پیشنهاد سرپرست پژوهشگاه زلزله برای ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال

گروه اقتصادی الف،   4010408101

سرپرست پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به اجرای طرح ساخت ۴ میلیون مسکن در مدت ۴ سال در دولت، پیشنهاد کرد: ساختمانی از این پروژه در آزمایشگاه پیشرفته این پژوهشگاه مورد تست‌های مربوط به زلزله قرار گیرد و در صورت تایید در انبوه سازی به کار گرفته شود.

به گزارش ایسنا دکتر محمدحسن بازیار امروز در مراسم تودیع و معارفه سرپرست پژوهشگاه زلزله با تاکید بر بودجه‌های محدود پژوهشی و فناوری در کشور، افزود: بودجه پژوهشی در کشور محدود است ولی همان بودجه هم درست مصرف نمی شود. 

وی با بیان اینکه پژوهشگاه ها نسبت به دانشگاه‌ها به صنعت نزدیکتر هستنند، اظهار کرد: از این رو لازم است پژوهشگاه‌ها، مسایل را شناسایی و آنها را به پروژه‌های ریزتر تقسیم کنند و با واگذاری آن به سایر محققان، در نهایت باید نتیجه آن را به نهاد یا وزارتخانه مربوط ارائه دهند. 

وی تاکید کرد: تعداد زیادی از موضوعات تحقیقاتی در دانشگاه‌ها تکراری است و پیشنهاد می‌شود در هر زمینه ای یک پژوهشگاه محور قرار گیرد و موضوعات کلان را به صورت خرد به پژوهشگران ارائه دهند تا از اجرای تحقیقات تکراری جلوگیری شود. در این صورت نقش پژوهشگاه ها پررنگ تر خواهد شد.

بازیار تصریح کرد: اگر فرق دانشگاه و پژوهشگاه را ندانیم و در توزیع منابع تحقیقاتی و موضوعات تحقیقی عدالت را رعایت نکنیم، شاهد اجرای تحقیقات تکراری خواهیم بود.

 
وی به نقش پژوهشگاه زلزله در ساخت و ساز ایمن اشاره کرد و گفت: در حال حاضر دولت ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال را در دستور کار دارد و آزمایشگاه پیشرفته زلزله این پژوهشگاه می تواند فرصت مناسبی در این زمینه باشد.


سرپرست پژوهشگاه زلزله در این باره توضیح داد: ساخت این مسکن به صورت سری سازی است و صرفه جویی در مصرف مصالح، منابع مالی زیادی را برای کشور حفظ می کند. از این رو سازندگان می توانند یک نمونه از ساختمان ها را در آزمایشگاه پیشرفته زلزله ما بسازند و مورد آزمایش قرار دهند و در صورت رسیدن به طراحی بهینه همان را به صورت انبوه، اجرایی کنند. 

جعفری اضافه کرد: البته ممکن است در دسته اول پروژه ها که سال اول ساخته می شوند، به دلیل عقب افتادگی بخش مسکن در ۸ سال گذشته، ممکن نباشد، ولی در پروژه های سال بعد ممکن است.

وی تاکید کرد: تولیدات پژوهشی داخلی ایران در خارج بسیار خریدار دارد، چرا نتوانیم از این دستاوردها برای بهبود زندگی مردم کشور استفاده کنیم؟


بازیار یادآور شد: چرا تجربیات مهندسان ما در آبادان به صورت متروپل بروز می کند، ولی همین مهندسان در بسیاری کشورها موفق هستند؟ این نشان می دهد مشکل در سیستم آموزشی کشور نیست.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. انتقاد تند یک روحانی به استوری علی کریمی در مورد موضوع نذری

  2. چرا مدعیان تقلب در ۸۸، «لیبرال» دروغین بودند؟!

  3. ایران قوی و خاورمیانه ای جدید

  4. تایوان از جنگ اوکراین درس می گیرد؟!

  5. چرا ایران با توافق هسته ای یا بدون آن برنده است؟

  6. هر سخن نادرستی، از سر «عناد» نیست

  7. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

  8. مگر از هلند چه کم داریم؟!/ مازندران باید هاب صادراتی کشور شود

  9. واکنش علی مطهری به نوشته اخیر موسوی

  10. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

  11. آمریکا؛ ساختمانی زیبا اما در حال ریزش !

  12. چرا میرحسین و کروبی محاکمه نشدند؟

  13. آیا حماس واقعا در جنگ ۳ روزه حضور نداشت؟

  14. روایت مخبر از میراث دولت روحانی/ احتمال توافق از نگاه امیرعبداللهیان/ روایت ذوالنوری از روند مذاکرات در دولت روحانی و رئیسی

  15. واکنش کرباسچی به یادداشت میرحسین موسوی/تاکید قالیباف بر اجرای کالابرگ / انتقاد باهنر از شورای نگهبان بابت ردصلاحیت لاریجانی

  16. گفتگو با ناجی صدها نفر از سیل استهبان

  17. کمبود وکیل کاربلد انحصار وکالت را شدت بخشیده است

  18. وعده بهادری جهرمی درباره افزایش حقوق کارمندان/ روایت خزعلی از حضور ناشناس در ورزشگاه آزادی

  19. افزایش حقوق جدید کارکنان دولت و بازنشستگان تا یک ماه آینده

  20. مقایسه یک سال دولت رئیسی با ۸ سال دولت روحانی

  21. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

  22. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

  23. واکنش رییسی به نامه کنکوری دیده بان شفافیت و عدالت

  24. پاسخ عطا الله مهاجرانی به تهدیدات / محاکمه من در لندن یک فرصت طلایی است

  25. اگرها و بایدها،کافی است؛ باید در ترانزیت دریایی سرآمد شویم

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما