اردوغان دربرابر فشارهای آمریکا و اروپا تاب نیاورد

گروه جهان الف،   4010410064

چراغ سبز اردوغان به پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو در حالی با استقبال رسانه های وابسته به حزب حاکم ترکیه روبرو شد که از نگاه ناظران امور بین الملل، واقعیت به گونه دیگری است.

اردوغان دربرابر فشارهای آمریکا و اروپا تاب نیاورد

به گزارش خبرگزاری مهر، رأی الیوم در مطلبی با اشاره به موافقت ترکیه با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو آورده است: آیا فنلاند و سوئد با شروط اردوغان برای برداشتن وتوی خود برای پیوستن این دو به ناتو تن داده اند؟ واکنش روس‌ها چگونه خواهد بود؟

رأی الیوم می‌نویسد: رسانه‌های حامی حزب حاکم ترکیه از توافق اردوغان رئیس جمهور این کشور با فنلاند و سوئد در زمینه پیوستن این دو کشور به ناتو استقبال کردند و از آن به مثابه دستاورد سیاسی ملموس نام بردند و این در حالی است که رسانه‌های مخالف دولت ترکیه در قبال آن سکوت کردند.

این رسانه در ادامه آورده است:دولت ترکیه خواسته‌های زیادی از دو کشور فنلاند و سوئد داشت که از جمله آنها می‌توان به تحویل دادن ۳۳ عضو پ ک ک و یگانهای مدافع خلق اشاره کرد اما همه آنچه ترکیه به دست آورد، فقط تعهد این دو کشور برای عدم حمایت از گروههای معارض ترکیه یعنی پ ک ک و شبکه فتح الله گولن بود و هیچ اشاره‌ای به تحویل افراد مورد نظر آنکارا نشده است.

رأی الیوم نوشت: وی پس از اینکه علیه پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو موضع گرفت، در چشم طرفدارانش به عنوان یک قهرمان ظاهر شد اما این چند هفته بیشتر دوام نیاورد و به سرعت به فشارهای آمریکا و اروپا که حتی به درجه تهدید به کنار گذاشتن ترکیه از ناتو رسید، تن داد.

این رسانه گزارش داد: اینکه بکر بوزداغ وزیر دادگستری ترکیه گفته است که دولت ترکیه مجدداً از سوئد و فنلاند خواهد خواست که ۳۳ فردی که آنکارا آنها را تروریست می‌داند، را تحویل بدهند مفهومش این است که در توافق سه جانبه، تحویل این افراد ذکر نشده است.

درباره موضع گیری روس‌ها هم رأی الیوم اعلام کرد: روسیه نگاه خوبی به موافقت ترکیه با پیوستن این دو کشور به ناتو ندارد.

رأی الیوم می‌نویسد: هرچند اردوغان نحوه بهره برداری از برگه‌ها برای تحقق خواسته‌های سیاسی و نظامی و اقتصادی خود را می‌داند اما اروپایی ها در برابر به کارگیری برگه آوارگان به عنوان اهرم فشار علیه اروپا از سوی اردوغان، واکنشی قوی داشتند و آن کاهش همکاری اقتصادی با ترکیه و هدف قرار دادن لیر ترکیه بود. واشنگتن هم اعلام کرد که امتیازی به ترکیه در قبال چراغ سبز آنکارا برای پیوستن دو کشور فنلاند و سوئد به ناتو نداده است. اینکه درخواست ترکیه برای خرید اف ۱۶ به موافقت کنگره آمریکا مشروط شده است، مفهوم زیادی به همراه دارد زیرا کنگره یا بیشتر اعضای آن وتوی ترکیه در قبال عضویت فنلاند و سوئد به ناتو را باج خواهی دانسته و از سویی لابی ارمنی مخالف ترکیه در کنگره قوی است.

این رسانه درپایان نوشت: اردوغان سیاستمدار ماهری است که بیست سال در قدرت مانده است اما سیاست‌های کنونی آن از نگاه بسیاری از تحلیلگران ترک و اروپایی نتایج عکس داده است زیرا او متوجه تغییر شرایط جهانی به ویژه پس از جنگ اوکراین نیست و همچنان خواهان بازی با همه برگه‌ها و حفظ روابط با روسیه و غرب به طور همزمان است.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. انتقاد تند یک روحانی به استوری علی کریمی در مورد موضوع نذری

 2. چرا مدعیان تقلب در ۸۸، «لیبرال» دروغین بودند؟!

 3. ایران قوی و خاورمیانه ای جدید

 4. تایوان از جنگ اوکراین درس می گیرد؟!

 5. چرا غربی ها برای اعلام توافق عجله دارند؟!

 6. واکنشها به مواضع اخیر میر حسین موسوی

 7. نگهداری حیوانات خانگی امری غیراخلاقی است

 8. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

 9. واکنش علی مطهری به نوشته اخیر موسوی

 10. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

 11. آمریکا؛ ساختمانی زیبا اما در حال ریزش !

 12. چرا میرحسین و کروبی محاکمه نشدند؟

 13. پیام میثم مطیعی از هیأت به تل‌آویو

 14. روایت مخبر از میراث دولت روحانی/ احتمال توافق از نگاه امیرعبداللهیان/ روایت ذوالنوری از روند مذاکرات در دولت روحانی و رئیسی

 15. واکنش کرباسچی به یادداشت میرحسین موسوی/تاکید قالیباف بر اجرای کالابرگ / انتقاد باهنر از شورای نگهبان بابت ردصلاحیت لاریجانی

 16. مواضع موسوی و سردرگمی اپوزیسیون و اصلاح طلبان

 17. گفتگو با ناجی صدها نفر از سیل استهبان

 18. واکنش کیهان به ادعاهای اخیر روحانی/ بازی رسانه‌ای غربی‌ها با  رمز «متن نهایی» / مخالفت کمیسیون صنایع با تفکیک وزارت صمت

 19. افزایش حقوق جدید کارکنان دولت و بازنشستگان تا یک ماه آینده

 20. مقایسه یک سال دولت رئیسی با ۸ سال دولت روحانی

 21. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

 22. مگر از هلند چه کم داریم؟!/ مازندران باید هاب صادراتی کشور شود

 23. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

 24. واکنش رییسی به نامه کنکوری دیده بان شفافیت و عدالت

 25. اگرها و بایدها،کافی است؛ باید در ترانزیت دریایی سرآمد شویم

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما