اعلام مرکز واردات و همچنین با توجه به ممنوعیت ورود خودروهای سواری با حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی‌سی ( بخشنامه سال ۱۳۹۳ هیات وزیران)،  افزایش تردد خودروهای لوکس به صورت گذر موقت و افزایش تبعات مربوط به آن از جمله اجاره و واگذاری این خودروها و  از سویی حساسیتی که از سوی مسئولان در ارتباط با تردد خودروهای لوکس وجود داشته ، مجدد تاکید می‌شود که ورود موقت این خودروها ممنوع خواهد بود.

یادآور می‌شود؛ ورود موقت خودروهای سواری به ایران طبق ضوابط مربوط به تردد این خودروها و براساس قانون امور گمرکی و آئین‌نامه اجرایی این قانون انجام می‌شود و خودرو می‌تواند به مدت سه ماه وارد کشور و بعد از آن خارج شود، هرگونه ماندگاری بیش از این زمان نیز منوط به موافقت گمرک خواهد بود.

در سال گذشته و با افزایش پرونده‌های قاچاق و تخلف و عدم انجام تعهدات از سوی صاحبان خودروهای ورود موقت، گمرک ایران اخذ تضامین سنگین‌تری را برای تردد این خودروها به ایران اعمال کرد. معاون پیشین گمرک، اعلام کرده بود که "سالانه حجم بالایی از خودروهای سواری همراه مسافر از طریق مبادی ورودی کشور تحت رویه‌ گذر موقت و براساس قانون امور گمرکی و یا جواز عبور بین‌المللی وارد کشور می‌شوند که بررسی‌های صورت گرفته نشان داده سالانه تعداد قابل توجهی از این خودروها به دلایل متعدد پس از اتمام مهلت اعطایی از سوی گمرک از کشور خارج نمی‌شوند و تخلفاتی در حوزه واگذاری آنها در داخل ایران  به افراد دیگر ، گزارش شده است؛ به نحوی که در حال حاضر صدها پرونده قاچاق در مراجع ذیربط برای عدم اعاده این خودروها تشکیل و تحت رسیدگی است، از این رو به منظور جلوگیری از بروز تخلف در حوزه خودروهای خارجی که تحت رویه گذر موقت وارد کشور می‌شوند و همچنین در راستای افزایش اثربخشی و اطمینان در تضمین بازگشت و خروج این خودروها در مهلت قانونی تعیین شده و افزایش بازدارندگی در تخلف‌های احتمالی، گمرک‌های اجرایی مکلف به دریافت تضمین در مورد خودروهای سواری ورود موقت شده‌اند."

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا غربی ها برای اعلام توافق عجله دارند؟!

  2. واکنشها به مواضع اخیر میر حسین موسوی

  3. نگهداری حیوانات خانگی امری غیراخلاقی است

  4. پیام میثم مطیعی از هیأت به تل‌آویو

  5. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

  6. مواضع موسوی و سردرگمی اپوزیسیون و اصلاح طلبان

  7. واکنش کیهان به ادعاهای اخیر روحانی/ بازی رسانه‌ای غربی‌ها با  رمز «متن نهایی» / مخالفت کمیسیون صنایع با تفکیک وزارت صمت

  8. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

  9. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

  10. اگرها و بایدها،کافی است؛ باید در ترانزیت دریایی سرآمد شویم

  11. هویت ضارب سلمان رشدی اعلام شد

  12. توافق نهایی،«تا ساعاتی دیگر»؟ / توئیت عجیب نماینده سابق مجلس با هشتگ مذاکرات وین

  13. تصاویر و جزئیات حمله به سلمان رشدی در نیویورک

  14. چرا صهیونیست‌ها بیش از ۳ روز مقابل جهاد اسلامی دوام نیاوردند؟

  15. اظهار نظر تازه جهانگیری درباره دولت سیزدهم

  16. باید به بی عدالتی در اخذ مالیات پایان داد

  17. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

  18. نظرات برگزیده مخاطبان الف: اگر توافقی صورت گیرد احتمالا موقتی خواهد بود/ اسرائیل چرا از رجزخوانی یک مداح می‌ترسد؟/ نگهداری از حیوان در خانه، خودخواهی است

  19. وزیر اقتصاد: تورم تحت کنترل است

  20. کارنامه اقتصادی دولت در یک‌سال

  21. حسن روحانی: امام حسین (علیه‌السلام) به فکر دشمنانش بود

  22. فروش میوه ۵۰ درصد کاهش یافت

  23. تصاویری با کیفیت بالا از پرتاب ماهواره خیام توسط ماهواره‌بر سایوز

  24. هوشنگ ابتهاج درگذشت

  25. بندری که یک فرصت طلایی به ایران داده است

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما