ترس اسراییل از آغاز یک جنگ منطقه‌ای

گروه جهان الف،   4010330073 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

شاخص‌های آغاز یک جنگ منطقه‌ای از دو دهه گذشته تاکنون وجود داشته اما این جنگ بنا به دلایل مختلف که مهمترین آنها ترس اسرائیل است آغاز نشد. در حال حاضر نیز سطح بالای تنش در منطقه لزوماً به این معنا نیست که ما به زودی وارد جنگ خواهیم شد.

ترس اسراییل از آغاز یک جنگ منطقه‌ای

به گزارش الف، طی یک سال گذشته منطقه شاهد تحولات گوناگون و تنش‌های متعددی بوده که در چند ماه اخیر به اوج خود رسیده است. با نگاهی دقیق به علل و ماهیت وضعیت متشنج منطقه می‌توان ریشه همه آنها را در تحرکات متجاوزانه رژیم صهیونیستی یافت.

درحالی که یک سال بیشتر از نبرد شمشیر قدس و جنگ 12 روزه ارتش رژیم صهیونیستی با گروه‌های مقاومت فلسطین نگذشته، شرایط در اراضی اشغالی به گونه‌ای است که هر لحظه می‌توان انتظار انفجار اوضاع را داشت. بعد از راهپیمایی تحریک‌آمیز پرچم رژیم صهیونیستی در قدس اشغالی و تنش‌هایی که به دنبال آن به وجود آمد طی چند روز گذشته جنگنده‌های اسرائیلی مواضع مقاومت در نوار غزه را بمباران کردند و در مقابل گروه‌های فلسطینی با اسلحه سنگین شهرک صهیونیست‌نشین «نتیو هعسرا» در شمال بیت لاهیا را هدف گرفتند. بعد از آن گردان‌های سرایا القدس، شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی از برگزاری مانوری در دریای نوار غزه خبر دادند که پیام هشداری برای صهیونیست‌هاست.

در جبهه سوریه نیز بعد از افزایش تجاوزات هوایی رژیم صهیونیستی علیه مواضع این کشور که بارزترین آنها هدف قرار دادن فرودگاه بین‌المللی دمشق و زیرساخت‌های شهری آن بود، معادله درگیری با رژیم اسرائیل وارد مرحله جدیدی شده و حتی روسیه که پیشتر در برابر تجاوزات تل‌آویو علیه دمشق سکوت می‌کرد این بار هشدارهایی برای اسرائیلی‌ها فرستاده است؛ به ویژه بعد از تنش‌هایی که در جریان بحران اوکراین میان تل‌آویو و مسکو به وجود آمد.

در لبنان نیز بعد از اقدام متجاوزانه‌ای که اسرائیل با فرستادن یک کشتی حفاری به میدان گازی «کاریش» در منطقه دریایی مورد مناقشه با لبنان انجام داد، گمانه‌زنی‌هایی درخصوص ایجاد اصطکاک نظامی میان دو طرف به وجود آمده است. درحالی که اسرائیلی‌ها تلاش دارند بگویند که هیچ تجاوزی به آب‌های لبنان صورت نگرفته و میدان کاریش جزء منطقه مورد مناقشه نیست، حزب‌الله و شخص سید حسن نصرالله دبیر کل این حزب صراحتا به رژیم صهیونیستی هشدار دادند که مقاومت به دنبال جنگ و درگیری نیست اما اگر اسرائیل از مرزهای لبنان عقب‌نشینی نکرده و به تجاوزات خود ادامه دهد، حزب‌الله هیچ ترسی از روی آوردن به گزینه نظامی ندارد.

اما در جبهه ایران، اخیرا تهدیدات متقابل میان تهران و رژیم صهیونیستی به اوج خود رسیده و درحالی که صهیونیست‌ها همچنان به لفاظی و تهدیدات واهی علیه کشورمان ادامه می‌دهند، ایران به وضوح هشدار داده که در صورت ارتکاب صهیونیست‌ها به هر حماقتی، مراکز حیاتی اسرائیل از جمله تل‌آویو و حیفا با خاک یکسان می‌شود. این تنش‌ها بعد از ترور سردار شهید «صیاد خدایی» توسط عوامل صهیونیست تشدید شده و برخی درباره احتمال تقابل نظامی مستقیم ایران و رژیم صهیونیستی صحبت می‌کنند.

البته شاخص‌های آغاز یک جنگ منطقه‌ای از دو دهه گذشته تاکنون وجود داشته اما این جنگ بنا به دلایل مختلف که مهمترین آنها ترس اسرائیل است آغاز نشد. در حال حاضر نیز سطح بالای تنش در منطقه لزوماً به این معنا نیست که ما به زودی وارد جنگ خواهیم شد. اما ملاحظاتی در این زمینه وجود دارد که باید مورد ارزیابی قرار بگیرد.

در وهله نخست مهمترین عامل نگرانی رژیم صهیونیستی، بعد از ایران، قدرت حزب‌الله لبنان است. درحال حاضر مقاومت لبنان در مرحله توسعه توان نظامی به ویژه یگان هوایی خود در سه حوزه موشکی و پهپادی و سامانه‌های هوایی پیشرفته قرار دارد که ذهن اسرائیلی‌ها را به خود مشغول ساخته است.

آنگونه که در رسانه‌های صهیونیستی آمده، اسرائیلی‌ها هنوز نتوانسته‌اند بعد از جنگ جولای 2006 توان یگان هوایی حزب‌الله را به طور دقیق ارزیابی کنند اما تخمین می‌زنند که این جنبش بیش از 150 هزار موشک در اختیار دارد که اکثر آنها نقطه زن هستند؛ موشک‌هایی که به طور حتم اسرائیل را نشانه گرفته‌اند و در جنگ آینده می‌توانند برای جبهه داخلی این رژیم فاجعه بار باشند.

اما از طرف دیگر به نظر می‌رسد که صهیونیست‌ها با هدف قرار دادن فرودگاه دمشق درصدد سنجیدن واکنش مقاومت هستند تا سناریوهای پیش رو برای تقابل نظامی آینده را بررسی کنند. در عین حال می‌بینیم که اسرائیل در جریان مناقشه مرزی با لبنان موضع عقب نشینی اتخاذ کرده است و در وضعیت یک بام و دو هوا قرار دارد.

از طرف دیگر صهیونیست‌ها وضعیت سیاسی مناسبی نیز ندارند و کابینه «نفتالی بنت» نخست‌وزیر این رژیم در آستانه سقوط قرار گرفته است و ورود به بن‌بست سیاسی در شرایطی که اسرائیل قصد آغاز یک درگیری جدید در منطقه را داشته باشد، پیامدهای نامعلومی برای این رژیم به بار می‌آورد. 

همچنین ناظران معتقدند که اسرائیل برای ورود به جنگ در منطقه روی رژیم‌های سازشکار عربی حساب باز کرده بود اما اکنون نمی‌تواند به آنها اعتماد کند. به ویژه بعد از موضع‌گیری‌های نرم امارات مقابل ایران و تلاش عربستان جهت همگرایی و توافق با تهران و تاکید سایر کشورهای حوزه خلیج فارس بر روابط مسالمت‌آمیز با همسایگان. به همین دلیل است که تشکیل ائتلاف منطقه‌ای اسرائیل علیه ایران نیز دور از واقعیت به نظر می‌رسد.

اما با همه این وجود نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که بعد از تغییر توازن قوا و معادلات درگیری در منطقه دیگر اسرائیل نمی‌تواند تنها طرف تصمیم‌گیرنده جنگ باشد و حتی در شرایطی که این رژیم از هرگونه تقابل نظامی هراس دارد ، دور از انتظار نیست که در مرحله آینده، گروه‌های مقاومت ابتکار عمل را به دست بگیرند.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۵۵۴۴۲۵۰۴:۳۸:۴۸ ۱۴۰۱/۳/۳۱
هر جنگی ویرانگر و خسارت بار بوده و تنها دامان یک کشور را نخواهد گرفت.
ناشناس۲۵۵۴۶۶۰۱۰:۲۳:۵۰ ۱۴۰۱/۳/۳۱
جالبه وقتی داعش به نصف عراق و سوریه رو گرفته بود به ما هیچ ربطی نداشت الان یهو همه چی به ما ربط پیدا کرده!!!!!
ناشناس۲۵۵۵۱۶۰۱۶:۱۰:۰۵ ۱۴۰۱/۳/۳۱
اولین مواجهه‌ی نظامی اسرائیل قطعاً به نابودی اسرائیل منجر خواهد شد _____ قدس به دست ایران و مکه با دست یمانی آزاد خواهد شد
ناشناس۲۵۵۶۰۸۵۰۸:۱۷:۴۸ ۱۴۰۱/۴/۱
عراق‌وسوریه‌رو‌که‌ایران‌نجات‌داد
ناشناس۲۵۵۴۸۹۵۱۲:۴۵:۴۲ ۱۴۰۱/۳/۳۱
سردار سلامی،فرمانده سپاه: آمریکا فاقد یک رهبر با روحیه کاریزما است!
ناشناس۲۵۵۴۹۱۶۱۳:۰۱:۴۷ ۱۴۰۱/۳/۳۱
اسرائیل غده سرطانی و سگ هار منطقه است و باید از روی نقشه کره زمین محو بشود.
ناشناس۲۵۵۴۴۳۰۰۴:۴۳:۴۶ ۱۴۰۱/۳/۳۱
چرا باید کشورها همدیگر را تهدید نظامی کنند؟ چرا با یکدیگر گفتگو نمی کنند؟
ناشناس۲۵۵۴۶۵۶۱۰:۲۱:۳۴ ۱۴۰۱/۳/۳۱
کشورها با هم گفتگو می‌کنند، اما ...
ناشناس۲۵۵۴۶۶۷۱۰:۲۸:۰۵ ۱۴۰۱/۳/۳۱
شما چند درصد احتمال می‌دی صهیونیستها با گفتگو برگردندخونه‌شون!؟ یا اصلا نه، از این به بعد دیگه بقیه زمینهای فلسطینی‌ها رو اشغال نکنن، یا اصلا نه، اجازه بدن فلسطینی‌های آواره برگردن کشور خودشون یا اصلا نه، حداقل محاصره چند میلیون مردم غزه رو بردارن!! خداوکیلی چند درصد احتمال می‌دی!؟
ناشناس۲۵۵۴۷۴۹۱۱:۰۹:۵۰ ۱۴۰۱/۳/۳۱
چون یکی از آنها کشور نیست و افتاده به جان منطقه!
ناشناس۲۵۵۴۸۸۴۱۲:۳۹:۱۹ ۱۴۰۱/۳/۳۱
مثل اینکه متوجه نیستی روابط بین الملل تابع قانون جنگل است! هر کی زورش بیشتر، سهمش بیشتر و هر کی ضعیف تر، بیچاره تر.
ناشناس۲۵۵۴۹۱۲۱۳:۰۰:۴۶ ۱۴۰۱/۳/۳۱
فلسطینیان 70 سال با اسرائیل مذاکره و گفتگو کردند اما نتیجه نگرفتند.
ناشناس۲۵۵۴۴۳۶۰۵:۱۲:۳۴ ۱۴۰۱/۳/۳۱
فرمانده نیروی دریایی سپاه: امید دنیا به انقلاب اسلامی است. توقیف دو کشتی یونانی بیان کننده آن است که هیچ کشوری اجازه بی احترامی به ایران را ندارد.
ناشناس۲۵۵۴۴۳۷۰۵:۱۳:۲۱ ۱۴۰۱/۳/۳۱
سردار جلالی: سیاسیون آمریکا عناصر علمی نیستند که رویکردی علیه ما تولید کنند
ناشناس۲۵۵۴۴۴۱۰۵:۲۳:۵۸ ۱۴۰۱/۳/۳۱
به گزارش ایرنا، دوشنبه شب در واکنش به فروپاشی کابینه ائتلافی نفتالی بنت، بنیامین نتانیاهو در بیانیه ای ادعا کرد که به زودی دولت وحدت ملی را تشکیل خواهد داد.
ناشناس۲۵۵۴۴۸۷۰۷:۲۵:۰۲ ۱۴۰۱/۳/۳۱
جنگ ترس هم دارد. هر کس بگوید که من از جنگ نمی ترسم، قطعاً دروغ می گوید.
ناشناس۲۵۵۴۶۷۵۱۰:۳۰:۰۲ ۱۴۰۱/۳/۳۱
اگر خواهان صلح هستی آماده جنگ باش!
ناشناس۲۵۵۴۵۵۰۰۹:۰۳:۳۶ ۱۴۰۱/۳/۳۱
هرگونه جنگ واقعی در منطقه قطعا محو این غده را در بردارد
ناشناس۲۵۵۴۶۱۰۰۹:۴۶:۴۶ ۱۴۰۱/۳/۳۱
ایا واقعا اسراییل از جنگ میترسد ؟ یا اینکه..........
ناشناس۲۵۵۴۶۵۸۱۰:۲۲:۱۶ ۱۴۰۱/۳/۳۱
هم می‌ترسد هم می‌لرزد هم ....
ناشناس۲۵۵۴۶۸۱۱۰:۳۳:۲۶ ۱۴۰۱/۳/۳۱
یک گروه مسلح با ۱۵۰ هزار موشک که اکثر اونها نقطه‌زن باشن و انواع سلاح دیگه، بیخ گوش آدم لحظه شماری کنن که بهت ضربه بزنن، اما ۱۶ سال جرات نکنی یه تیر به سمتشون شلیک کنی نشانه چیه!؟
ناشناس۲۵۵۴۷۵۱۱۱:۱۰:۴۸ ۱۴۰۱/۳/۳۱
مانند پشه عمل می کند تا وقتی یک حرکتی شروع می کند و جواب محکم در جنگ می بیند دستمال سفید بالا می برد
ناشناس۲۵۵۴۸۷۴۱۲:۲۹:۴۸ ۱۴۰۱/۳/۳۱
کشوری که از جنگ می ترسد قطعا دست به حرکات تحریک آمیز نمی زند واین‌چیزی نیست که ما از اسرائیل سراغ داریم!!
اصغر حمیدپور۲۵۵۴۷۶۱۱۱:۱۴:۱۴ ۱۴۰۱/۳/۳۱
اسرائیل کشوری نیست سربازان عشق وطن داشته باشند دزد هستند ؟ دزد آخر فرار می کند آدم کشی فساد هم خدا جواب میده ؟ ریشه ظلم کندن کار ملت ایران است نعمت خدا داد وطن جوانان شهیدان عزیز ایران شیعه علی علیه‌السلام
حمیدپور۲۵۵۴۷۷۵۱۱:۲۰:۲۵ ۱۴۰۱/۳/۳۱
خدا وکیلی اسرائیل کشوری است شما اسم کشور می گذارید خوب معلوم یهودیان می ترسند در جنگ کشته شوند برای چی کدام وطن زمین دزدی
مرگ براسراییل۲۵۵۵۲۰۰۱۶:۴۰:۴۲ ۱۴۰۱/۳/۳۱
من بامشت خودم تودهن اسرائیل کودک کش میزنم مرگ براسراییل
ناشناس۲۵۵۵۲۹۴۱۸:۰۷:۰۲ ۱۴۰۱/۳/۳۱
گاهی پیاده کردن یک تاکتیک نظامی ترس ازجنگ نیست مشغول کردن ذهن طرف مقابل وپیشبرد اهداف نظامی است
گمنام۲۵۵۵۴۲۲۲۰:۱۳:۱۱ ۱۴۰۱/۳/۳۱
ماجنگ راشروع نمی‌کنیم اما اگر نیستی ها شروع کردن امان ندهید درجهان دو قدرت بیشتر نیست اسلام ویهود
ناشناس۲۵۵۶۴۴۳۱۱:۱۲:۳۲ ۱۴۰۱/۴/۱
هرکشوری که احساس مسولیت نسبت به مردمش بکند باید از جنگ بترسد
یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

  2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

  3. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  4. حکایت کارتخوان و پزشک

  5. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

  6. روایت خبرگزاری اصولگرا از نفوذ در دولت احمدی‌نژاد/ جزئیات اختلاف ایران و آمریکا در مذاکرات دوحه/ تناقض دولت رئیسی درباره وزارت بازرگانی

  7. تهدید نماینده اصفهان : وزیر نیرو بداند ، ما نمی گذاریم طرح اجرا شود

  8. بیانیه اعتراضی رتبه های برتر کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

  9. سگ‌های ولگرد در قم جان پسر بچه ۶ ساله را گرفتند

  10. ماهی گیری اردوغان در آب گل‌آلود اوکراین

  11. بازگشت صف‌های دلار به میدان فردوسی |‌ ازدحام مردم در مقابل صرافی‌ها را ببینید

  12. فقط ۴۰ درصد سیستم مالیاتی ما هوشمند و کارآمد است

  13. بزرگنمایی اجتماع‌های سلام فرمانده اشتباه است

  14. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  15. سهامداران منتظرند !

  16. مقایسه سایپا شاهین و دنا پلاس

  17. انتقاد قالیباف از خصوصی‌سازی آموزش و پرورش/ توضیح باقری درباره سفرش به روسیه

  18. چرا دست راست پوتین هنگام راه رفتن ثابت است؟

  19. سریال تکراری رسوایی‌های جنسی در ارتش اسرائیل

  20. رییسی: قیمت نان افزایش نخواهد یافت

  21. اشتباه خطرناک سرباز تازه کار

  22. چرا در ازدواج ایده آل گرا شدیم؟!

  23. تعارض منافع عامل مخالفت با راه اندازی سامانه مودیان/ چرا برای مالیات سراغ کسبه جزء و کارمندان می روند؟

  24. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

  25. پژوی تاشو؛ محصول جدید ایران‌خودرو

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما