عوامل تاثیرگذار در احساس شادی | احساس خوشبختی ژنتیکی است یا اکتسابی؟

گروه اجتماعی الف،   4010412084

استادیار دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران گفت: حدود ۵۰ درصد احساس خوشبختی به ژنتیک ما مرتبط است. یعنی به صورت ژنتیکی استعداد بعضی افراد برای اینکه حال خوبی داشته باشند بهتر است و برعکس بعضی افراد استعداد این را دارند که از حال خوب خود فاصله بگیرند و درگیر افکار منفی شوند.

عوامل تاثیرگذار در احساس شادی | احساس خوشبختی ژنتیکی است یا اکتسابی؟

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از بهداشت نیوز، استادیار دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران ضمن تعریف احساس خوشبختی اظهار کرد: حدود ۵۰ درصد احساس خوشبختی به ژنتیک ما مرتبط است. یعنی به صورت ژنتیکی استعداد بعضی افراد برای اینکه حال خوبی داشته باشند بهتر است و برعکس بعضی افراد استعداد این را دارند که از حال خوب خود فاصله بگیرند و درگیر افکار منفی شوند.

دکتر عباس جواهری در تعریف احساس خوشبختی گفت: شادکامی یا احساس خوشبختی (happiness) دو قسمت مهم دارد. یک قسمت از آن تجربه احساسات مثبت است. مثل لذت، شادی، احساسی که در لحظه داریم و این حس را که من الان خوشحالم و حالم خوب است مثلا یک اتفاق خوب افتاده است. در واقع این‌ها تجربه احساسات مثبت هستند. این قسمت نسبت به قسمت دیگر مقطعی‌تر و کوتاه‌تر است.

وی افزود: شادکامی یک قسمت دیگر دارد که بیشتر جنبه رضایت درونی از زندگی، جایگاهی که هستیم، کاری که انجام می‌دهیم را دارد. این قسمت طولانی‌تر و بادوام‌تر است. نمی‌شود در همین لحظه پرسید که از زندگی راضی هستید یا خیر. رضایت معنای وسیع‌تری دارد.


استادیار دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران در مورد ژنتیکی یا اکتسابی بودن احساس خوشبختی گفت: حدود ۵۰ درصد احساس شادکامی و خوشبختی به ژنتیک ما مرتبط است. یعنی به صورت ژنتیکی استعداد بعضی از افراد برای این که حال خوبی داشته باشند بهتر است و برعکس بعضی افراد استعداد این را دارند که از حال خوب خود فاصله بگیرند و درگیر افکار منفی شوند.

وی ادامه داد: حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد شرایط محیط در احساس شادکامی تاثیرگذار است. محیط چیزی است که ما فکر می‌کنیم در احساس شادکامی خیلی تاثیر دارد. مثلا اگر من پولدارتر بشوم یا در کنکور موفق شوم حال خیلی بهتری دارم. آن رضایت‌مندی باعث می‌شود که وقتی به زندگی خود نگاه کنم احساس کنم مدتی که برای من گذشته است از این مدت راضی هستم. بقیه احساس شادکامی دقیقا به خود ما بستگی دارد. یعنی یک انتخاب است.


عامل تحت کنترل در احساس خوشبختی چیست؟
جواهری در مورد کنترل روی احساس شادمانی عنوان کرد: ما خیلی می‌گوییم که اگر این اتفاق برای من بیفتد من خیلی حال بهتر و احساس شادکامی بیشتری دارم. اما واقعیت این است که ما یک بیس لاینی (نقطه شروع) داریم که یک مقدارش ژنتیک است یک مقدارش محیط و یک مقدارش که خیلی روی آن کنترل داریم کارها و انتخاب‌هایی است که ما انجام می‌دهیم و در واقع این مشخص می‌کند که افراد از لحاظ شادکامی کجا می‌ایستند و اگر اتفاقات خوب و بد بیفتد دوباره روی بیس لاین (نقطه شروع) خود می‌روند.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. انتقاد تند یک روحانی به استوری علی کریمی در مورد موضوع نذری

  2. چرا مدعیان تقلب در ۸۸، «لیبرال» دروغین بودند؟!

  3. ایران قوی و خاورمیانه ای جدید

  4. تایوان از جنگ اوکراین درس می گیرد؟!

  5. چرا ایران با توافق هسته ای یا بدون آن برنده است؟

  6. هر سخن نادرستی، از سر «عناد» نیست

  7. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

  8. مگر از هلند چه کم داریم؟!/ مازندران باید هاب صادراتی کشور شود

  9. واکنش علی مطهری به نوشته اخیر موسوی

  10. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

  11. آمریکا؛ ساختمانی زیبا اما در حال ریزش !

  12. چرا میرحسین و کروبی محاکمه نشدند؟

  13. آیا حماس واقعا در جنگ ۳ روزه حضور نداشت؟

  14. روایت مخبر از میراث دولت روحانی/ احتمال توافق از نگاه امیرعبداللهیان/ روایت ذوالنوری از روند مذاکرات در دولت روحانی و رئیسی

  15. واکنش کرباسچی به یادداشت میرحسین موسوی/تاکید قالیباف بر اجرای کالابرگ / انتقاد باهنر از شورای نگهبان بابت ردصلاحیت لاریجانی

  16. گفتگو با ناجی صدها نفر از سیل استهبان

  17. کمبود وکیل کاربلد انحصار وکالت را شدت بخشیده است

  18. وعده بهادری جهرمی درباره افزایش حقوق کارمندان/ روایت خزعلی از حضور ناشناس در ورزشگاه آزادی

  19. افزایش حقوق جدید کارکنان دولت و بازنشستگان تا یک ماه آینده

  20. مقایسه یک سال دولت رئیسی با ۸ سال دولت روحانی

  21. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

  22. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

  23. واکنش رییسی به نامه کنکوری دیده بان شفافیت و عدالت

  24. پاسخ عطا الله مهاجرانی به تهدیدات / محاکمه من در لندن یک فرصت طلایی است

  25. اگرها و بایدها،کافی است؛ باید در ترانزیت دریایی سرآمد شویم

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما