معاون وزیر اقتصاد در گفت‌وگو با الف دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

گروه اقتصادی الف،   4010405095 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد و دارایی با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی به معنای نولیبرال بودن دولت سیزدهم نیست، گفت: در دولت فعلی با حذف ارز ترجیحی برای اصلاح نظام ناکارآمد، این منابع به مصرف کننده نهایی پرداخت شده، بنابراین این تعبیر که ما سیاست نولیبرالی را در پیش گرفته ایم کاملا غلط است.

دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

سید محمد هادی سبحانیان در گفت و گو با الف درمورد نامه انتقادی 61 اقتصاددان که دولت را به اجرای سیاست های اقتصاد نولیبرالی متهم کرده‌اند، اظهار داشت: آنها البته این نامه را برای شخص بنده ارسال نکرده اند. درواقع یک نامه سرگشاده بود که انتشار پیدا کرد و سازمان برنامه و بودجه هم به صورت کتبی پاسخی را به آن دوستان ارائه کرد. 

وی افزود: یک طیف دیگری از اقتصاددان های تحصیل کرده کشور هم به نظر می رسد پاسخی را به آن 61 اقتصاددان ارائه کردند. در حقیقت این موضوع نوعی اجحاف و بی انصافی است که ما آنچه را در حوزه اصلاح نظام یارانه ها در کشور اتفاق افتاده با برخی برچسب ها مورد نقد قرار بدهیم. 

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد و دارایی با تاکید بر اینکه نقدها باید کارشناسی و علمی باشد، خاطر نشان کرد: یارانه هایی که در ابتدای زنجیره به تعداد معدودی از فعالان اقتصادی پرداخت می شد و آثار و پیامدهای ناگواری هم برای اقتصاد کلان کشور برجای گذاشته بود اصلاح شد که این موضوع از اتفاقات ارزشمند در دولت سیزدهم به شمار می رود.

یارانه به مصرف کننده نهایی پرداخت می‌شود 

معاون وزیر اقتصاد عنوان کرد: در دولت گذشته ارز ترجیحی مربوط به اقلام متعددی حذف شد و یک ریال از مابه ازای آن به مصرف کننده پرداخت نشد. 

وی ادامه داد: در دولت فعلی با حذف ارز ترجیحی برای اصلاح این نظام ناکارآمد این منابع به مصرف کننده نهایی پرداخت شده است. پس بنابراین چنین تعبیری که ما سیاست نولیبرالی را در پیش گرفته ایم کاملا غلط است. 

سبحانیان یادآور شد: سیاست نولیبرالی آن زمانی اتفاق می افتد که شما قیمت ارز را تغییر بدهید و در ازای آن چیزی هم پرداخت نکنید. درحالی که چنین اتفاقی در دولت نیفتاده و تفاوت جدی میان این سیاست با آن چیزی که در دولت گذشته اتفاق افتاد وجود دارد.

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد و دارایی گفت: افزایش قیمت هایی که درباره برخی از کالاها و خدمات شاهد هستیم را نمی توان به حذف ارز ترجیحی نسبت داد.

وی درباره چرایی عدم اختصاص منابع کافی از سوی دولت برای وام ودیعه مسکن تاکید کرد: این موضوع در حوزه کاری وزارت مسکن بوده و بنده ورودی به این موضوع ندارم. این را باید از طریق وزیر مسکن یا بانک مرکزی پیگیری کنید.

سبحانیان در پاسخ به اینکه آیا دولت پیش بینی سرایت تورم گسترده بعد از حذف ارز ترجیحی به دیگر کالاها را نداشته است، گفت: اصلاح سیاستی که در حوزه ارز ترجیحی اتفاق افتاده به صورت مستقیم بر برخی از کالاها اثرگذار بود. 

وی بیان داشت: در گذشته ورود برخی از نهاده ها به کشور با ارز چهار هزار و دویست تومانی انجام می شد. بنابراین وقتی این سیاست اتخاذ و اصلاحی در این زمینه انجام می شود کالایی نهایی که از طریق این نهاده‌ها تولید می شد قاعدتا با افزایش قیمت مواجه می شوند . اما تفاوتی که در این بین رخ می دهد به مصرف کننده نهایی پرداخت می شود.

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد و دارایی گفت: با توجه به اینکه برخی از این کالاها واسطه تولید کالاهای دیگری در کشور هستند ما انتظار داریم آثاری روی برخی دیگر از کالاها هم بگذارد.

وی ادامه داد: پس اینکه بیان شود اثر چنین سیاستی صرفا محدود به چند قلم کالا خواهد بود به لحاظ اقتصادی قابل قبول نیست و حرف نادرستی است. اما باید توجه کنیم همه آن افزایش هایی که در حال حاضربر قیمت برخی از کالاها و خدمات اتفاق افتاده را نمی توانیم به این سیاست منتسب کنیم. 

سبحانیان خاطر نشان کرد: امروزه در عرصه جهانی با افزایش بی سابقه در زمینه قیمت کالاها به ویژه اقلام خوراکی مواجه هستیم. همچنین در دنیا شاهد وجود خشکسالی هم هستیم. 

وی اضافه کرد: برخی از تقاضاهایی که از گذشته برای افزایش قیمت اتفاق افتاده بود اکنون تجمیع شده و آنچه که امروز در بازار با آن مواجه هستیم اثر مجموع این اتفاقات است. بنابراین همه آن افزایش قیمت هایی که درباره برخی از کالاها و خدمات را شاهد هستیم نمی توان به حذف ارز ترجیحی نسبت داد.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۶۲۳۶۸۰۹:۰۴:۵۵ ۱۴۰۱/۴/۶
به خدا اگر بدونند اصلا نئو لیبرالیسم یعنی چه؟ بعضیها فکر میکنند این واژه یه جور فحشه و باید ازش اعلام برائت کنند
ناشناس۲۵۶۲۴۷۹۱۰:۱۲:۴۱ ۱۴۰۱/۴/۶
اقتصاد نئولیبرالیسم می گوید هر چه دولت در امور جامعه منجمله اقتصاد کمتر دخالت کند، بهتر است. کجای این اشتباه است؟
ناشناس۲۵۶۲۶۲۱۱۱:۵۷:۵۷ ۱۴۰۱/۴/۶
اقتصاد ایران یک چند سالی می شود کمونیست و یک چند سال نئو لیبرالیسم تازه از نئو لیبرال ها هم بیشتر عبور می کنند نمونه آن دو دولت قبل
ناشناس۲۵۶۲۶۵۶۱۲:۳۰:۳۳ ۱۴۰۱/۴/۶
این نظریه بر خلاف نظریه سوسیالیستی و کمونیستی است که نقش دولت را بسیار برجسته در همه شئون جامعه می داند. چپ ها مخالف لیبرالیسم هستند.
ناشناس۲۵۶۲۵۶۹۱۱:۱۸:۵۰ ۱۴۰۱/۴/۶
قسم خدا نخور
ناشناس۲۵۶۲۳۶۹۰۹:۰۷:۰۱ ۱۴۰۱/۴/۶
اقتصاد ایران، اقتصاد «وِل» یعنی رها شده به امید خدا است. هیچگونه برنامه، هدفگذاری و استفاده از اصول علمی در اقتصاد ایران مشاهده نمی شود. این تنها به این دولت محدود نمی شود.
ایضاً۲۵۶۲۶۵۷۱۲:۳۱:۱۰ ۱۴۰۱/۴/۶
اصلا اقتصاد دارد که ول باشد؟!!؟
ناشناس۲۵۶۲۳۷۴۰۹:۱۲:۳۵ ۱۴۰۱/۴/۶
اقتصادی که در آن افرادی به خاطر رانت، هزاران میلیارد تومان تسهیلات و وام از بانکها بدون گذاشتن وثیقه گرفته، سیستم اقتصادی کشور را تخریب و با گردن کلفتی بدهی هایشان را هم پس نمی دهند، آلوده به فساد سیستماتیک است.
ناشناس۲۵۶۲۳۸۰۰۹:۱۵:۱۶ ۱۴۰۱/۴/۶
یه چیزی یاد گرفتند بدون اینکه معنی کلمه را بدانند آنرا به فحش تبدیل میکنند. نولیبرال خوب یا بد از مافیایی اداره کردن خیلی بهتره. مملکتی که از سکه تا تخوه آفتابگردان سلطان داره چه به این حرفها
ناشناس۲۵۶۲۳۸۸۰۹:۲۰:۲۰ ۱۴۰۱/۴/۶
تمام مکتبهای اقتصادی نظیر نئولبیرالیسم، دارای چهار چوب، قانون و نظم هستند. در اقتصاد آشفته امروز ایران تنها نظمی که وجود دارد، صعود دائمی نرخ تورم، گرانی، حجم پول در گردش، نرخ بی کاری، شاخص فلاکت و فقر و نیز کاهش دائمی ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم است. اقتصاد ایران موضوع پژوهشی جالبی برای نوشتن تز دانشجویان و پژوهشگران جهان است.
محمد قاسمی۲۵۶۲۴۱۳۰۹:۳۷:۱۹ ۱۴۰۱/۴/۶
خیلی ام هست
ناشناس۲۵۶۲۴۱۴۰۹:۳۸:۴۱ ۱۴۰۱/۴/۶
اتفاقا لیبرال لیبرال است و نابودگر قشر پایین
ناشناس۲۵۶۲۴۳۹۰۹:۴۸:۲۶ ۱۴۰۱/۴/۶
وقتی مشاور وزیر اقتصاد در برنامه زنده تلویزیونی «بیت کوین» را «بیت کوئین» به معنی ملکه ارزها تلفظ و تعریف می کند، آیا می توان انتظار و اعتمادی به این افراد داشت؟
ناشناس۲۵۶۲۵۶۸۱۱:۱۸:۰۸ ۱۴۰۱/۴/۶
ای دوست شما هم دقت کنید کوین هم بمعنای ارز نیست
ناشناس۲۵۶۲۹۷۳۱۶:۴۷:۴۵ ۱۴۰۱/۴/۶
دوست عزیز این تعریف جناب آقای مشاور است! وگرنه کوین در انگلیسی به معنی سکه است.
ناشناس۲۵۶۲۴۴۴۰۹:۵۲:۰۲ ۱۴۰۱/۴/۶
با حذف ارز ترجیحی این منابع به مصرف کننده اصلی رسیده !!!!! به کی رسیده ؟!! شما بدون مطالعه به یه عده کمی از مردم یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومنی دادید وعده بسیار زیادی از مردم محتاج رو محروم‌کردید! در بین همکارای من یکی که وضعیت مالی نسبتا خوبی داره وصاحب خانه واتومبیل یارانه گرفته ودو همکار خانم سرپرست خانواده که نه خانه دارند ونه ماشین به اونا تعلق نگرفته !! در خانواده خودم به جز یه نفر به هیچ کدوم تعلق نگرفته در حالی که بقیه هم وضعیت زندگی متوسطی دارن !!
ناشناس۲۵۶۲۴۵۱۰۹:۵۵:۲۰ ۱۴۰۱/۴/۶
اولا که یارانه را به تعداد بسیارکمی پرداخت کردیدواکثر مردم را از آن محروم‌کردید که غالب آنها از مردم متوسط رو به پائین هستند درثانی ارز هم بالا رفته و نتوانستید آن را کنترل کنید از طرفی قیمت کالا ها آنقدر افزایش یافته که عملا مبلغی که به همان عده ی کم پرداخت میشود هم جوابگوی خرج ومخارج آنها نیست .
ناشناس۲۵۶۲۵۷۷۱۱:۲۲:۱۹ ۱۴۰۱/۴/۶
با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، عملا یارانه کمتر از ۲۰۰ ، ۳۰۰هزار تومانی به عده کمتری دادند چون قبلا یک یارانه بگیر ۵۵۰۰۰ + ۴۵۵۰۰ یعنی ۱۰۰۵۰۰ تومان دریافت میکرد. تازه اونرا هم چماق کردن و هی بر سر مردم میکوبند!
ناشناس۲۵۶۲۵۲۶۱۰:۴۶:۵۲ ۱۴۰۱/۴/۶
ای کاش نئولیبرال بود. فعلا که شتر گاو پلنگه. از هر نظام یک بخش را که بدترین هست گرفتید و اون بخش خویش را رها کردید.از لیبرال فقط سود سرمایه داری را وو از کمونیسم بستن درها و ...
ناشناس۲۵۶۲۵۳۵۱۰:۵۲:۴۵ ۱۴۰۱/۴/۶
قیمت گذاری دستوری ، یارانه ، اقتصاد که هیچ برنامه مشخصی برای کاهش
ناشناس۲۵۶۲۵۴۳۱۰:۵۶:۳۸ ۱۴۰۱/۴/۶
دولت باید بودجه خودش رو کاهش بده نه اینکه با قطع حمایت ها و افزایش مالیات و عوارض گمرکی از جیب مردم کم کنه !
ناشناس۲۵۶۲۵۶۳۱۱:۱۳:۵۱ ۱۴۰۱/۴/۶
نو لیبرالیسم بودن و نبودن را بیانداز دور! هرچه باشه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نه تنها سودی برلی ما نداشت بلکه موجب گرانیهای اخیر شد. ضمنا اگه این ارز به دست مردم نمیرسید، چرا حذف آن وضع را بدتر کرد؟!
ناشناس۲۵۶۲۵۷۶۱۱:۲۱:۲۹ ۱۴۰۱/۴/۶
خب خدا رو شکر، خیالم راحت شد. گفتم نکنه نولیبرال باشین! نگران شده بودم
ناشناس۲۵۶۲۸۰۶۱۴:۲۶:۳۵ ۱۴۰۱/۴/۶
دولت سیزدهم برنامه ای ندارد و تنها برنامه ای که دیده میشه افزایش قیمتها است
مهدی۲۵۶۲۸۵۷۱۵:۰۱:۴۸ ۱۴۰۱/۴/۶
لییرال یعنی پامال شدن قشر ضعیف
ناشناس۲۵۶۲۹۰۷۱۵:۴۷:۲۵ ۱۴۰۱/۴/۶
اقتصاد، فقط اقتصاد اسلامى.
ناشناس۲۵۶۲۹۸۷۱۶:۵۳:۵۳ ۱۴۰۱/۴/۶
اقتصاد اسلامی را تعریف کنید
ناشناس۲۵۶۳۰۸۵۱۸:۳۸:۰۸ ۱۴۰۱/۴/۶
با حذف ارز رانتی اقتصاد ایران از سقوط بیشتر نجات یافت
ناشناس۲۵۶۳۵۱۵۰۷:۳۲:۵۷ ۱۴۰۱/۴/۷
دلار بود هزار تومن یارانه بود ۴۵دلار اندازه همون ۴۵دلار چرا به مردم نیازمند یارانه نمیدید مگه مبنا تون تورم نیست؟
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا غربی ها برای اعلام توافق عجله دارند؟!

  2. واکنشها به مواضع اخیر میر حسین موسوی

  3. نگهداری حیوانات خانگی امری غیراخلاقی است

  4. پیام میثم مطیعی از هیأت به تل‌آویو

  5. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

  6. مواضع موسوی و سردرگمی اپوزیسیون و اصلاح طلبان

  7. واکنش کیهان به ادعاهای اخیر روحانی/ بازی رسانه‌ای غربی‌ها با  رمز «متن نهایی» / مخالفت کمیسیون صنایع با تفکیک وزارت صمت

  8. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

  9. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

  10. اگرها و بایدها،کافی است؛ باید در ترانزیت دریایی سرآمد شویم

  11. هویت ضارب سلمان رشدی اعلام شد

  12. توافق نهایی،«تا ساعاتی دیگر»؟ / توئیت عجیب نماینده سابق مجلس با هشتگ مذاکرات وین

  13. تصاویر و جزئیات حمله به سلمان رشدی در نیویورک

  14. چرا صهیونیست‌ها بیش از ۳ روز مقابل جهاد اسلامی دوام نیاوردند؟

  15. اظهار نظر تازه جهانگیری درباره دولت سیزدهم

  16. باید به بی عدالتی در اخذ مالیات پایان داد

  17. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

  18. نظرات برگزیده مخاطبان الف: اگر توافقی صورت گیرد احتمالا موقتی خواهد بود/ اسرائیل چرا از رجزخوانی یک مداح می‌ترسد؟/ نگهداری از حیوان در خانه، خودخواهی است

  19. وزیر اقتصاد: تورم تحت کنترل است

  20. کارنامه اقتصادی دولت در یک‌سال

  21. حسن روحانی: امام حسین (علیه‌السلام) به فکر دشمنانش بود

  22. فروش میوه ۵۰ درصد کاهش یافت

  23. تصاویری با کیفیت بالا از پرتاب ماهواره خیام توسط ماهواره‌بر سایوز

  24. هوشنگ ابتهاج درگذشت

  25. بندری که یک فرصت طلایی به ایران داده است

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما