مصرف برق ۷۵ درصد مشترکین در کشور بر اساس الگوی مصرف است

گروه اقتصادی الف،   4010409054

رئیس گروه بهره‌وری و مدیریت مصرف انرژی وزارت نیرو گفت: بر اساس آمار هم اکنون بیش از ۷۵ درصد مشترکان صنعت برق در چارچوب الگو برق مصرف می‌کنند .

به گزارش مهر، فرح جمال‌زاده در نشست تخصصی جهادگران فعال عرصه انرژی که صبح پنجشنبه در سالن جلسات شهید حسن پور برگزار شد اطهار کرد: الگوی مصرف برق میزان منطقی و استاندارد شده‌ای است که یک خانوار ایرانی می‌تواند در چهارچوب آن کلیه نیازهای یک زندگی مناسب را تأمین کند.

رئیس گروه بهره‌وری و مدیریت مصرف انرژی وزارت نیرو ادامه داد: برای ترسیم عادلانه الگوی مصرف، کشور به لحاظ جغرافیایی و شرایط آب و هوایی به ۵ منطقه تقسیم و برای هر منطقه الگویی متفاوت در نظر گرفته شده است به این معنا که علاوه بر مناطق عادی که بیش از ۸۰ درصد جمعیت کشور در آنها به سر می‌برند، ۴ منطقه گرمسیر پیش بینی شده است که بر اساس شدت گرما به ترتیب مناطق یک تا ۴ نامیده می‌شوند.

وی ابراز کرد: بر اساس آمار هم اکنون بیش از ۷۵ درصد مشترکان صنعت برق در چارچوب الگو برق مصرف می‌کنند و بهای برق مصرفی آنها نیز به قیمت یارانه‌ای دریافت می‌شود.

این مسئول با اشاره به استفاده نامناسب از انرژی برق در کشور گفت: نسبت به سایر کشورها مصرف انرژی در کشور ما بسیار بالا است و در صنایعی مانند فولاد تنها ۹ درصد از هزینه تولید کننده را شامل می‌شود.

جمالزاده گفت: مصرف تولید کنندگان غیر مجاز رمز ارزها یکی از مصرف کنندگان جدی برق در کشور هستند و نیز بخش خانگی فشار زیادی به تولیدکننده برق در کشور تحمیل می‌کند.

وی بیان کرد: مصرف گلخانه‌ها از برق نیز در سال‌های اخیر نگرانی ایجاد کرده است و تابستان امسال ما پیش‌بینی می‌کنیم ۱۰۵۰۰ مگاوات نا ترازی در مصرف برق خواهیم داشت.

رئیس گروه بهره‌وری و مدیریت مصرف انرژی وزارت نیرو تبیین کرد: برنامه ریزی برای استفاده مؤثر از کلیه ظرفیت‌های همکاری در پاسخگویی بار، جلب مشارکت مشترکین در برنامه پاسخگویی بار، برنامه‌های تعرفه محور و تشویق محور، توسعه هوشمند سازی و کنترل پذیری، ذخیره مناسب آب و در نهایت افزایش ظرفیت تولید از جمله اقدامات مؤثر در تولید برق پایدار در زمان پیک مصرف انرژی است.


این مسئول با بیان این نکته که در صنایع دارویی و غذایی قطعی برق نداریم گفت: یکی از بخش‌هایی که مصرف برق در آن مورد توجه است مصرف برق چاه‌های کشاورزی است که قرار است روزانه ۵ ساعت قطع باشند ولی ۱۹ ساعت باقی مانده رایگان خواهد بود.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. انتقاد تند یک روحانی به استوری علی کریمی در مورد موضوع نذری

 2. چرا مدعیان تقلب در ۸۸، «لیبرال» دروغین بودند؟!

 3. ایران قوی و خاورمیانه ای جدید

 4. تایوان از جنگ اوکراین درس می گیرد؟!

 5. چرا ایران با توافق هسته ای یا بدون آن برنده است؟

 6. واکنشها به مواضع اخیر میر حسین موسوی

 7. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

 8. مگر از هلند چه کم داریم؟!/ مازندران باید هاب صادراتی کشور شود

 9. واکنش علی مطهری به نوشته اخیر موسوی

 10. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

 11. آمریکا؛ ساختمانی زیبا اما در حال ریزش !

 12. چرا میرحسین و کروبی محاکمه نشدند؟

 13. آیا حماس واقعا در جنگ ۳ روزه حضور نداشت؟

 14. روایت مخبر از میراث دولت روحانی/ احتمال توافق از نگاه امیرعبداللهیان/ روایت ذوالنوری از روند مذاکرات در دولت روحانی و رئیسی

 15. واکنش کرباسچی به یادداشت میرحسین موسوی/تاکید قالیباف بر اجرای کالابرگ / انتقاد باهنر از شورای نگهبان بابت ردصلاحیت لاریجانی

 16. مواضع موسوی و سردرگمی اپوزیسیون و اصلاح طلبان

 17. گفتگو با ناجی صدها نفر از سیل استهبان

 18. کمبود وکیل کاربلد انحصار وکالت را شدت بخشیده است

 19. وعده بهادری جهرمی درباره افزایش حقوق کارمندان/ روایت خزعلی از حضور ناشناس در ورزشگاه آزادی

 20. افزایش حقوق جدید کارکنان دولت و بازنشستگان تا یک ماه آینده

 21. مقایسه یک سال دولت رئیسی با ۸ سال دولت روحانی

 22. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

 23. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

 24. واکنش رییسی به نامه کنکوری دیده بان شفافیت و عدالت

 25. پاسخ عطا الله مهاجرانی به تهدیدات / محاکمه من در لندن یک فرصت طلایی است

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما