چرا دولت بنت ناکام شد؟

گروه جهان الف،   4010409053

بررسی دلایلی که باعث شد، دولت «بنت» اندکی بیش از یک سال دوام آورد، در شرایط کنونی این رژیم نشان می‌دهد، او در این مدت با سه دسته بحران درگیر بود که در کنار هم باعث پیش رفتن دولت وی به سمت ناکامی و سقوط شدند.  

علی عبدی کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی در روزنامه ایران نوشت: شب گذشته کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) درباره ادامه یافتن کار دولت «نفتالی بنت» یا پایان کار آن نشستی را برگزار کرد. فارغ ازاینکه این نشست چه نتیجه‌ای داشته است، بررسی دلایلی که باعث شد، دولت «بنت» اندکی بیش از یک سال دوام آورد، در شرایط کنونی این رژیم نشان می‌دهد، او در این مدت با سه دسته بحران درگیر بود که در کنار هم باعث پیش رفتن دولت وی به سمت ناکامی و سقوط شدند.

۱- بحران‌های ریشه‌ای در فلسطین اشغالی 

یکی از مهم‌ترین این دلایل چالش‌های اساسی هستند که به ساختارهای رژیم برمی‌گردند. هر دولتی در این رژیم، چه دولت بنت باشد یا نتانیاهو یا حتی ایهود اولمرت فرقی ندارد؛ این بحران‌های اساسی همچنان وجود دارند و نه فقط ادامه پیدا می‌کنند که حتی عمیق‌تر می‌شوند. رژیم صهیونیستی دچار بحران‌های اساسی و جدی در ساختار سیاسی و شکاف‌هایی در داخل بدنه جامعه خود است که با آمد و شد دولت‌ها حل و برطرف نمی‌شوند.

۲- بحران‌های مقطعی در دولت بنت 

مسأله بعدی ناهمگونی ترکیب دولت بود. ترکیب چپ و راست و میانه در دولت بنت که ائتلاف تاکتیکی بود، نه راهبردی؛ تنها برای نه گفتن به نتانیاهو تشکیل شد. روی دیگر ماجرا به حضور حزب عربی به رهبری منصور عباس برمی‌گشت، چرا که حضور عرب‌ها یا فلسطینیان در دولت، محل اختلاف بود و راست‌های افراطی در دولت بنت مانند خانم آیلت شاکد و حزب اتحاد یهودیت توراتی لیبرمن که مطلقاً نگاه مثبتی به حضور عرب‌ها ندارند، باعث اختلاف و عدم توافق در برخی مسائل بود؛طوری که در نظرسنجی که برای حضور عرب‌ها درکابینه انجام گرفت ۵۹ درصد اعلام مخالفت کردند. از طرفی، چپ‌هایی که موافق حضور فلسطینیان ۴۸ بودند در اقلیت ضعیفی قرار داشتند و در مقابل راست‌ها ناچیز بودند. از سوی دیگر مشکلاتی در حوزه سلامت، آموزش و پرورش و بحران‌هایی که در بحث اقتصادی و معیشتی وجود دارد و اعتصاب‌هایی که رانندگان اتوبوس و کادر درمان داشتند مواردی بود که دولت با آنها دست و پنجه نرم می‌کرد. مجموعه مسائل مذکور در جامعه اسرائیل باعث ناکارآمدی دولت در داخل شد.

همچنین تصویب بودجه برای عرب‌های ۴۸ یکی دیگر از مواردی بود که هم موجب اختلاف در دولت بود و هم باعث قدرت‌گیری اپوزیسیون و رادیکال‌تر شدن نگاه راستگراها به دولت شد. تشدید تخاصم با ایران نیز سبب آسیب‌پذیری در حوزه‌های خدماتی و عمومی اسرائیل شد. جنگ سایبری شدیدی علیه اسرائیل برقرار شده که در پی آن اطلاعات شهروندان، شرکت بیمه، سیستم‌های امنیتی چون آژیر، برخی بانک‌ها و حتی شبکه برق هک شده است. اینها آسیب‌هایی است که برای اسرائیل بسیار پرهزینه بوده است، هر چند توسط رسانه‌های این رژیم به وضوح عنوان نشود اما در داخل جامعه ملموس و مشهود است. مسأله مهم دیگری که در شکست‌های حاکمیتی اسرائیل اثر داشته، رویکرد مبارزاتی جدید فلسطینیان بود. عملیات سیف‌القدس و بخصوص سلسله عملیات و تحرکات مقاومت در دو ماهه اول سال‌جاری فلسطین اشغالی را بهم ریخت. این ناکارآمدی‌ها همگی به حساب دولت بنت نوشته شده است.

 ۳-حضور اپوزیسیون قوی به رهبری نتانیاهو 

یکی دیگر از مشکلات دولت بنت اپوزیسیون قوی‌ای بود که در ۱۲ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. نتانیاهو طی ۱۲ سال نخست‌وزیری خود اپوزیسیون داشت اما به گونه‌ای نبود که باعث لرزش دولت او شود. اپوزیسیون دولت بنت، قوی‌ترین اپوزیسیون کنست در دو دهه اخیر اسرائیل بود و سایه آن که از جانب نتانیاهو تقویت می‌شد، بشدت بر سر دولت سنگینی می‌کرد.

در مجموع این سه چالش روی هم سوار شدند و همپوشانی آنها باعث تکانه اجتماعی و از هم پاشیدن دولتِ از ابتدا متزلزل بنت شد. جامعه صهیونیستی برخلاف جامعه ما که در کنار تحریم‌ها زندگی کرده و تاب‌آوری بالایی را به وجود آورده است، دارای ثبات و آستانه تحمل بسیار کمتری است به‌طوری که آنها بعد از ۱۲ روز از سیف‌القدس دستانشان را به نشانه تسلیم بالا بردند.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. چرا غربی ها برای اعلام توافق عجله دارند؟!

 2. واکنشها به مواضع اخیر میر حسین موسوی

 3. نگهداری حیوانات خانگی امری غیراخلاقی است

 4. پیام میثم مطیعی از هیأت به تل‌آویو

 5. هجوم مردم و استقبال هواداران محمدرضا گلزار در یک عزاداری

 6. یک جنجال بی ثمر در تایوان!

 7. مواضع موسوی و سردرگمی اپوزیسیون و اصلاح طلبان

 8. روغن موتور هم به سرنوشت روغن خوراکی دچار شد؟

 9. واکنش کیهان به ادعاهای اخیر روحانی/ بازی رسانه‌ای غربی‌ها با  رمز «متن نهایی» / مخالفت کمیسیون صنایع با تفکیک وزارت صمت

 10. آیا امام حسین (ع) را شیعیان کشتند؟!

 11. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

 12. محاسبات اشتباه اسرائیل در حمله به غزه 

 13. توافق نهایی،«تا ساعاتی دیگر»؟ / توئیت عجیب نماینده سابق مجلس با هشتگ مذاکرات وین

 14. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

 15. کارنامه اقتصادی دولت در یک‌سال

 16. حسن روحانی: امام حسین (علیه‌السلام) به فکر دشمنانش بود

 17. فروش میوه ۵۰ درصد کاهش یافت

 18. هوشنگ ابتهاج درگذشت

 19. بندری که یک فرصت طلایی به ایران داده است

 20. حکم امام خمینی (ه) برای اعدام سلمان رشدی که در تلویزیون پخش شد

 21. چند نكته در نقد بيانيه موسوی

 22. ۸ نکته درباره مواضع اخیرمیر حسین موسوی

 23. پاسخ گنجی به زیبا کلام

 24. مهمترین اقدامات اقتصادی دولت رییسی در یکسال گذشته

 25. هشدار نگران کننده گوترش؛ فقط دقایقی تا نابودی احتمالی فاصله داریم

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما