چرا هندبال زنان در بازی‌های همبستگی سهمیه نگرفت؟  

گروه ورزشی الف،   4010306006

تیم هندبال زنان ایران حضور در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی را از دست داد.

به گزارش ایسنا، در حالی که کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان بارها قول حضور تیم ملی هندبال زنان در بازی‌های کشورهای اسلامی را داده بودند اما در حال حاضر و با اعلام سرپرست کاروان تنها والیبال و بسکتبال سه نفره زنان راهی قونیه خواهد شد.

بعد از کسب سهمیه جهانی توسط تیم‌های ملی هندبال مردان و زنان، در جلسه ستاد عالی بازی‌های المپیک و پارالمپیک که با حضور سید حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان و صالحی‌امیری، رییس کمیته ملی المپیک برگزار شد نام هندبال مردان و زنان در جمع رشته‌های حاضر در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی قرار گرفته بود اما بعد اعلام شد که تیم ملی هندبال مردان چون در میان ۸ تیم برتر نیست نمی‌تواند به مسابقات کشورهای اسلامی اعزام شود ولی تیم ملی زنان در لیست اعزامی‌ها بود. البته در آخرین اعلام کمیته ملی المپیک هندبال مردان سهمیه گرفت اما هندبال زنان خیر. با این وجود هنوز فدراسیون هندبال امید به کسب این سهمیه را دارد.

هندبال زنان ایران برای اولین‌بار در تاریخ توانست با کسب عنوان چهارمی آسیا سهمیه حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان را کسب کند. در این شرایط  فدراسیون هندبال حتی امیدوار به کسب سکوی بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی هم بود که حالا اعلام شده تیم هندبال زنان عازم این رقابت‌ها نخواهد شد. والیبال زنان ایران هم بعد از انصراف تیم قزاقستان مجوز حضور در این مسابقات را کسب کرد. به نظر می‌رسد در این شرایط زنان هندبالیست‌ ایرانی هم تنها در صورتی می‌توانند راهی قونیه شوند که یکی از ۸ تیم از حضور در مسابقات انصراف دهد.

اصغر رحیمی در پاسخ به این‌ سوال که چرا هندبال زنان برای حضور در کشورهای اسلامی مجوز نگرفته است به ایسنا گفت: چون ضعیف‌اند. فکر می‌کنم بارها توضیح دادم. سه‌شنبه در جلسه برنامه این بود که این‌ موضوع را توضیح دهم‌. در مورد رشته‌های تیمی فقط ۸ کشور اول رنک هر رشته در جهان می‌توانند در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی شرکت کنند. البته رنک جهان که می‌گویم یعنی فقط ۸ کشور مسلمان که در مورد والیبال، هندبال و فوتبال فقط ۷ کشور اول حساب می‌شوند چون تیم میزبان هم سهمیه دارد. 

رحیمی در ادامه گفت: البته در مورد بسکتبال سه نفره شرایط فرق می‌کند و برگزار کننده ۲۰ کشور اول را در نظر گرفته‌ است. ما در بسکتبال سه نفره زنان و مردان، والیبال زنان و مردان، فوتبال مردان (فوتبال زنان کلا در میان رشته‌ها نیست) و در هندبال مردان سهمیه گرفته‌ایم. هندبال زنان هم سهمیه نگرفت. البته در والیبال زنان هم اول سهمیه نگرفته بودیم که با کناره‌گیری قزاقستان ما توانستیم حاضر شویم. این موضوع برای چند روز گذشته به ما اعلام شد و ما هم اعلام آمادگی کردیم. در هندبال زنان هنوز اعلام نکرده‌اند که کشوری کناره‌گیری کرده و البته احتمال کمی هم دارد چون دیگر سیستم بسته می‌شود. بعید می‌دانم که این اتفاق بیفتد.

سرپرست کاروان ایران در بازی‌های کشورهای اسلامی در پاسخ به این‌ سوال که هنوز فدراسیون هندبال امید دارد که تیم زنان در فهرست اعزامی‌ها باشد گفت: امید آن‌ها هم همین است که چون والیبال سهمیه گرفته آن‌ها هم می‌توانند؛ اما عملا این اتفاق نمی‌افتد. اگر قرار بود مثل والیبال جایگزین شویم باید طی دو سه روز انجام می‌شد و کشورها انصراف می‌دادند چون در زمان طولانی کشورها شامل جریمه می‌شوند. این فرآیند باید به سرعت انجام می‌شد.

او افزود: به ما اعلام کردند فوتبال و والیبال مردان، بسکتبال سه نفره زنان و مردان و هندبال مردان ایران در بین ۸ کشور اول است و بلافاصله سوال پرسیده بودند که آیا می‌خواهید در این رویدادها شرکت کنید و ما هم ظرف چند ساعت پاسخ دادیم. در بخش والیبال زنان، قزاقستان که انصراف داد والیبال زنان ایران در رنک بالا بود و احتمالا بین ۱۰ کشور اول بودیم که جایگزین شدیم. حتی زمانی که به‌ داورزنی این موضوع را گفتیم گفت پیش بینی خودمان هم این بود که سهمیه می‌گیریم. والیبال لب مرزی بود، شاید فدراسیون هندبال فکر می‌کند برای آن‌ها هم این اتفاق می‌افتد، اما فکر می‌کنم هندبال زنان بالاتر از رنک ۱۵ باشد. بعید است که ۵ تا ۶ کشور کناره‌گیری کنند و سهمیه به آن‌ها برسد.

بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی از ۱۸ تا ۲۷ مرداد به میزبانی قونیه ترکیه برگزار می‌شود. ایران در بخش مردان در تمامی رشته‌های تیمی فوتبال، والیبال، بسکتبال و هندبال سهمیه ورودی را کسب کرد اما در بخش زنان، فقط در رشته بسکتبال سه نفره سهمیه کسب شد. البته والیبال زنان ایران هم با انصراف قزاقستان راهی مسابقات خواهد شد.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

 2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

 3. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

 4. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 5. روایت خبرگزاری اصولگرا از نفوذ در دولت احمدی‌نژاد/ جزئیات اختلاف ایران و آمریکا در مذاکرات دوحه/ تناقض دولت رئیسی درباره وزارت بازرگانی

 6. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

 7. تهدید نماینده اصفهان : وزیر نیرو بداند ، ما نمی گذاریم طرح اجرا شود

 8. حکایت کارتخوان و پزشک

 9. بیانیه اعتراضی رتبه های برتر کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

 10. بازگشت صف‌های دلار به میدان فردوسی |‌ ازدحام مردم در مقابل صرافی‌ها را ببینید

 11. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

 12. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

 13. بزرگنمایی اجتماع‌های سلام فرمانده اشتباه است

 14. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 15. فقط ۴۰ درصد سیستم مالیاتی ما هوشمند و کارآمد است

 16. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

 17. سگ‌های ولگرد در قم جان پسر بچه ۶ ساله را گرفتند

 18. مقایسه سایپا شاهین و دنا پلاس

 19. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

 20. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

 21. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

 22. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

 23. به این میگن اعتماد بنفس

 24. چرا در ازدواج ایده آل گرا شدیم؟!

 25. صاحبخانه جدید برای مستاجران پایتخت

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما