کرمی در آیین گشایش نخستین خانه خلاق و نوآوری فرامهارت: تجاری‌سازی محصولات فناورانه حوزه رباتیک هدفمند می‌شود

گزارش بازرگانی،   4010304078

با حضور رییس مرکز و دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری و معاون اقتصادی استانداری کرمان، «نخستین خانه خلاق و نوآوری فرامهارت» حوزه رباتیک با هدف شکل دهی به شرکت های خلاق در جنوب شرق کشور آغاز به کار کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این خانه خلاق با هدف تجاری سازی ایده‌های خلاق و اشتغال‌زایی برای دانشجویان و مهارت آموختگان حوزه رباتیک در استان کرمان راه‌اندازی شد تا زمینه حمایت و ترویج مهارت‌های حوزه رباتیک و الکترونیک برای فعالان این حوزه فراهم شود.

پرویز کرمی رییس مرکز و دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری در آیین افتتاح خانه خلاق و نوآوری فرامهارت با اشاره به اینکه ظرفیت و توانمندی جوانان کشورمان در حوزه رباتیک بالا است، گفت: حمایت از این جوانان می تواند توسعه علمی و فناوری این حوزه در کشور را در پی داشته باشد. این افراد استعدادها و نیروی انسانی ارزشمندی هستند که می توانند به عنوان بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری نقشی موثر در تحقق شعار سال داشته باشند.

کرمی افزود: در این خانه خلاق و نوآوری حمایت‌هایی چون پذیرش و ارائه فضای فیزیکی، دریافت هدایت و مشاوره‌های فنی و تخصصی، توسعه محصول و بازار و تجاری سازی محصولات فناورانه، تجهیزات و تسهیلات مالی به تیم‌های منتخب ارائه می شود این کار به نخبه پروری با استفاده از ظرفیت افراد المپیادی و مقام آور سال‌های اخیر مسابقات ملی مهارت کمک خواهد کرد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین بیان کرد: هدف و ماموریت اصلی معاونت علمی و فناوری طی چند سال اخیر، استفاده بهینه از توان تخصصی و دانشی متخصصان و نخبگان علمی در بخش‌های مختلف صنعتی و فناوری و ایجاد ارتباطی مستمر و موثر میان صنعت، دانشگاه و دولت است. ایجاد خانه‌های خلاق و نوآوری در کنار کارخانه های نوآوری هم در همین راستا و با هدف اتصال جامعه دانشگاهی و نیروهای مستعد و نخبه علمی به صنایع مختلف کشور و تامین نیازهای آنها با استفاده از توان بومی و داخلی کشور انجام می شود.

ایجاد 71 خانه خلاق و نوآوری در سراسر کشور

رئیس ستاد اجرایی‌سازی سند ملی توسعه فناوری‌های فرهنگی و نرم در ادامه گفت: در حال حاضر 70 خانه خلاق و نوآوری در سراسر کشور ایجاد شده است که خانه خلاق و نوآوری فرامهارت نیز به این لیست افزوده شد تا گامی مثبت و بزرگ برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری کشور برداشته شود.

کرمی همچنین اظهار کرد: تیم هایی که در دل خانه های خلاق و نوآوری شکل می‌گیرند در نهایت می‌توانند شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق ایجاد کنند و نقشی اثرگذار در جهش اقتصادی و خودکفایی کشور در رسیدن به اقتصاد خلاق داشته باشند.

رییس مرکز و دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری در حاشیه این مراسم در محل برگزاری پنجمین مسابقه ملی رباتیک با عنوان نبرد ربات ها که در دو لیگ 30 و 60 کیلوگرم برگزار می‌شود و طی آن ربات‌ها، با سلاح‌های مخربی که در اختیار دارند، با یکدیگر به رقابت می‌پردازند؛ نیز حاضر شد و از نحوه برگزاری این مسابقات بازدید و با شرکت کنندگان در این مسابقات گفت و گو و از برندگان و دست اندرکاران آن با ارائه لوح تقدیر و جوائز نقدی تقدیر کرد.

این مسابقات با حضور ۱۱ تیم در وزن ۶۰ کیلوگرم و ۱۸ تیم در وزن ۳۰کیلوگرم طی ۵ روز برگزار شد. در لیگ ۶۰ کیلوگرم تیم‌های ایداس پلاس از تهران، آیرون ایداس از تهران و استینگر (هایپر اسپین) از تهران مقام‌های اول تا سوم را کسب کردند و در لیگ ۳۰ کیلوگرم تیم‌های پارسیس از اصفهان، تایسون از شیراز و دانشگاه یادگار‌ امام (کرار) در رتبه های اول تا سوم ایستادند.

همچنین قهرمانی گلادیاتور ۳۰ کیلوگرم این دوره به تیم دراگون از کرمان رسید و قهرمان گلادیاتور ۶۰ کیلوگرم نیز تیم ایداس از تهران بود. جوائز این مسابقات از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین شده است.

هدف اصلی از برگزاری این مسابقات که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و اداره کل آموزش فنی حرفه ای کرمان از 30 اردیبهشت‌ماه آغاز شد؛ این است که جوانان و نوجوانان با علوم مهارتی و فناوری حوزه رباتیک آشنا شوند تا بتوانند از این علوم برای تولید محصولات فناورانه و صنایع خلاق در نوآوری استفاده کنند.

خانه خلاق و نوآوری فرامهارت

خانه خلاق و نوآوری فرامهارت در استان کرمان با ظرفیت آموزشی 100 نفر در طی هر دوره به‌صورت متمرکز و 300 نفره به‌صورت غیر متمرکز ایجاد شده است و برای برگزاری رویداد نیز هر ساله طی 2 مرحله این ظرفیت فراهم و خانه خلاق و نوآوری میزبان 500 نفر رقابت کننده و 500 نفر تماشاچی از سراسر ایران است.

در این مرکز کلاس‌های آموزشی، فضای کار اشتراکی، فضای بازی تفریح و سرگرمی، فضای برگزاری رویداد، کارگاه‌های عملی ساخت‌وساز، کافه سالن کنفرانس و همایش و حضور منتورها و سرمایه گذاران در نظر گرفته شده و در اختیار تیم‌ها قرار می‌گیرد.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

 2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

 3. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

 4. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

 5. معمای تورم خرداد ماه !

 6. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 7. حکایت کارتخوان و پزشک

 8. بیانیه اعتراضی رتبه های برتر کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

 9. رعیتی با زندگی شاهانه !

 10. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

 11. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

 12. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

 13. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

 14. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 15. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

 16. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

 17. مقایسه سایپا شاهین و دنا پلاس

 18. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

 19. مشاهده یک توله یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت

 20. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

 21. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

 22. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

 23. به این میگن اعتماد بنفس

 24. چرا در ازدواج ایده آل گرا شدیم؟!

 25. صاحبخانه جدید برای مستاجران پایتخت

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما