زمزمه‌های خاموشی آغاز شد؟

گروه اقتصادی الف،   4010408045

علی رغم اینکه در روزهای ابتدایی تابستان هستیم اما طی روزهای گذشته شاهد رکوردشکنی‌های مصرف برق به دنبال افزایش دمای هوا بودیم که این مساله صنعت برق را با چالش مواجه کرده است.

زمزمه‌های خاموشی آغاز شد؟

به گزارش ایسنا، روز گذشته نیاز مصرف برق کشور از مرز ۶۶ هزار مگاوات عبور کرد و به عدد ۶۶ هزار و ۹۸ مگاوات رسید که نسبت به روز گذشته حدود ۶۰۰ مگاوات افزایش یافته و آمارها حاکی از آن است که نیاز مصرف برق کشور روز گذشته نسبت به روز مشابه سال گذشته نیز ۵.۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.

این در شرایطی است که طبق پیش‌بینی افزایش چشمگیر دما در چند روز آینده در سطح کشور، فشار مضاعفی به صنعت برق وارد می‌شود،  چراکه هر یک درجه افزایش دما حدود ۱۰۰۰ مگاوات بر بار شبکه می‌افزاید و فشار مضاعف بر تجهیزات نیروگاهی و شبکه‌های انتقال و توزیع وارد می‌کند.

این موضوع موجب شد تا شب گذشته مدیران صنعت برق جلسه شبانه‌ای را برگزار کنند، در این نشست همایون ‌حایری - معاون برق و انرژی وزارت نیرو - سهم بخش روشنایی از پیک و مصرف انرژی در کشور را مورد توجه قرار داد و گفت: پیک به نزدیکی رکورد سال گذشته رسید و احتمالا با توجه به تداوم  گرمای هوا، شاهد شکست رکورد پیک خواهیم بود که نیاز به تلاش  و هماهنگی را بیش از گذشته نشان می‌دهد.

به گفته وی، برخی اصناف و بخش‌های تجاری واقعا مصرف بالایی دارند؛ روشن بودن بیش از صد لامپ روشنایی در یک مغازه اصلا توجیه ندارد.

همچنین آرش کردی - مدیرعامل شرکت توانیر گفت: مجموع اقدامات و نتایج به دست آمده  نشان می دهد که سیاست گذاری‌های  صورت گرفته در ماه‌های گذشته صحیح بوده و با  وجود همه مشکلات، خوشبختانه تاکنون شاهد پایداری برق در شبکه هستیم. همچنان در ابتدای راه هستیم و نمی توانیم کار را تمام شده بدانیم.

حمیدرضا پیرپیران - معاون هماهنگی توزیع توانیر -نیز به ارائه گزارشی از برنامه‌های مدیریت بار در بخش توزیع پرداخت و خاطرنشان کرد: به برخی از  اهداف به ویژه در بخش اداری دست یافته‌ایم اما همچنان پتانسیل مدیریت مصرف در این بخش وجود دارد.

مسعود صادقی - مدیر کل مهندسی و راهبری معاونت توزیع توانیر - نیز سهم روشنایی‌ها در مصرف انرژی را ۱۰۳۵ مگاوات عنوان کرد و گفت: تاکنون با انجام برنامه‌های مدیریت بار و تعدیل روشنایی معابر، ۳۲۵ مگاوات از این میزان کاهش یافته است.

پیگیری‌های ایسنا نیز گویای وقوع خاموشی‌های پراکنده در بخش‌های مختلف کشور است که عمدتا دلایلی از قبیل مشکلات فنی دارد، اما شرایط فعلی نشان دهنده شرایط سخت تامین برق در کشور است.

در این شرایط لازم است مشترکان نیز به موضوع مدیریت مصرف توجه داشته باشند، از جمله این اقدامات می‌توان به رعایت ساعات اوج مصرف که از ساعت ۱۳ تا ۱۷ و ۱۹ تا ۲۳ اشاره کرد، در این ساعت‌ها با اقدامات ساده‌ای چون تنظیم دمای کوارهای گازی روی ۲۵ درجه و استفاده از دور کند کولرهای آبی و استفاده نکردن از وسایل برقی پرمصرف در ساعات مذکور میتوان تا حد زیادی مصرف را مدیریت کرد.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. انتقاد تند یک روحانی به استوری علی کریمی در مورد موضوع نذری

 2. چرا مدعیان تقلب در ۸۸، «لیبرال» دروغین بودند؟!

 3. ایران قوی و خاورمیانه ای جدید

 4. تایوان از جنگ اوکراین درس می گیرد؟!

 5. چرا غربی ها برای اعلام توافق عجله دارند؟!

 6. واکنشها به مواضع اخیر میر حسین موسوی

 7. نگهداری حیوانات خانگی امری غیراخلاقی است

 8. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

 9. واکنش علی مطهری به نوشته اخیر موسوی

 10. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

 11. آمریکا؛ ساختمانی زیبا اما در حال ریزش !

 12. چرا میرحسین و کروبی محاکمه نشدند؟

 13. پیام میثم مطیعی از هیأت به تل‌آویو

 14. روایت مخبر از میراث دولت روحانی/ احتمال توافق از نگاه امیرعبداللهیان/ روایت ذوالنوری از روند مذاکرات در دولت روحانی و رئیسی

 15. واکنش کرباسچی به یادداشت میرحسین موسوی/تاکید قالیباف بر اجرای کالابرگ / انتقاد باهنر از شورای نگهبان بابت ردصلاحیت لاریجانی

 16. مواضع موسوی و سردرگمی اپوزیسیون و اصلاح طلبان

 17. گفتگو با ناجی صدها نفر از سیل استهبان

 18. واکنش کیهان به ادعاهای اخیر روحانی/ بازی رسانه‌ای غربی‌ها با  رمز «متن نهایی» / مخالفت کمیسیون صنایع با تفکیک وزارت صمت

 19. افزایش حقوق جدید کارکنان دولت و بازنشستگان تا یک ماه آینده

 20. مقایسه یک سال دولت رئیسی با ۸ سال دولت روحانی

 21. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

 22. مگر از هلند چه کم داریم؟!/ مازندران باید هاب صادراتی کشور شود

 23. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

 24. واکنش رییسی به نامه کنکوری دیده بان شفافیت و عدالت

 25. اگرها و بایدها،کافی است؛ باید در ترانزیت دریایی سرآمد شویم

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما