وضعیت کنکوری‌هایی که سوابق تحصیلی ندارند چه می‌شود؟

گروه اجتماعی الف،   4010401078

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور امسال حداکثر ۴۰ درصد خواهد بود، گفت: داوطلبانی که سوابق تحصیلی ندارند نمره آزمون آنها به صورت ۱۰۰ درصدی ملاک عمل گزینش آنها قرار می گیرد. بنابراین نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

وضعیت کنکوری‌هایی که سوابق تحصیلی ندارند چه می‌شود؟

به گزارش ایسنا، دکتر احسان جمالی در نشست خبری امروز با خبرنگاران که در ساختمان مرکزی سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد، در خصوص جزئیات تاثیر معدل و سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۰ گفت: معدل در رشته های دانشگاهی که به صورت با آزمون پذیرش در این رشته ها صورت می گیرد و کنکور برای این رشته ها برگزار می‌شود هیچ تاثیری ندارد و در این رشته ها که حدودا ۱۵ درصد رشته های دانشگاهی را تشکیل می دهد دروس آموزش و پرورش تاثیرگذار خواهد بود که نمرات آنها مستقیما از این وزارتخانه دریافت خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: نمرات داوطلبان از آموزش و پرورش در تاریخ حدود ۲۰ تیر ماه جاری دریافت خواهد شد و این نمرات از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه تاثیر معدل برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی صرفا در رشته‌های بدون آزمون تاثیرگذار خواهد بود، تصریح کرد: حدود ۸۵ درصد رشته های ما بر اساس معدل و سوابق تحصیلی دانشجو پذیرش می کند و ما مراحلی را پیش بینی کردیم تا داوطلبان بتوانند اصلاح معدل را انجام بدهند که اول اینکه داوطلبان هنگام دریافت کارت می توانند اقدام به اصلاح معدل کنند و در زمان انتخاب رشته نیز این امکان برای داوطلبان فراهم خواهد شد. چرا که یک تعدادی از داوطلبان ممکن است تا زمان دریافت کارت معدل خود را دریافت نکرده باشند. بنابراین این ویرایش در چند مرحله در اختیار آنها قرار خواهند گرفت و ملاک عمل مسئله نهایی اصلاح معدل خواهد بود.

دکتر جمالی خاطرنشان کرد: توصیه اکید ما به داوطلبان این است که در درج معدل حتما دقت داشته باشند، چرا که اگر اشتباهی در این زمینه صورت بگیرد در صورت قبولی مشخص شود معدل مغایر نمره واقعی است قبولی آنها لغو خواهد شد.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور، تاکید کرد: اطلاعات دیگری که داوطلبان در اختیار سازمان سنجش قرار می دهد. اعم از سهمیه ها و غیره در زمان توزیع کارت امکان اصلاح و ویرایش اطلاعات فراهم می شود. بنابراین داوطلبان نگرانی در این زمینه نداشته باشند و آخرین اطلاعاتی که داوطلبان در اختیار ما قرار می دهند در زمان توزیع کارنامه اعمال می شود و ملاک عمل گزینش داوطلبان قرار می گیرد.

دکتر جمالی همچنین خاطرنشان کرد: تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور امسال در مقایسه با سال گذشته ۱۰ درصد بیشتر شده است و این تاثیر به صورت ۴۰ درصد قطعی اعمال خواهد شد.

وی در خصوص وضعیت داوطلبانی که سوابق تحصیلی ندارند نیز گفت: بر اساس مصوبه ای که به ما ابلاغ شده ذکر شده است که تاثیر سوابق تحصیلی حداکثر ۴۰ درصد باشد و این سوابق در رشته های با آزمون اعمال شود اما اگر داوطلبان به صورت کامل سوابق تحصیلی داشته باشند. این تاثیر به صورت ۴۰ درصد سوابق و ۶۰ درصد آزمون خواهد بود و اما اگر هر بخشی از داوطلبان سوابق تحصیلی لازم را نداشته باشند آن بخش از سوابق تحصیلی به نمره کنکور انتقال پیدا می کند و داوطلبانی نظیر فنی حرفه ای، کاردانش یا هنر که سوابق تحصیلی ندارند ملاک عمل نمره کل کنکور خواهد بود و ۱۰۰ درصد سوالات کنکور تاثیرگذار خواهد بود.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور گفت: ما در کنکور امسال شاهد روند افزایشی در بین داوطلبان گروه علوم انسانی هستیم و تعداد داوطلبان گروه ریاضی طی سال های قبل یا ثابت بوده و تغییراتی در جهت کاهش تعداد داوطلبان اتفاق افتاده و آمار نزولی داشتیم. متاسفانه این وضعیت آسیب های جدی در رشته های علوم پایه در سنوات اخیر وارد می کند و عمده ظرفیت های خالی ما در گروه ریاضی است و ظرفیت ما تقریبا تا ۲.۵ برابر بیشتر از تعداد داوطلب این رشته است و رقابتی که در گروه ریاضی شاهد هستیم فقط برای رشته محل های پرطرفدار و در دانشگاههای خاص صورت می گیرد در صورتیکه در گروه علوم تجربی عکس این اتفاق روی می دهد.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

 2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

 3. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

 4. حکایت کارتخوان و پزشک

 5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 6. روایت خبرگزاری اصولگرا از نفوذ در دولت احمدی‌نژاد/ جزئیات اختلاف ایران و آمریکا در مذاکرات دوحه/ تناقض دولت رئیسی درباره وزارت بازرگانی

 7. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

 8. تهدید نماینده اصفهان : وزیر نیرو بداند ، ما نمی گذاریم طرح اجرا شود

 9. بیانیه اعتراضی رتبه های برتر کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

 10. بازگشت صف‌های دلار به میدان فردوسی |‌ ازدحام مردم در مقابل صرافی‌ها را ببینید

 11. فقط ۴۰ درصد سیستم مالیاتی ما هوشمند و کارآمد است

 12. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

 13. ماهی گیری اردوغان در آب گل‌آلود اوکراین

 14. بزرگنمایی اجتماع‌های سلام فرمانده اشتباه است

 15. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

 16. سگ‌های ولگرد در قم جان پسر بچه ۶ ساله را گرفتند

 17. مقایسه سایپا شاهین و دنا پلاس

 18. انتقاد قالیباف از خصوصی‌سازی آموزش و پرورش/ توضیح باقری درباره سفرش به روسیه

 19. سریال تکراری رسوایی‌های جنسی در ارتش اسرائیل

 20. اشتباه خطرناک سرباز تازه کار

 21. چرا در ازدواج ایده آل گرا شدیم؟!

 22. چرا دست راست پوتین هنگام راه رفتن ثابت است؟

 23. تعارض منافع عامل مخالفت با راه اندازی سامانه مودیان/ چرا برای مالیات سراغ کسبه جزء و کارمندان می روند؟

 24. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

 25. به این میگن اعتماد بنفس

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما