سخنگوی قوه قضاییه: ۸۰ درصد مسئولان قوه قضاییه اموال خود را اعلام کرده‌اند  

گروه اجتماعی الف،   4010407033 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

سخنگوی قوه قضاییه درباره سامانه اعلام اموال مسئولان گفت: ۸۰ درصد مسئولان قوه قضاییه اموال خود را به اداره اموال اعلام کرده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه: ۸۰ درصد مسئولان قوه قضاییه اموال خود را اعلام کرده‌اند  

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، مسعود ستایشی به مناسبت هفته قوه قضاییه در برنامه زنده تلویزیونی درباره مهمترین عملکرد قوه قضاییه در دوره جدید تحول، گفت: سند تحول و تعالی که مجری آن هستیم برگرفته از اسناد بالادستی، مقررات قانونی و به طور ویژه بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری است و معتقدیم این سند همانطور که در بیانیه تحولی و تحول گرا از یک فرصت تحول طلبی را برای ما ایجاد کرده است.

وی دستگاه قضایی را یک دستگاه پویا و فعال خواند و تاکید کرد: برای همین قوه قضاییه راهی جز تحول ندارد و پویایی این مجموعه، اقتضای این تحول را دارد.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه سند تحول برگرفته از نظرات نخبگان در داخل مجموعه قوه و بیرون قوه قضائیه است، اظهار کرد: تلاش داریم در این دوره از این نظرات استفاده و کار را بهینه کنیم. برای تعالی یافتن سند، استخراج نظرات باید ادامه یابد.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس سند، مورد مورد را احصا کردیم تا قابل فهم و قابل اجرا و همچنین شفاف و ضابطه مند باشد؛ خصوصا تاکید بر این است که سند اجرایی و عملیاتی و همچنین متناسب با شرایط روز باشد.

ستایشی یکی از نکات گنجانده شده در سند را وجود مولفه‌ها و پارامتر های خاص به عنوان راهبردها، راهکارها، اهداف و چالش‌ها برشمرد و گفت: رسیدگی و صدور حکم نسبت به تظلمات و تعدیات، احیای حقوق عامه، نظارت بر حسن اجرای قوانین، جرم تغیب مجرم و مجازات، و پیشگیری از وقوع جرم، ۵ ماموریت قوه قضاییه در سند با استناد به اسناد بالادستی پیش بینی شده است.

سخنگوی قوه قضاییه درباره موضوع اطاله دادرسی و سیاستگذاری و برنامه‌ریزی قوه قضائیه برای کاهش آن، اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های سند، کاهش اطاله دادرسی است و رئیس قوه قضائیه هم بر این مهم تاکید دارد و کاهش اطاله ها در مولفه‌ها گنجانده شده است.

وی با بیان اینکه اهتمام همه خدمتگزاران شما مردم در قوه قضاییه به حداقل رساندن اطاله دادرسی است، ادامه داد: تلاش بر رفع معوقه های طولانی در دستگاه قضایی است و حجم ورودی های موجود همه سهم قوه قضاییه نیست. بالا بردن انگیزه همکاران در خدمت و رفتن سمت و سوی سیستم هوشمندسازی به ویژه استعلامات موجب کاهش اطاله دادرسی می‌شود و تاکید روز گذشته سران سه قوه در همایش سراسری هفته قوه قضاییه هم ارتقای انگیزه همکاران بود.

ستایشی گفت: ابلاغ الکترونیکی در رسیدگی سریعتر به پرونده‌ها نقش قابل توجهی دارد. همچنین از روسای دادگستری‌ها و دادستان‌های مرکز استانها می‌خواهم از این ظرفیت ایجاد شده نهایت بهره را ببرند چون سیاست دستگاه قضایی و سند تحول این است که کاغذها برداشته شود و با سرعت رسیدگی به پرونده‌ها پیش برود.

سخنگوی قوه قضاییه درباره زندان زدایی با اشاره به اهمیت مردمی سازی قوه قضاییه، بیان کرد: تحول در دستگاه قضایی از مسیر فعال کردن مسیر و انگیزه مند کردن مردم می‌گذرد و معتقدیم رویکردهای اجتماعی باید مورد توجه و تطبیق قرار بگیرد.

وی افزود: در تشخیص فرایندهای اجتماعی باید به بحث برون زایی برسیم تا از بحث مردمی سازی به مواردی چون جرم زدایی دست یابیم. باید از همه ظرفیت مردم بهره مند شده و کاری کنیم در حوزه حقوق عامه با رعایت موازین شرعی و مقررات قرآنی در کمترین زمان ممکن آنچه که مد نظر مردم است دست یابیم.

سخنگوی قوه قضاییه شورای حل اختلاف را یکی از نهادهای متمسک به ظرفیت مردمی دانست و گفت: حضور مردمی در شورای حل اختلاف یکی مشارکت آنان در فرآیند رسیدگی و دیگری متقاعد کردن مردم برای رجوع به مرجع خاص حل اختلاف متناسب با پرونده‌های موجود است که این دو باعث کاهش حجم ورودی ها به عدلیه می شود.

وی رضایتمندی و ارتقاء اعتماد مردم را مهمترین اصل مورد تاکید همکاران خود در دستگاه قضایی دانست و ادامه داد: مطالبه جدی در قوه قضاییه حاصل شدن رضایتمندی و اعتماد مردم است و مردم بدانند و یقین داشته باشند که تظلمات شان در دستگاه قضایی مورد رسیدگی قرار می گیرد.

ستایشی با بیان اینکه زندان، نگاه و افتخار قوه قضاییه نیست، گفت: زندان عوارض و آسیب هایی دارد و خانواده زندانی قطعاً به مشکل می‌خورد، تکلیف فرزندان زندانی مشخص نیست بنابراین همیشه در نشستهای خبری می گویم "با کمال تاسف چند نفر در این قضیه بازداشت شده اند".

وی اضافه کرد: زندان فقط برای هنجارشکنان، عبور کنندگان از خط قرمزها، اراذل و اوباش و افرادی است که معبر مردم را می‌بندند به حقوق مردم مستقیم تجاوز می کنند.

سخنگوی دستگاه قضایی خاطرنشان کرد: با استفاده از نهادهای ارفاقی بر اساس قانون مجازات اسلامی و کیفری، فرد به جای زندان رفتن مثلاً می‌تواند از ظرفیت پابند الکترونیک استفاده کند و در منزل کنار اعضای خانواده بماند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۶۳۸۱۰۱۲:۴۰:۱۷ ۱۴۰۱/۴/۷
و آن ۲۰% همان کسانی نیستند که ثروت های نجومیشان آوازه خاص و عام است مانند ( اکبر طبری ) ؟؟؟
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. انتقاد تند یک روحانی به استوری علی کریمی در مورد موضوع نذری

 2. چرا مدعیان تقلب در ۸۸، «لیبرال» دروغین بودند؟!

 3. ایران قوی و خاورمیانه ای جدید

 4. تایوان از جنگ اوکراین درس می گیرد؟!

 5. چرا ایران با توافق هسته ای یا بدون آن برنده است؟

 6. واکنشها به مواضع اخیر میر حسین موسوی

 7. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

 8. مگر از هلند چه کم داریم؟!/ مازندران باید هاب صادراتی کشور شود

 9. واکنش علی مطهری به نوشته اخیر موسوی

 10. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

 11. آمریکا؛ ساختمانی زیبا اما در حال ریزش !

 12. چرا میرحسین و کروبی محاکمه نشدند؟

 13. آیا حماس واقعا در جنگ ۳ روزه حضور نداشت؟

 14. روایت مخبر از میراث دولت روحانی/ احتمال توافق از نگاه امیرعبداللهیان/ روایت ذوالنوری از روند مذاکرات در دولت روحانی و رئیسی

 15. واکنش کرباسچی به یادداشت میرحسین موسوی/تاکید قالیباف بر اجرای کالابرگ / انتقاد باهنر از شورای نگهبان بابت ردصلاحیت لاریجانی

 16. مواضع موسوی و سردرگمی اپوزیسیون و اصلاح طلبان

 17. گفتگو با ناجی صدها نفر از سیل استهبان

 18. کمبود وکیل کاربلد انحصار وکالت را شدت بخشیده است

 19. وعده بهادری جهرمی درباره افزایش حقوق کارمندان/ روایت خزعلی از حضور ناشناس در ورزشگاه آزادی

 20. افزایش حقوق جدید کارکنان دولت و بازنشستگان تا یک ماه آینده

 21. مقایسه یک سال دولت رئیسی با ۸ سال دولت روحانی

 22. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

 23. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

 24. واکنش رییسی به نامه کنکوری دیده بان شفافیت و عدالت

 25. پاسخ عطا الله مهاجرانی به تهدیدات / محاکمه من در لندن یک فرصت طلایی است

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما