سهامداران منتظرند !

گروه اقتصادی الف،   4010413105 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

وعده افزایش شاخص زمانی که به نتیجه نمی‌رسد منجر به بی اعتمادی سهامداران و خروج پول از بورس می‌شود. ضمن آنکه برخی از افرادی که اکنون آنها را سهامدار می‌نامیم کسانی هستند که به دلیل نوسانات زیاد بازار سرمایه متضرر شده‌‎اند و منتظر برداشت اصل سرمایه خود هستند.

سهامداران منتظرند !

به گزارش الف اگر کلمه بورس را در فضای مجازی یا اینترنت جستجو کنید با این تعریف مواجه می شوید که بورس، آینه تمام نمای اقتصاد هر کشوری است روبه‌رو خواهید شد. اساسا بازارهای سرمایه دارای زیرساخت‌های مشخص و قوانین است، بازار بورس ایران نیز به عنوان یکی از بخش های تامین مالی و سرمایه گذاری شناخته می‌شود.

تا قبل از سال 98 کسی با بازار بورس به عنوان فضایی برای سرمایه گذاری آشنا نبود. دعوت دولت و مقامات دیگر کشورها از مردم برای ورود به بازار سرمایه باعث شد تا افراد زیادی وارد این بازار شوند اما نکته قابل توجه اینجاست که این افراد تخصص و آگاهی کافی از این بازار نداشتند. این موضوع دلیلی بود تا معاملات منطقی جای خود را به خرید و فروش هیجانی بدهد. شاخص کل بورس در سال 99 که با 508 هزار واحد کار خود را آغاز کرده بود در مرداد ماه به قله خود رسید و کانال 2 میلیون و 100 هزار واحدی را رد کرد اما در 12 مرداد ریزش شاخص شروع شد. در سال گذشته هم بارها در مورد بازگشت بورس به کانال دو میلیون صحبت شد اما این امر اتفاق نیفتاد. با توجه به تعریف بورس مبنی بر اینکه آینه تمام نمای اقتصاد است مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان بورس چه اقداماتی باید انجام دهند تا وضعیت این بازار سرمایه مطلوب شود؟

 میثم رادپور، کارشناس بازارهای مالی در گفت و گویی که با خبرنگار الف داشت از دخالت مسئولان در بورس انتقاد و تصریح کرد: چرا در بازار سرمایه ایران مسئولان باید برای افزایش شاخص اظهار نظر کنند، در حالی که نقشی برای افزایش یا کاهش آن ندارند.

ایمان ربیعی، کارشناس بازارهای مالی نیز در گفت و گو با الف به صحبت های رییس قوه قضاییه در مورد بورس اشاره و تصریح کرد: سال گذشته آقای اژه‌ای رییس قوه قضاییه از دسترسی حقوقی‌ها برای خرید و فروش نسبت به حقیقی‌ها سخن گفت. درحالی که حقیقی‌ها تنها 5 سطر از خرید یا فروش را می‌توانند مشاهده کنند اما دسترسی‌ حقوقی‌ها تقریبا نامحدود است و سازمان بورس باید در این زمینه ورود کند.

رادپور در ادامه به قوانین دست و پاگیر بورس پرداخت و گفت: در هیچ جای دنیا دامنه نوسان وجود ندارد اما در بورس ایران دامنه نوسان برای جلوگیری از ریزش گذاشته می‌شود.

ربیعی با تاکید بر اینکه سازمان بورس نمی‌تواند به صورت مستقیم وعده افزایش شاخص را بدهد گفت: زمانی که سازمان بورس امکانی برای افزایش شاخص ندارد نباید به مردم وعده بدهد که به زودی بازار رونق می‌گیرد. در طول دو سال گذشته نقدشوندگی سهام کاهش چشمگیری داشته که به نظر می‌رسد ناشی از سیاست‌های نادرست بازار سرمایه است. ضمن اینکه مجموعه دولت باید کارایی خود را تغییر دهد تا بازار سرمایه جان بگیرد.
 
با اینکه دولت دوازدهم از مردم دعوت کرده بود به بازار سرمایه بیایند اما علاوه بر مشکلاتی که اکنون دولت سیزدهم میراث‌دار آن است با انبوهی از وعده‌های رنگارنگ نیز روبه‌رو است. به گفته کارشناسان سازمان بورس و مسئولان دیگر نباید در مورد وضعیت شاخص بورس نظر بدهند به این دلیل که وضعیت کلان اقتصادی مشخص کننده رشد یا کاهش شاخص است.

وعده افزایش شاخص زمانی که به نتیجه نمی‌رسد منجر به بی اعتمادی سهامداران و خروج پول از بورس می‌شود. ضمن اینکه برخی از افرادی که اکنون آنها را سهامدار می‌نامیم کسانی هستند که به دلیل نوسانات زیاد بازار سرمایه متضرر شده‌‎اند و منتظر برداشت اصل سرمایه خود هستند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۷۱۹۱۱۰۹:۱۹:۳۰ ۱۴۰۱/۴/۱۴
با این وضعیت اقتصادی ایران، چرا توقع دارید بورس سودآور باشد؟
ناشناس۲۵۷۲۰۷۳۱۱:۳۷:۳۰ ۱۴۰۱/۴/۱۴
بورس شده قلک دولت برای تامین کسری بودجه با سوخت کردن سرمایه سهامداران خرد
ناشناس۲۵۷۲۰۷۵۱۱:۳۷:۴۲ ۱۴۰۱/۴/۱۴
بورس ایران مستقل از بورس دنیا، مستقل از تورم و گرانی، مستقل از بالا و پایین شدن معادلات سیاسی داخلی و خارجی از جمله برجام و تحریم ها عمل می کند!!! آیا کسی می تواند در مورد بورس ایران توضیح دهد؟ این چه نوع بورسی است؟!!
ناشناس۲۵۷۲۰۹۴۱۱:۴۵:۴۷ ۱۴۰۱/۴/۱۴
آخه کجای بورس ایران شبیه بورس نیویورک و لندن و فرانکفورت است؟
ناشناس۲۵۷۲۰۹۵۱۱:۴۷:۳۶ ۱۴۰۱/۴/۱۴
وقتی تورم بالا هست بورس قاعدتا باید بالا برود
ناشناس۲۵۷۲۲۰۰۱۳:۰۲:۰۵ ۱۴۰۱/۴/۱۴
به گزارش ایرنا، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران و هاشم اسماعیل، رئیس‌کل بانک مرکزی حوثی‌ها ، ۳۰ خردادماه تفاهم‌نامه‌ای برای ایجاد بورس اوراق بهادار یمن امضا کردند!
ناشناس۲۵۷۱۹۱۴۰۹:۲۴:۳۷ ۱۴۰۱/۴/۱۴
در بورس نه کالایی خرید و فروش می شود و نه خدماتی. فقط یک تکه کاغذ به عنوان سهام رد و بدل می شود که هیچ ارزش ماهوی ندارد. شما اگر سهام دار شرکت، کارخانه یا بنگاهی عرضه شده در بورس باشید، حتی به داخل آن هم راه نمی دهند.
ناشناس۲۵۷۲۰۷۹۱۱:۳۹:۲۹ ۱۴۰۱/۴/۱۴
جالب است به بهره و ربا در بانکها ایراد گرفته می شود، اما ازعملکرد و ساختار بورس که مانند لاتاری می باشد، ایرادی گرفته نمی شود!!
ناشناس۲۵۷۱۹۱۹۰۹:۲۷:۲۸ ۱۴۰۱/۴/۱۴
هدف از تشکیل بورس، دانه پاشیدن برای جذب سرمایه های مردم جهت جذب نقدینگی در بازار و استفاده از آنها برای برطرف کردن کسری بودجه دولت است.
ناشناس۲۵۷۲۰۸۲۱۱:۴۰:۱۸ ۱۴۰۱/۴/۱۴
ما سهامداران خرد که سرمایه هایمان در بورس سوخت شده خواستار محاکمه عوامل اقتصادی دولت قبل هستیم
ناشناس۲۵۷۱۹۲۱۰۹:۲۹:۲۷ ۱۴۰۱/۴/۱۴
رییسی در ایام تبلیغات انتخابات سال قبل، در آن روزهای کرونایی، شخصاً به ساختمان بورس رفت و وعده شکوفایی آن در صورت پیروزی در انتخابات را داد!!!
ناشناس۲۵۷۱۹۶۷۰۹:۵۸:۵۶ ۱۴۰۱/۴/۱۴
هيچ كشوري به تنهايي نميتونه اقتصاد خودش و شكوفا كنه دوستي وبا كشورهاي پيشرفته و آوردن تكنولوژي و نبودن تحريم نه دوستي با كشورهايي همچون ونزوئلا و سوريه و عراق و امثال اينها كه اقتصادشون به هيچ چيز بند نيست
ناشناس۲۵۷۲۱۰۱۱۱:۵۶:۵۰ ۱۴۰۱/۴/۱۴
اول برو در گمرکات یا در سامانه آن!!! در ضمن ما خیلی صنایع داریم که بدون آن تعامل نوکریتان که دنبالش هستید آقایی می کنیم در جهان و سر آمد هستیم
ناشناس۲۵۷۲۳۴۹۱۵:۲۲:۱۸ ۱۴۰۱/۴/۱۴
بورس قمار خانه ای دولتی است که دولت شیتیلی خود را با گرفتن مالیات و کارگزاری ها هم از طریق کارمزد شیتیلی میگیرند
ناشناس۲۵۷۲۰۱۳۱۰:۴۰:۴۸ ۱۴۰۱/۴/۱۴
بورس جای مسخره بازی نیست که هر روز بالا برود و آن گروگانگیران هم رفتند که دوبرابر کنند و بعد70درصد پایین بیاورند
ناشناس۲۵۷۲۰۲۰۱۰:۴۴:۰۶ ۱۴۰۱/۴/۱۴
قبل انتخابات همه قرار بود سریع مشکل بورس و سهامداران رو حل کنند. الان یادشون رفته تا انتخابات بعدی.
ناشناس۲۵۷۲۳۳۰۱۵:۰۸:۳۸ ۱۴۰۱/۴/۱۴
از وقتی آمده حداقل منفی نیست
ناشناس۲۵۷۲۰۲۳۱۰:۴۵:۲۳ ۱۴۰۱/۴/۱۴
افزایش شاخص چه فایده ای داره وقتی این شاخص دستکاری شده و معرف واقعی وضعیت بازار سرمایه نیست
ناشناس۲۵۷۲۰۳۰۱۰:۵۴:۵۲ ۱۴۰۱/۴/۱۴
اون دولت دوازهم رو خوب اومدی
ناشناس۲۵۷۲۰۵۵۱۱:۱۴:۲۳ ۱۴۰۱/۴/۱۴
بورس قمار خانه ای است دولتی که برندگان آن حقوقی ها و دارندگان اطلاعات نهانی و بازندگان آن سهامداران خرد از همه جا بی خبر و شیتیلی بستان های این قمار یکی دولت با گرفتن مالیات و دیگری کارگزاران با گرفتن کارمزد
ناشناس۲۵۷۲۰۶۰۱۱:۱۷:۵۲ ۱۴۰۱/۴/۱۴
سهامداران منتظر گزارش طرح تحقیق و تفحص از بورس هستند که توسط آقای موسوی لارگانی و هیت همراه ایشان انجام شده هستند
ناشناس۲۵۷۲۰۶۵۱۱:۲۰:۳۲ ۱۴۰۱/۴/۱۴
هنر دولت ها باید این باشد که نقدینگی سرگردان در جامعه را به بازار سرمایه هدایت کنند
ناشناس۲۵۷۲۰۸۷۱۱:۴۲:۱۱ ۱۴۰۱/۴/۱۴
سهامداران منتظر ورود پلیس مثل سرقت بانک ملی هستند تا مسببین بورس رو بازداشت
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا غربی ها برای اعلام توافق عجله دارند؟!

  2. واکنشها به مواضع اخیر میر حسین موسوی

  3. نگهداری حیوانات خانگی امری غیراخلاقی است

  4. پیام میثم مطیعی از هیأت به تل‌آویو

  5. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

  6. مواضع موسوی و سردرگمی اپوزیسیون و اصلاح طلبان

  7. واکنش کیهان به ادعاهای اخیر روحانی/ بازی رسانه‌ای غربی‌ها با  رمز «متن نهایی» / مخالفت کمیسیون صنایع با تفکیک وزارت صمت

  8. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

  9. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

  10. اگرها و بایدها،کافی است؛ باید در ترانزیت دریایی سرآمد شویم

  11. هویت ضارب سلمان رشدی اعلام شد

  12. توافق نهایی،«تا ساعاتی دیگر»؟ / توئیت عجیب نماینده سابق مجلس با هشتگ مذاکرات وین

  13. تصاویر و جزئیات حمله به سلمان رشدی در نیویورک

  14. چرا صهیونیست‌ها بیش از ۳ روز مقابل جهاد اسلامی دوام نیاوردند؟

  15. اظهار نظر تازه جهانگیری درباره دولت سیزدهم

  16. باید به بی عدالتی در اخذ مالیات پایان داد

  17. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

  18. نظرات برگزیده مخاطبان الف: اگر توافقی صورت گیرد احتمالا موقتی خواهد بود/ اسرائیل چرا از رجزخوانی یک مداح می‌ترسد؟/ نگهداری از حیوان در خانه، خودخواهی است

  19. وزیر اقتصاد: تورم تحت کنترل است

  20. کارنامه اقتصادی دولت در یک‌سال

  21. حسن روحانی: امام حسین (علیه‌السلام) به فکر دشمنانش بود

  22. فروش میوه ۵۰ درصد کاهش یافت

  23. تصاویری با کیفیت بالا از پرتاب ماهواره خیام توسط ماهواره‌بر سایوز

  24. هوشنگ ابتهاج درگذشت

  25. بندری که یک فرصت طلایی به ایران داده است

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما