قالیباف: سیستم متمرکز نمی‌تواند امروز برای اداره کشور کارآمد باشد

گروه سیاسی الف،   4010409117

 رئیس مجلس با بیان اینکه به دو سطح ملی و محلی نظام حکمرانی نیاز داریم، گفت: سیستم متمرکز امروز نمی‌تواند برای اداره کشور کارآمد باشد، بنابراین باید کاری که جنس آن تولی‌گری باشد را در سطح ملی و اموری که جنس آن تصدی‌گری است را در سطح محلی دنبال کرد.  

قالیباف: سیستم متمرکز نمی‌تواند امروز برای اداره کشور کارآمد باشد

به گزارش فارس، محمدباقر قالیباف امروز پنجشنبه (9 تیر) در نشستی با معتمدین محلات شهر تهران ضمن عرض تسلیت و تعزیت به مناسبت شهادت امام جواد (ع) و گرامیداشت 10 تیرماه سالروز آزادسازی مهران در سال 1365 گفت: شما به عنوان معتمدین شهر تهران حق استنطاق از بنده به عنوان نماینده خود در مجلس را دارید و لذا علاقه‌مندم امروز از باب نماینده شما در مجلس سخن بگویم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با بیان این که از ویژگی‌های انقلاب اسلامی این است که مردم در مطالبه حق از مسئولان لکنت زبان نداشته باشند و راحت و روان حرف خود را بزنند اظهارکرد: شوراهای محلی و معتمدین شهرها یکی از مکانیزم‌های پیگیری مطالبات مردم از مسئولان است و در 7 اصل قانون اساسی مشتمل بر اصول 7 و 100 تا 106 قانون اساسی که بر شوراها متمرکز است از شوراهای محله نام برده شده است.

قالیباف افزود: معتقدم در نظام حکمرانی، به دو سطح ملی و محلی نیاز داریم و سیستم متمرکز امروز نمی‌تواند برای اداره کشور کارآمد باشد، بنابراین کاری که جنس آن تولی‌گری باشد را باید در سطح ملی و اموری که جنس آن تصدی‌گری است باید در سطح محلی دنبال کرد.

وی  اضافه کرد: از این جهت در بحث مدیریت یکپارچه شهری که برای قانونمند شدن آن طرحی در دستور کار مجلس است، مسائل شوراها و شهرداری‌ها را تعیین تکلیف خواهیم کرد و شما می‌توانید پیشنهادات خود را به کمیسیون امور داخلی کشور که در حال آماده‌سازی این طرح برای ارسال به صحن است، ارائه کنید.

قالیباف خطاب به معتمدین محلات تهران، مدیران و مسئولان شورایاری‌ها و سرای محلات تهران گفت: شما از جنس مردم هستید و هیچ چیز نمی‌تواند مانع فعالیت شما شود، شاید کار شما سخت باشد اما قطعاً شیرین و اثرگذار خواهد بود، بنابراین موضوعات مردم را دنبال کنید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس با بیان این که همانطور که امام (ره) فرمودند «ما می توانیم»، باید باور داشته باشیم که خداوند وعده داده انسان‌هایی که در مسیر حق مُصّر باشند، موفق خواهند شد، اظهارکرد: پس از خداباوری نکته دیگر که باید اساس کار ما باشد اعتقاد به سنت‌های الهی است که رهبر معظم انقلاب نیز روز گذشته در بیانات خود به آن اشاره کردند؛ افرادی که به سنت‌های الهی اعتقاد دارند، در برابر هر تغییری ثبات خواهند داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر مردم باوری به‌عنوان یکی دیگر از عناصری که در جریان پیروزی انقلاب اسلامی مؤثر بوده است، گفت: 85 درصد اقتصاد ما دولتی است و همین مسئله موجب زمین گیری ما شده است، بر همین اساس به همت شورایاری‌ها، کارهای بزرگی را در تهران دنبال کردیم و از امورات کوچکی نظیر ساخت جداول و جوی‌های کوچک تا سازه‌های سنگین را با این روش اجرا کردیم.

وی ادامه داد: به جز شهرداری تهران در دوره حضور در نیروی انتظامی نیز، رویکرد جامعه محوری را به جای امنیت محوری دنبال کردم و با حضور مردم پای کارها، اقدامات مهمی انجام شد.

قالیباف با اشاره به اقداماتی که در حوزه تولید واکسن کرونا انجام شد، گفت: دنیا از این اقدام ما متحیر شد و این تجربه در کنار تجربه دوران دفاع مقدس نشان دهنده اهمیت توجه به نقش مردم است.

وی خطاب به معتمدین محلات که هر کدام از سابقه مسئولیتی در گذشته برخوردار بودند، بیان کرد: شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و خروجی آن که کارآمدسازی است و ما در کشور ضعف اساسی در آن داریم، به عنوان 4 موضوع مهم باید دنبال شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اظهارات معتمدین محلات تهران درخصوص موضوع شورایاری‌ها تصریح کرد: این مسئله در طرح مدیریت یکپارچه شهری آمده و امسال با کمک شورای نگهبان آن را دنبال خواهیم کرد.

در این نشست ناصر امانی عضو شورای شهر تهران و تعدادی از معتمدین محلات به بیان نکته نظراتی پیرامون بحث فعالیت شورایاری‌ها، ابطال فعالیت شورایاری‌ها توسط دیوان عدالت اداری، لزوم تصویب قانون برای شورای محلات، اجرای اصل 7 قانون اساسی (که درمورد شوراهای محلات است)، حمایت پارلمان از شورایاری‌ها، رفع خلأهای قانونی در این زمینه، تدوین استراتژی مشخص برای فعالیت شورای محلات و جبران خسارات گذشته، استفاده از ظرفیت محلات تهران برای مدیریت شهری و همچنین توجه به آسیب فرهنگی در فضای عمومی شهر و تعامل با دولت برای کادرسازی درست و کارآمد، پرداختند

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. چرا غربی ها برای اعلام توافق عجله دارند؟!

 2. نگهداری حیوانات خانگی امری غیراخلاقی است

 3. برای جلب اعتماد مردم به کالاهای داخلی هیچ تلاشی صورت نگرفته است

 4. پیام میثم مطیعی از هیأت به تل‌آویو

 5. هجوم مردم و استقبال هواداران محمدرضا گلزار در یک عزاداری

 6. یک جنجال بی ثمر در تایوان!

 7. بر عمر اسرائیل ما حکم پایانیم؛ رجزخوانی حماسی میثم مطیعی

 8. واکنشها به مواضع اخیر میر حسین موسوی

 9. روغن موتور هم به سرنوشت روغن خوراکی دچار شد؟

 10. طرح «دارویار» دست قاچاقچیان دارو را کوتاه خواهد کرد

 11. چرا ترور رهبر القاعده بزرگترین شکست سیاست خارجی دولت بایدن است؟

 12. واکنش کیهان به ادعاهای اخیر روحانی/ بازی رسانه‌ای غربی‌ها با  رمز «متن نهایی» / مخالفت کمیسیون صنایع با تفکیک وزارت صمت

 13. جلسه با هیات امنای سازمان بازنشستگی برای تعیین افزایش حقوق بازنشستگان برگزار شد

 14. آیا امام حسین (ع) را شیعیان کشتند؟!

 15. هنگام اسباب کشی حواستان به کلاهتان باشد!

 16. نقد سلطان چاپ پول به دولت سیزدهم و پاسخ "رستم" / آقای همتی خبرهای خود را از BBC نگیرید

 17. محاسبات اشتباه اسرائیل در حمله به غزه 

 18. رجزخوانی میثم مطیعی اینستاگرام را عصبانی کرد

 19. توافق نهایی،«تا ساعاتی دیگر»؟ / توئیت عجیب نماینده سابق مجلس با هشتگ مذاکرات وین

 20. ریشه گرانی های اخیر با یک وزارتخانه جدید خشک می شود؟!

 21. کارنامه اقتصادی دولت در یک‌سال

 22. حسن روحانی: امام حسین (علیه‌السلام) به فکر دشمنانش بود

 23. راه نجات از کج‌اندیشی‌ها درباره عاشورا چیست؟!

 24. هوشنگ ابتهاج درگذشت

 25. بندری که یک فرصت طلایی به ایران داده است

ابر آروان

پربحث‌های هفته

آخرین عناوین

بلیط هواپیما